Druhy ořechů

0
Druhy ořechů

Druhy ořechů z celého světa, které pomáhají na různé neduhy, ale i prodlužují věk a snižují cholesterol či vysoké krevní tlak. Ořechy obsahují celou škálu vitamínů i látek prospěšných pro naše zdraví.

Burský ořech (Buráky, Arašídy)

Burské ořechy svým obsahem sacharidů, bílkovin, tuků, proteinů, vitamínů B1, B3, C a E; vápníku, hořčíku a draslíku, předčí maso i vejce. A neobsahují cholesterol ani škodlivé množství nasycených mastných kyselin.

Mastné kyseliny pomáhají při tvorbě a obnově pokožky a mozkových tkání. Důležité jsou také pro imunitní systém a srdeční metabolismus. Nepřehánějte to s nimi. Nadměrná konzumace může vést až k nadváze či obezitě.

Chia semínka

Ochraňují srdce a cévy, chrání před cukrovkou, pomáhají při hubnutí, dodají Vám energii a snižují bolesti kloubů.

Dýňová semínka

Obsahují spoustu živin, hořčík, mangan, měď, zinek a bílkoviny. Jsou dobrým zdrojem vitamínu B. Také obsahují rostlinné látky fytosteroly. Jsou výborné pro muže. Proč? Protože obsahují zinek, který je důležitý pro zdravou prostatu. Extrakt z dýňových semínek pomáhá při léčbě hyperplazie prostaty. Pomáhají zlepšit regulaci inzulínu a předcházet diabetickým komplikacím snížením oxidačního stresu. Potlačují depresi, zlepšují náladu a ničí střevní parazity.

Jadérka z granátového jablka

Bohatým zdrojem antioxidantů, potlačují anémii, snižují riziko rakoviny a onemocnění srdce.

Kešu

Původně brazilské ořechy. Ochraňují srdce, působí proti tvorbě žlučníkových kamenů, snižují riziko přibírání na váze, zlepšují náladu, mají dobrý vliv na naše oči, sliznici i kůži, snižují hladinu cholesterolu v krvi, posilují nervovou soustavu, zmírní projevy bolestivé menstruace, pomáhají při vyčerpanosti a únavě a zlepšují paměť. Jsou bohatým zdrojem mědi, fosforu, hořčíku, vápníku, draslíku, selenu, manganu, zinku a železa; vitamínu A, B1, E, kyseliny listové a omega-3 a omega-6. Mají největší obsah bílkovin.

Kešu obsahují niacin a tryptofan. Je to jako přírodní antidepresivum. Doporučená denní dávka je 18 jader. To obsahuje jen 165 kalorií.

Kešu oříšky mají tvar ledviny. Kešu je připojen k plodu jménem kešu jablko. To má žlutou či červenou slupku a uvnitř žlutou dužinu, která je velmi dobrá. Kešu jablko obsahuje vápník, fosfor, železo a vitamín C. Dokonce už i indiáni používali kešu jablko k výrobě piva.

Kokosový ořech

Největší zástupce ořechů. Kokosová dužin obsahuje nasycený tuk, který je jedním z nejlepších tuků, které můžeme konzumovat.

Kokosový ořech obsahuje minerální látky a posiluje imunitu.

Konopná semínka

Posilují imunitu a jsou výborným zdrojem bílkovin, chrání před rakovinou a zlepšují pokožku.

Lískový ořech

Lískový ořech bývá součástí stravy turistů nebo cyklistů. Dá se kombinovat s rozinkami, sušenými fíky anebo s datlemi.

Je mnohem lépe stravitelnější než vlašské ořechy nebo mandle. Výživová hodnota lískových ořechů je přibližně stejná jako mandlí, ale lískové ořechy jsou bohatší na tuky, kalorie, vitamín B1, B6 a kyselinu listovou. Mandle ale zase mají více proteinů, vápníku, železa, fosforu a niacinu.

Lískový ořech obsahuje také spoustu minerálů jako jsou například vápník, hořčík, mangan, selen, zinek a fosfor. Je bohatý na vitamín B3, C a E.

Neobsahuje prakticky žádný provitamin A (beta karoten) ani vitamín C. Lískové ořechy snižují cholesterol, prospívají očím a zpomalují proces stařecké demence. Pomáhají rozvíjet intuici a pomáhají mozku.

Pravidelná konzumace lískových oříšků se doporučuje, pokud trpíte cukrovkou, špatnou imunitou anebo při onemocnění ledvinovými kameny.

Lněná semínka

Pomáhají při bolestech břicha. Jsou protizánětlivé, stabilizují hormony v těle a snižují riziko rakoviny prostaty a prsu.

Makadamový ořech

Makadamový ořech je jedním z nejzdravějších ořechů díky tomu, že obsahuje nenasycené tuky, které pomáhají snižovat cholesterol a obsahuje látky, které posilují srdce a pomáhají jako ochrana před rakovinou. Také patří k těm, které jsou nejkaloričtější.

Syrové ořechy obsahují vysoké množství vitamínu B1, B2, B3, manganu, vápníku, fosforu, draslíku, selenu a hořčíku. Stejný obsah makadamového ořechu mají i olivy.

