Deprecated: strtotime(): Passing null to parameter #1 ($datetime) of type string is deprecated in /data/web/virtuals/120399/virtual/www/domains/chi.cz/a/aClanek.php on line 336

Rychlé zbavení stresu

0

Stres je extrémní tlak na organismus (fyzický i psychický), kdy je organismus vystaven krajním podmínkám. Dlouhodobý stav stresu je velmi nebezpečný a může vyústit v deprese či úzkosti. Stresové spouštěče lze kategorizovat podle vnějších vlivů a faktorů.

Fyzikální faktory stresu

Spouštěče můžou být nadměrný hluk, ostré světlo, nestandardní teplota, ať už vysoká či nízká. Odstranění tohoto typu stresu lze jen změnou či úpravou prostředí nebo ochranných pomůcek.

Psychické faktory stresu

Mezi hlavní příčiny patří nerovnováha životní úrovně a tlak protistrany. Finanční problémy (účty, dluhy, exekuce), pracovní či školní problémy (nespokojenost, šikana, zkoušky, prokrastinace).

Traumatické faktory stresu

Každá významná životní událost sebou může a často i přináší tlak, který ne všechny osobnosti dokážou vstřebat bez vlivu na organismus. Mezi nejvíc stresové situace se počítá ztráta zaměstnání, ztráta partnera, narození dítěte, ale i kriminální zločiny jako jsou únos, znásilnění, vražda, dále pak stěhování, rozvod i sňatek a další...

Sociální faktory stresu

Ať se nám to líbí nebo ne, žijeme ve společnosti a ta na nás nemá pouze kladné vlivy, ale stále častěji i ty negativní. Mezilidské vztahy, konflikty, nevěra, zklamání, ale i týrání, šikana.

Dětská léta pod tlakem

Pokud je na dítě kladen přílišný tlak může to na něm zanechat doživotní následky a snížení odolnosti proti stresu. U týraných a zneužívaných dětí se to předpokládá téměř automaticky, ale postižené děti jsou i ty, na které rodiče kladou příliš velké nároky.

Zvládání stresu

Se stresem se každý vypořádá po svém, pokud stresová nádoba přeteče je třeba vyzkoušet i postupy jiných. Nejúčinnější řešení samozřejmě spočívá v odstranění příčiny stresu. Někdy to však nejde a pak si můžete pomoci Copingem, což je soubor způsobů jak zvládat stres (cs.wikipedia.org/wiki/Coping). A konkrétní techniky, které pomáhají ostatním? Zde jsou:

 1. Oddejte se práci - což samozřejmě nefunguje v případě, že máte stres z práce. Ale v případě některých nemilých situací v životě se snoubení s prací může vyplatit. A může to pomoci i s problémy finančními.
 2. Úklid svého životního prostoru - prostředí má na psychiku neoddiskutovatelný vliv, to věděli už staří Číňané a jejich feng-šuej jim pomáhalo udržovat prostředí na nejvyšším levelu harmonie.
 3. Smích léčí - je to jedno ze zapomenutých kouzel nejvyšší magie ničící nebezpečného draka v moderním hávu stresu. Zničte ho pomocí Vtipu, nebo se podívejte na nějakou Komedii. To je často smrtící pro stres.
 4. Normální je nekouřit - cigareta pomáhá uklidnit jen zdánlivě, ve skutečnosti si to jen namlouváte. Je to had z rajské zahrady, který vás škrtí a šeptá vám do ucha, že vám pomáhá. A nedělejte si předsevzetí, PŘESTAŇ HNED!
 5. Alkohol je metla lidstva - dobrý sluha, ale zlý pán, by někdo řekl. V každém případě je dobré ho omezit. Ale pokud vám to společenství okolo vás nedovolí, tak ... Tak zkuste jiný tipy, je jich tu dost.
 6. Mazlení se psem nebo kočkou má dokonce i od(p)orný název "zvířecí terapie a opravdu pomáhá. Existují studie, které dokazují uvolňování serotoninu, oxytocinu a dalších látek, které prostě stres likvidují. Lze o tom sáhodlouze vyprávět, ale není nad to, to rovnou vyzkoušet.
 7. Pravidelné přestávky mají být samozřejmostí nejen ve škole a v práci, ale třeba i u počítače. Schválně, jak dlouho tu sedíte?? Takže od teď,každou hodinu, vždy v celou se nařizuje 10 minut pauza. Minirozcvička, nebo občerstvení je vítáno.
 8. Orfeova náruč - spánek, ta malá smrt a znovuzrození po probuzení je doslova božská mana, lahodný pokrm pro vaši duši. Pravidelnost je nezbytná a po půlnoci by neměl chodit spát kromě pekařů snad nikdo jiný.
 9. Pitný režim - čistá voda je pro organismus to co kvalitní olej pro auto. Taky byste nikam nedojeli, kdybyste tam ládovali různé tekutiny všech možných barev. Takže vodu, nebo kvalitní džusy, které vlastně v sobě obsahují též kvalitní vodu. Protože to je to oč tu běží, voda, ten olej pro vaše soukolí.
 10. Vemte si žvýkačku - odbourá stres, pomůže přijít na jiné myšlenky, dle průzkumů snižuje vysoký krevní tlak i hladinu cholesterolu a pomáhá udržovat vaše zuby zdravé.
 11. Svalové uvolnění - stres napíná svaly a udržuje tělo v nepřirozeně napjatých situacích a to nejen těch psychických, ale i fyzických. Takže kvalitní masáž může pomoci, nebo si prostě naprogramujte do mysli pár uvolňujících cviků.
 12. Nadváha - zdravý člověk váží maximálně tolik, aby neměl nadváhu. Kde není zdraví, stres má živnou půdu.
 13. Pohyb - Občas si odpusťte výtah a běžte prostě po schodoch, po schodoch, nebo si do obchodu pro maličkost udělejte výlet a auto nechte doma.
 14. Pravidelné procházky - naučte se chodit do parku, k jezírku, do přírody. Pokud nemáte partnera, můžete tam na nějakého narazit a pokud ho máte, můžete si tam od něj odpočinout.
 15. Ranní sex - sex hned z kraje dne vám následují hodiny až do večera může pěkně prosvětlit.
 16. Odnauč se říkat ano sice Karel Gott nezpíval, ale vám to může velmi pomoci.
 17. Meditace není pro každého, ale zkuste to a třeba v ní najdete celoživotního partnera, který vás nikdy nezklame a se vším vám pomůže.
 18. Zkuste si psát deník - pokud svá trápení svěříte listu papíru, tak vás symbolicky mohou opustit a vám nastane v duši klid a mír.
 19. Myslete pozitivně - ruku na srdce, pokud někdo nadává na všechno okolo sebe, že je všechno špatně a nic se nedaří, tak si vytváří nepořádek ve svém nitru. Ukliďte si tam "lepším" a zdravějším myšlením.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře