A vitamin (retinol) – přezdívaný “studna mládí” – pomáhá v boji proti nachlazení, chřipce, infekcím močového a trávicího systému. Je důležitý pro dobrý zrak (název retinol je odvozen od retiny – oční sítnice), obnovu buňěk, svěží kůži (i při slunění), zdravé sliznice. Podporuje hojení ran, popálenin a vředů. Pomáhá při tvorbě zubů a kostí. Nedostatek se projevuje mj. lámavostí nehtů, suchými vlasy, šeroslepostí, kožními vyrážkami.
- nezbytný pro normální funkci zraku a sliznic, významný růstový faktor
- hypovitaminóza se projevuje šeroslepostí a změnami na pokožce a sliznicích, dlouhodobý nedostatek může vést až k oslepnutí, je nezbytný pro vývoj epitelií, při jeho nedostatku buňky rohovatí
- vitamin A je jedním ze základních antioxidantů
- v našich podmínkách je hypovitaminóza vzácná, a to i u nemocných s malabsorpcí tuku
- jedním z mála vitamínu, jež mohou způsobit hypervitaminózu; projevy masivního předávkování jsou: hrubá pokožka, suché vlasy, hepatomegalie aj.
- je prokázaným teratogenem. Některé národní a mezinárodní organizace
navrhly jako max. denní dávku v graviditě 8-10 kIU. Zdroje uvádí, že při příjmu 24-30 kIU může dojít ke vzniku vývojových
vad plodu. Proto se v těhotenství nedoporučují:
-vitaminové přípravky s vitaminem A (vč. tablet a oleje z rybích jater) - ve velkém množství játra a výrobky z jater (např. paštiky)
Vitamín A se podílí na všech hlavních funkcích našeho organismu. Je potřebný stejně pro krásu jako pro zdraví, tzn. jak pro zdravý vzhled pokožky, tak i pro pleť a oči. K tomu je třeba samozřejmě připočíst jeho důležitost pro funkci pohlavních žláz a pak to nejhlavnější – spoluúčast na prevenci a léčbě rakovin. (Spolu se zinkem.)
Prvním projevem nedostatku vitamínu A je svědící „husí kůže“, nejčastěji na ramenou, loktech, na nohách, v podkolení atd. Nedostatek vitamínu A působí kromě jiného i problémy s menstruací u žen a u mužů také s plodností.
Přebytek vitamínu A je toxický, jsou popisovány potíže plynoucí z přebytku vitamínu A, ale v praxi je nikdo nezažil. Zevním znakem přebytku vitamínu A je praskání a krvácení rtů, odstávání pokožky, svědění pokožky, suché vlasy, nervová podrážděnost, bolestivé projevy v okolí dlouhých kostí atd. – viz ještě dále.
Nedostatek vitamínu A se projevuje různě. Nejčastěji to je šeroslepost. Test na šeroslepost – jinak nedostatek vitamínu A, je velice jednoduchý. Pokud večer po zhasnutí světel není vidět obrysy předmětů v místnosti do 7 sekund – jde o šeroslepost, čili nedostatek vitamínu A. Již vzpomínaným projevem je „husí kůže“, citlivost na světlo, pálení pod víčky apod. U dětí se tento nedostatek projevuje zbrzděním růstu a vývoje. Nejzřetelnějším následkem nedostatku vitamínu A je právě šeroslepost čili xerophtalmie – viz výše.
Vitamín A má několik podob: především vitamín A z živočišných zdrojů a pak karotén beta, který je provitaminem A ze zdrojů rostlinných. Vitamín A je rozpustný v tucích, ale ve vodě ne. Neničí se ohříváním, i když podle nejnovějších informací se má zčásti ničit pečením, ale v každém případě nesnáší světlo. Proto musí být třeba máslo skladováno v balení pro světlo neprostupném, totéž smetana. Normální vaření mu neškodí, ale dlouhotrvající ohřívání na světle (na volném ohni) jej zčásti zničí.
Kolik vitamínu A potřebujeme?
Obecně se uvažuje, že 25 až 55 m, j. na 1 kg hmotnosti těla, tedy od 2400 do 4000 m, j. na den nebo 2 až 3x více karoténů. Provitamín je dvakrát až třikrát slabší než vitamín z živočišných produktů. Zmíněné množství není konečné, protože místně se hovoří o denní potřebě 10 000 i více m, j.
Zdroje vitamínu A
Nejlepšími zdroji vitamínu A jsou: játra, žloutky vajec, ovoce a zelenina se
žlutým nebo oranžovým zabarvením a pak tmavozelené listy zelenin. Nejběžnější
zdroje vitamínu A v m, j. na 100 gramů hmoty:
rybí tuk – 60 000, játra hovězí – 15 000, játra vepřová – 5000, játra telecí – 4000,
máslo – 2000, játrová paštika – 2000, sýry tučné – 800 až 1000, ledvinka – 1000,
smetana – 700, tvaroh – 130, mléko – 90.
A potraviny s obsahem karoténu (provitaminu): mrkev – 15 000, plod rakytníku – až 100 000, nať petržele – 13 000, jeřabina – 13 000, paprika – asi 15 000 (zelená, štiplavá), špenát – 10 000, řeřicha – 4200 až 5000, salát – 3200, rajčata – 850, dýně – 1600, hrách – 800, broskve, meruňky – 750 až 800, zelený hrášek – 200, bílé zelí – 630.
Zdroj: játra, špenát, mrkev, zelená kapusta, dýně, rajčata, meruňky, paprika, vaječný žloutek, máslo.
Komentáře