Mandle

I u mandlí je nejzdravější jejich kůže. Je totiž hodně bohatá na antioxidanty, včetně fenolů, flavinoidů a fenolických kyselin, které jsou většinou v ovoci a zelenině. Je výborným zdrojem vitamínů E a B2, hořčíku a fosforu. Podle jedné studie, 28 gramů mandlí má stejné množství celkových polyfenů jako šálek zeleného čaje nebo dušené brokolice. Mandle jsou dobré pro srdce a mají výborný vliv na funkci střev. Působí jako zdroj energie pro diabetiky. Není však dobré se jimi přejídat, protože jedna mandle obsahuje téměř 1 gram bílkovin. Doporučená denní dávka mandlí je nejvíce 23.

Para ořech (Brazilský ořech)

Má nízký obsah bílkovin a naopak vysoký obsah tuku. Obsahuje zdravé tuky, vlákninu antioxidanty, vitamíny (A, E a skupinu B) a minerály (vápník, draslík, fosfor, železo, hořčík). Je jedním z nejvýznamnějších zdrojů selenu. Nejlepší na para ořechu je, že je výborným zdrojem selenu, který je silný antioxidant, který pomáhá při ochraně rakoviny. Také snižuje hladinu cholesterolu. Doporučuje se 5 kusů para ořechů denně. Denně konzumujte při zácpě, pro zlepšení soustředění a ochraně proti stresu.

Pekanový ořech

Pekanový ořech obsahuje více než 19 vitamínů a minerálních látek. Obsahuje velké množství vitamínů A, B a ">E, draslík, vápník, fosfor a železo. Snižuje hladinu cholesterolu a podporuje zdravé tepny. Má protizánětlivé účinky a obsahuje horčík, fenoické antioxidanty a mangan. Podporuje zdraví kostí a zubů a je protirakovinný. Konzumujte pravidelně pokud máte problémy s otěhotněním. Nebo pro ochranu prostaty či proti podzimní depresi a únavě.

Piniový ořech

Piniový ořech má tvrdou hnědou skořápku a uvnitř je jádro s jemnou máslovou příchutí. Ale bohužel se rychle kazí, takže se musí skladovat v uzavřené nádobě.

Piniový ořech je výborným zdrojem rostlinných živin, antioxidantů, základních minerálních látek (mangan, draslík, vápník, železo, hořčík, zinek, selen) a vitamínů (nejvíce vitamínu E, B-komplex). Obsahuje mono-nenasycené mastné kyseliny, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi a zvyšují HDL "dobrý cholesterol" v krvi. A podporuje zdraví, posiluje srdce, cévy a plíce, má výborný vliv na mozek a oči, slabé projímavé účinky a podporuje spalování tuků. Také dobré množství mono-nenasycených kyselin, antioxidantů a vitamínů pomáhá zabránit mrtvici. Také obsahuje biologicky kvalitní proteiny a velký obsah tuků.

Piniové oříšky potlačují chuť k jídlu. Stejně jako mandle a arašídy, ani piniové ořechy neobsahují gluten. Proto jsou vhodné také na přípravu bezlepkových potravin a jsou dobré pro lidi s celiakií.

Pistácie

Pistácie jsou silným zdrojem jednoduchých nenasycených mastných kyselin, které snižují břišní tuk. Pistácie mají nejméně kalorií ze všech ořechů. Když porovnáte pistácie s ostatními ořechy, tak oproti ostatním mají vysoký obsah luteinu, beta karotenu a gama-tokoferolu (vitamín E). Pokud sníte jednu nebo dvě porce denně, tak se Vám zvýší hladina antioxidantů a sníží se špatný cholesterol. Pistácie jsou užitečné k udržení zdravé hmotnosti a podporují imunitu, nervový systém a dobrou náladu.

Sezamová semínka

Pomáhají snižovat cholesterol, ochraňují játra a jsou výborným zdrojem hořčíku a vápníku.

Slunečnicová semínka

Bohaté na vitamín E, vitamíny skupiny B, měď, mangan, fosfor, selen a hořčík. Rostlinné steroly pomáhají zdravému srdci, imunitnímu systému a mohou snížit riziko rakoviny. Snižují sílu astmatu a krevní tlak.

Vlašský ořech

Vlašské ořechy jsou nejkonzumovanějšími a nejznámějšími ořechy ze všech. Vlašský ořech obsahuje velké množství mědi, manganu, draslíku, hořčíku, biotinu a molybdenu. Dále obsahuje užitečnou aminokyselinu L-arginin, která pomáhá na onemocnění srdce. Díky vitamínům skupiny B, které obsahuje, velmi prospívá pokožce, nehtům a vlasům. Tyto ořechy obsahují velmi málo sodíku, takže jsou vhodné pro lidi, kteří trpí nemocnými ledvinami a krevním oběhem.

Ořechové polyfenoly mohou zabránit chemickému poškození jater. Dvě hrsti vlašských ořechů denně mohou zabránit rakovině prsu, prostaty a omezit růst nádoru. Podporují zdraví mozku, zklidňují nervy a snižují rizika srdečních chorob. Vnější bělavá vrstva ořechu, kterou většina lidí loupe, má sice hořkou chuť, ale podle vědců to je nejzdravější část ořechu. Ale všeho s rezervou, vlašské ořechy patří k těm nejkaloričtějším.

Pravidelná konzumace vlašských ořechů se doporučuje v případě, že máte poruchu nervové soustavy či podváhu.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře