Niacin, také vitamín PP nebo kyselina nikotinová (i když to není docela totéž, protože vitamín PP je kyselina a B3 je amid), se nazývá také niacinamid nebo nikotinamid. Obojí působí ovšem antipelargicky.
Pelagra není nemoc u nás obvyklá, ale počáteční projevy se mohou objevit i u nás. Pozdějšími projevy jsou: jahodově zabarvený jazyk, zánět jazyka, zánět ústní dutiny, dále nevolnosti, vrhnutí, bolesti břicha, zácpy a průjmy, nedostatek žaludečních kyselin. Na rukách, tváři a krku a na vnitřních stranách končetin se objevují symetrická zarudnutí, otoky a odlupování pokožky (drsná pokožka). Psychicky nastávají deprese, brzká únava, bolesti hlavy, nespavost, ztráta paměti, podrážděnost, alergie na silné světlo, na jasné barvy a hudbu. Po určitém čase pak melancholie, halucinace, tremor rukou a těžké psychické stavy.
Pelagra je vlastně polyavitaminóza, protože chybí i ostatní vitamíny skupiny B, dále vitamín C, vitamín A i další. Velmi často se zaměňuje s neurasthenií.
Nejcharakterističtější pro pelagru jsou změny na jazyku, které je ovšem třeba odlišit od jiných, často podobných příznaků. Pozor při odtučňovacích dietách – ztratí se spousty vitamínů a navíc se mnohonásobně zvyšuje metabolismus!
Bez vitamínu B 3 nemůže pracovat mozek! Kromě toho pomáhá niacin i likvidovat některé složky cholesterolu a tuků v krevním oběhu a také zmírňuje artretické projevy.
V našich podmínkách jsou počáteční projevy nedostatku B 3 spíše: nespavost, nepokoj, podráždění, rozptýlenost – těkavost, neschopnost soustředění apod. U starých lidí se to často považuje za senilitu!
Kolik je potřeba Niacinu
Potřeba niacinu záleží na způsobu stravování a na způsobu života. Např. sovětské
normy předpisují následující minimální dávky v mg na den:
děti do 14 let a mládež – 15, dospělí s lehkou prací – 15. dospělí s těžkou prací –
20, s velmi těžkou prací – 25, těhotné ženy – 20, kojící ženy – 25.
Kdo miluje sladkosti a pije alkohol, ten potřebuje dvakrát až třikrát více. Lepší než niacin je niacinamid, protože nesnižuje hladinu tuků v krvi a nezpůsobuje svědění pokožky (histamin). Brát se má při jídle, nebo po jídle.
V čem je vitamín B3? Vitamín B3 je vždy s jinými vitamíny skupiny B. Příklad obsahu v mg na 100 gramů potraviny: játra – asi 14, tuňák – asi 19, dobrými zdroji jsou masa, hlavně pak krocan. Dále je obsažen v semenech slunečnice, v arašídech, v černém pečivu, suchých fazolích a hrachu a nejvíce – opět v pivních droždích.
Komentáře