Selen je relativně celkem nenápadný prvek, avšak jeho funkce v těle je naprosto nezastupitelná. I přes velmi nízký obsah Selenu v těle (asi 0,2 mikrogramy) je velmi důležitý pro srdeční krev i krevní oběh obecně. Ve vyšších dávkách je jedovatý, nebo škodlivý pro zvyšování krevního tlaku a podpory vzniku arteriosklerózy. Pro zdraví je nutný denní příjem 0,00001 gramu selenu. Selen spolu s vitamínem E pomáhá udržovat srdce zdravé, navíc ještě se spojením s hořčíkem léčí anginu pectoris.
Selen, stejně jako vitamín E je antioxydant a oba jsou v bilogických procesech nezastupitelní a vzájemně se doplňují, oba prvky by měli být v rovnováze. Selen pomáhá růstu antitělísek a zpomaluje růst novotvarům. Přirozený nepřítel selenu jsou sladkosti, které jej odbourávají.
V čem je selen?
Selen se vyskytuje především v mořské, ale i kopané soli, ve sledích a mořských plodech. Selen se také hojně vyskytuje v ledvinách a srdci hovězího, vepřevého i telecího typu. Spolu s vitamínem E se vyskytuje ve žloutku. Z dalších dostupných potravin jej můžete nalézt v paraořechu, rajčatech, droždí i česneku. V mateřském mléku se selen vyskytuje ve dvojnásobném množství oproti normálnímu kravskému mléku, vitamín E je zde zastoupen dokonce v pětkrát větším množství.
Nedostatek selenu
Nedostatek selenu může způsobit i smrt nemluvňat, proto je dobré kojit mateřským mlékem. Selen brání i proti plísním a parazitním houbám všeho druhu.
Komentáře