Po kyslíku je křemík prvkem nejvíce svázaným s biosférou. Přesná potřeba křemíku nebyla dosud určena, ale je jasné, že pro správnou látkovou výměnu je kromě skladby hořčík – vápník nezbytný i křemík. Když se např. zvířatům přidávalo 50 mg křemíku na každých 100 gramů potravy, urychlil se jejich růst o 25 až 34 %.
Křemík podporuje růst, protože pomáhá při stavbě kostí, posiluje mineralizaci nezávisle na vitamínu D, je tedy nejvíce potřebný právě dětem. U dospělých má dobrý vliv na srdce, zuby, kosti, vlasy a nehty. Nedostatek křemíku má negativní vliv nejen na zdraví, ale také na vzhled. Udržuje dobrý, a tudíž i „pěkný“ vzhled vlasů, pokožky, nehtů a působí blahodárně na celkový stav organismu.
Křemík snižuje cholesterol v krvi, tudíž má vliv i na srdce. Dobrým zdrojem křemíku je např. i pivo, tvrdá voda, některé ovoce, semena, byliny (přeslička) a otruby. Bílá mouka má jen desetinu křemíku mouky černé.
Křemík je velice oblíbeným prvkem u bylinkářů. Podle bylinkářů křemík totiž léčí: vypadávání vlasů, lámavost nehtů, sklon ke krvácení, zánětlivé stavy, kožní choroby, oleženiny atd., ale i akné rosaceae, zánět dásní (4 až 5 dní) apod.
Bylinkáři mají pravdu a je to celkem přirozené, protože kyselina křemičitá je součástí tkání, má vliv zejména na koronární cévy, na vlásečnice (zabraňuje i vzniku modřin) atd. Je však pravdou, že syntetická se zdaleka nemůže vyrovnat účinnosti rostlinné.
V čem je křemík? V nati přesličky rolní je až 60 % kyseliny křemičité, ale jen 1 až 1,5 % je přisvojitelné (rozpustné). V truskavci je okolo 0,25 %, stejně tak v pýru, kopřivě a podbělu. Nejvíce křemíku je v přesličce od poloviny července do srpna, např. v přesličce rolní je 40 až 76 %. Přeslička má ovšem mimoto i hodně manganu, dusičnan draselný a další. Křemík je také v otrubách, ovesných vločkách a v černém chlebu.
V našem těle je křemíku asi 0,01 % naší hmotnosti. Nejvíce je ve slinivce – 310 mg%, v nadledvinkách – 250 mg%, v hypofýze – 81,4 mg%, v plicích – 40 až 80 mg%, ve svalech – 2 až 8 mg% a v krvi – 0,1 až 0,9 mg%.
Při pokusu o samoléčení konzultujte přísun křemíku s lékařem.
Komentáře