Jak přeinstalovat android

0

Android V prvé řadě je třeba si uvědomit, že to opravdu chcete. Pokud chcete jen "vyčistit" telefon, tak mnohem jednodušší a rychlejší cesta je obnovení do továrního nastavení, kdy budete mít telefon jako při koupi a vše "vyladěné" od výrobce. Musíte vědět, že novější android nemusí s vaším telefon úplně spolupracovat a může dojít i ke značnému zpomalení a platí to i obráceně, při nižší verzi. Pokud jste s tím srozuměni a víte co děláte, tak pro návod na přeinstalaci androidu čtěte dále. Žádný výrobce přeinstalaci NEDOPORUČUJE a nikdo za návod neručí, berete na sebe všechna rizika s tím spojená.

Před samotnou reinstalací je dobré si stávající systém zazálohovat na SD kartu, stačí v recovery zvolit BACKUP. V podstatě existují tři možnosti jak dostat nový systém do telefonu.

Oficiální update Android

Jedná se o nejjednodušší přeinstalaci a jedinou doporučovanou výrobcem. Pokud máte soubor "update.app" tak tento soubor zkopírujete na SD kartu do složky "dload", telefon restartujete podržením tlačítek hlasitosti + - a tlačítka POWER. Někdy se setkáte i s názvem "trojhmat", tak to je tohle. Oficiálně by soubor "update.app" měl být pro váš telefon, pokud není, tak zase musíte vědět co děláte, jinak Bůh s vámi.

Pro další způsoby je již potřeba mít odemknutý bootloader a není to doporučeno výrobcem.

Pro následující způsoby musíte mít dále nainstalovaný TWRP (Team Win Recovery Project) software, což je open source program pro instalaci, zálohování a další manipulace se zařízením s Androidem (tablet, mobil), více info lze najít na wikipedii v angličtině, pro stáhnutí navštivte oficiální stránku programu na twrp.me. Pokud ani netušíte co znamená slovo "custom recovery" tak se nedoporučuje to ani zkoušet, pokud nejste srozuměni přijít o všechno.

Jako alternativu můžete použít Clock Work Mod, další informace lze najít na anglické wikipedii.

Instalace Androidu

Musíte vlastnit ROM se systémem, soubor je v zipu, který většinou nerozbalujeme, vloží se na SD kartu a vsune do telefonu. Zapnutím v recovery módu pomocí tlačítka POWER a hlasitosti + se otevře mód obnovení v programu TWRP (musíte mít nejdříve nainstalovaný) a tam zvolíte co přesně požadujete a pak čekáte na dokončení instalace. Způsob pro tablet a mobil se neliší.

Záloha TWRP

Někdy můžete najít ROM, který je vlastně záloha, kterou můžete taky použít. Může se jednat i oficiální distribuci. Stažený ZIP soubor nakopírujeme na paměťovou kartu do složky TWRP--bakcups-- nebo podle verze TWRP software. Vypnete telefon a zapnete do recovery módu. Zvolíte RESTORE obnovení ze zálohy a restartujete.

Slovníček

CWM
ClockwordMod - nástroj pro uživatelské obnovení systému.
FW
Firmware - software pro ovládání hardwaru.
ROM
Read-only memory je druh paměti používané v počítačích a dnes častěji v elektronických zařízeních pro uložení firmware (software, který ovládá konkrétní hardware). V našem případě hardwarové části telefonu s Androidem.
Trojhmat
Co je trojhmat u telefonu? Stiskněte současně tlačítka hlasitosti PLUS a MINUS a tlačítko pro zapnutí POWER.
TWRP
TeamWin Recovery Project - nástroj pro obnovu, open source software.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře