Fluor

0

Fakty o fluoru

Jeho solemi jsou nátriumfluorid (přidáván do pitné vody) a kalciumfluorid (v těle je součástí kostí a zubů).
Zmenšuje pravděpodobnost zubního kazu, avšak v nadměrném množství způsobuje zbarvení zubů. Spor okolo jeho denní dávky byl dlouhodobý. Většina lidí přijímá denně asi 1 mg fluoridů prostřednictvím fluoridizované vody. (Národní vědecký výbor USA a Národní akademie věd USA doporučují 1,5 - 4 mg).

Fluor je pro naše tělo prvek sice nutný, ale i velmi nebezpečný. Jeho nedostatek sice škodí, ale jeho přebytek snad ještě více. Největší užitek nebo také největší nebezpečí v tomto směru znamená voda. Voda s méně než 0,5 mg fluoru na 1 litr má fluoru málo, s obsahem 1 až 1,5 mg na litr je správné množství, ale co je více –je už značně škodlivé. Za maximálně přípustnou dávku se považuje pro děti 2 mg denně, pro dospělé 3 mg denně.

Při přebytku fluoru se jeho soli akumulují v kostech – osteoskleróza, vzniká nadměrné zvápnění, změna růstu a kvality zubů (i jejich barvy), zbytnění a tuhnutí kloubů, kostní výrůstky. Velké dávky fluoru vychytávají hořčík z krve, tím mobilizují vápník z kostí, takže je odvápňují a způsobují „řídnutí kostí“.

Čím pomáhá fluor organismu?

- Snižuje kazivost zubů.
- Zvyšuje pevnost kostí.

Nemoc z nedostatku fluoru: Zubní kaz

Přírodní zdroje fluoru: Fluoridizovaná voda, mořské ryby a raci, želatina.

Minerální směsi fluor neobsahují. V oblastech bez fluoridizace vody bývá pravidlem předepisovat dětem multivitaminové přípravky.

Toxicita fluoru: Denní dávka 20 - 80 mg může vyvolat toxický efekt.

Fluor a fluorid užívejte pouze na doporučení lékaře nebo svého zubaře.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře