Ailurofobie

0

Ailurofobie je typ specifické fobie, jedná se o trvalý, přetrvávající a iracionální strach z koček. Název pochází z řeckého aílouros = kočka a phobos = strach. Osoby trpící ailurofobií se většinou obávají škrábnutí nebo kousnutí kočkou, ale také mystikou koček jak je popsáno třeba v díle Edgara Allana Poea "Černý kocour". Mezi další názvy, které se pro toto postižení používají se řadí felinofóbie, elurofobie nebo prosté fobie z koček.

Ailurofobie

Popis Ailurofobie

Fóbie se projevuje různými způsoby, většina lidí projevuje méně strachu, ale o to více nenávisti, podobné reakci jiných lidí na hady či krysy. Někteří lidé mají tento pocit neustále a jiní jen v přímé konfrontaci s objektem fóbie. Mezi spouštěče emotivního přepětí patří především sluchový impuls spuštěný klasickým vrněním kočky; očním kontaktem, při spatření; pomyšlením například na setkání s kočkou v noci a spatření zářící kočičí oči; nebo jen zahlédnutí kočky v TV. Ostatní kočkovité šelmy jako lvi nebo tygři mohou také vyvolávat podněty spojené s touto fóbii.

Léčba Ailurofobie

Léčba se obvykle řeší pomocí kognitivně-behaviorální terapie a jen zřídka pomocí psychofarmatik.

Slavné osobnosti trpící ailurofobií: Napoleon Bonaparte; Julius Caesar; Čingischán, Sharon Cheah, La Toya Jackson, Hitler, Mussolini, Alexandr Veliký.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře