Přítomnost zinku v potravě je důležitá nejen v době růstu organizmu, ale i v dospělosti. Zinek je dalším prvkem nezbytným pro lidský organismus. Jeho nedostatek má vliv na zdraví člověka, především na kritické stavy při poruchách růstu a vývoje, na prodlužování regenerace atd.
Běžná potřeba zinku je podle údajů 10 až 20 mg denně, skutečnost je ovšem taková, že jakákoli dysfunkce v hospodaření zinkem nebo vitamínem A zvyšuje potřebné množství minimálně na 50 mg denně, při vážných onemocněních, např. nádorových, až na 180 mg denně. Přitom naše strava i při nejlepší obecné skladbě dodává organismu 4 až 6 mg denně.
Už tak nízkou hladinu zinku v krvi ještě kromě nesprávné výživy snižují intenzívní kúry kortizonem, antikoncepční tabletky, dlouhodobější požívání velkých množství sladkých nebo slaných jídel.
Nedostatek Zinku
Nedostatečné množství zinku může mít pro člověka fatální důsledky. Způsobuje úbytek na váze, pomalé hojení ran, zhoršuje paměť i smyslové poruchy - především pak zrak a čich. Nedostatek při vývoji má za následek retardace růstu, hypogonadismus, acrodermatitis enteropathica, arteriosklerózu, sníženou funkci vaječníků a další.
Dostatek Zinku pomáhá při..
- Zkracuje dobu hojení vnitřních i vnějších poranění
- Omezuje bílé skrvny na nehtech
- podporuje chuť k jídlu
- pomáhá při neplodnosti
- tlumí zvětšování prostaty
- zvyšuje psychickou výkonost
- zamezuje ukládání cholesterolu
Nadbytek zinku může být škodlivý
Dlouhodobý nadbytek zinku způsobuje zažívací obtíže, poruchy imunity a vykazuje znaky toxické otravy.
Výskyt zinku v potravinách
Maso, játra, ústřice a jiní mořští korýši, obilné klíčky, pivovarské kvasnice, vajíčka, netučné mléko, semena dýně
V mg na 1 kg potravin:
- 0,25– téměř veškeré ovoce i jižní, minerální vody, med,
- 2 až 8 – lesní ovoce, většina mořských ryb, hovězí maso, mléko, rýže, červená řepa, chřest, pěstovaná zelenina, káva, chléb,
- 8 až 20 – některé mouky, droždí, cibule, česnek, rýže ne-loupaná, vejce, rybí konzervy, i masné,
- 20 až 50 – hrubá pšeničná mouka, ovesná, ječmenná mouka a výrobky z nich, kakao, melasa, žloutek, králík a kuře, ořechy, hrách, fazole, čočka, čaj,
- 30 až cca 85 – hovězí játra, většina ryb,
- 75 až 140 – většina hub,
- 13 až 202 – pšeničné otruby a klíčky
- nad 200 - semena dýní.
Kolik vlastně potřebujeme zinku?
Tělo dospělého člověka obsahuje asi 2 gramy zinku a doporučená denní dávka by se měla pohybovat mezi 15-25 miligramy.
Jak působí zinek
V organismu je asi 2,2 gramu zinku, který se koncentruje v gonádách u mužů a pak v ledvinách, játrech a svalech. Dost zinku je také v pokožce, tedy měl by tam být, ale v dnešní době často chybí. Hraje rozhodující roli v udržování „krásných vlasů“.
Zinek je velice nutný pro normální vývoj pohlavních orgánů, pro stavbu kostí a pro jejich udržování, pro metabolismus bílkovin a uhlovodanů. Bez něj se často nedá vyléčit jak arterioskleróza, tak ani bolení hlavy.
Potřebu zinku je třeba zdůraznit pro ovlivňování růstu a vývoje. Značné množství zinku je také potřebné při zlomeninách, samozřejmě kromě vápníku, křemíku, fosforu, draslíku, hořčíku atd. Dále je nezbytný pro metabolismus a přisvojování železa, pro otěhotnění, pro stavbu oka atd.
Denní potřeba zinku již byla uvedena, ale je to jen velmi informativní údaj. Zde hraje obrovskou roli původ zinku. Domnívám se, že organického zinku (rostlinného nebo živočišného původu) stačí podstatně méně, než říkají všechny normy, naproti tomu uměle dodávaného je třeba mnohem více, než říkají normy. V každém případě zinek nelze přebrat, protože přebytek se vylučuje a navíc nemáme nikdy dost vitamínu A pro jeho aktivaci. Podává se až 180 mg denně dlouhodobě, bez jakýchkoli následků.
Zinek je podle zahraniční literatury jedinou spolehlivou prevencí proti vzniku rakoviny! Taktéž léčba rakoviny bez zinku je asi nemyslitelná.
Použití zinku konfrontujte s dalšími přípravky či léky nebo se rovnou obraťte na svého lékaře.
Komentáře