Krevní oběh

0

Krevní oběh člověka se vlastně skládá z dvou hlavních okruhů, z velkého oběhu a malého oběhu. Pokud jeden, nebo oba, nefungují úplně dobře, tak je ohroženo nejenom vaše zdraví, ale dokonce i život. Naštěstí i krevní oběh lze zlepšit.

Fyzická aktivita a krevní oběh

Pravidelně choďte pěšky. Pokud hned po jídle budete chodit ven na procházky, tak se Vám zlepší krevní oběh a zdravé trávení. Choďte alespoň půl hodiny denně.

Snažte se cvičit co nejvíce a co nejčastěji. Věnujte se posilování (zvedání činek), ale také aerobnímu cvičení (plavání, kolektivní sporty, běh, jízda na kole, na bruslích atd.). Aerobní sporty podporují cévní soustavy a zdraví srdce. A posilování posiluje svaly a tím posílíte i svůj kardiovaskulární systém.

Vstaňte každou hodinu a cvičte alespoň 3-5 minut.

Jestliže pracujete celý den za stolem, tak vstaňte a alespoň si zakružte rukama, dokněte se špiček nohou a vykopávejte a zakopávejte nohama. Protahujte se. Nejlépe hned po ránu.

Sedněte si na židli a kružte chodidly či celými nohami po směru hodinových ručiček. Opakujte nejméně 10krát. Zlepší se krevní oběh a pružnost Vašich nohou.

Udělejte nebo si zajděte na masáž. Masáže podle studií prý urychlují hojení a také podporují krevní oběh.

Zvedněte nohy nahoru nad sebe. Pokud uvolníte nohy, tak tím zlepšíte svůj krevní oběh a snížíte tím křeče.

Životní styl a krevní oběh

Jezte jen zdravě a nezdravým potravinám se vyhýbejte, pokud možno, co nejvíce. Konzumujte hodně zeleniny a ovoce, různých celozrnných obilovin, zdravých tuků (ořechy a semena, olivový olej, ořechy a ryby) a bílkovin. Žádné sladké ani tučné potraviny. Na ty rovnou zapomeňte, pokud si chcete zlepšit krevní oběh.

Dodržujte pitný režim. Ten je důležitý. Pijte spíše teplou vodu než studenou, protože studená stahuje cévy.
Omezte pití kávy, pokud ji pijete a také omezte pití alkoholu a konzumaci sladkých pokrmů. Přestaňte kouřit. Kouření Vám akorát zhoršuje zdraví a ovlivňuje také krevní oběh. Hlavně kuřáci mívají kardiovaskulární problémy.

Dopřejte si horkou koupel, anebo páru. Připravte si koupel s minerální solí Epsom, která je léčivá a buďte v ní 20-30 minut.

Naučte se zvládat a řešit stres. Pokud trpíte stresem delší dobu, tak to může mít dost špatný dopad na Váš krevní oběh. Najděte si, jak se zbavit stresu. Například meditujte, cvičte apod.

Krevní oběh

Příznaky špatného krevního oběhu

Všímejte si varovných signálů, pokud se Vám tohle děje, zajděte ihned k lékaři. Měli byste poznat, kdy je Váš krevní oběh zpomalený. Tady máte příznaky zpomaleného krevního oběhu.

 • Brní (mravenčí) Vám v rukou nebo nohou.
 • Máte studené prsty na nohou a rukou.
 • Máte namodralou pokožku.
 • Zranění se Vám hojí velmi pomalu.

Příznaky špatného krevního oběhu.

 • Otoky nohou. Ty mohou být způsobeny například podvýživou, obezitou, vysokým příjmem soli, stárnutím, premenstruačním syndromem (PMS), sedavým životním stylem nebo těhotenstvím.
 • Necitlivost na nohou a rukou. Necitlivost se může objevit z různých důvodů. Například kvůli stálému tlaku na Vašich končetinách, nedostatku výživy, hořčíku či vitamínu B12.
 • Studené nohy a ruce. Správné proudění krve udržuje také zdravou tělesnou teplotu.
 • Neustálé vyčerpání a únava. Únava je nejčastějším příznakem fyzické námahy či mnoha léků, pokud nějaké berete. Tento nežádoucí účinek odstraníte nejlépe relaxací nebo klidným spánkem.
 • Máte problémy s imunitou a hojíte se velmi pomalu.
 • Padání vlasů zničehonic.
 • Změna barvy kůže či cyanóza. Pokud se Vaše rty mění a na kůži se objevuje modrá barva, pak něco není v pořádku. Máte nízkou hladinu kyslíku v krvi nebo také špatnou cirkulaci krve, to je známé pod názvem cyanóza. Nízká hladina kyslíku ve Vaší krvy způsobuje změnu barvy z jasně červené na tmavší červenou. To také způsobuje, že kůže kolem očí, rtů a dásní vypadá, že je namodralá.

Zeptejte se svého lékaře, jestli je možné krevní oběh vylepšit s pomocí různých doplňků stravy.

Studie říká, že je dobré kombinovat zelený čaj s astralagusem, extraktem z bobulí goji, lactobacillem a kyselinou ellagovou.

Zlepšení krevního oběhu na nohou

Příliš dlouhé stání a sezení Vám neprospívá. Pohybujte se během dne co nejvíce, aby se Vám prokrvily nohy.

Nastavte sebe a své tělo tak, abyste mohli podpořit krevní oběh. Spousta lidí si překřižuje nohy, když sedí. To je chyba. Tato velmi používaná poloha brání krevnímu oběhu v nohou a krev se kvůli tomu nedostává do tkání. Sedejte si raději do takové polohy, aby to nijak nevadilo Vašemu krevnímu oběhu a prospělo mu to. Seďte s nohama mírně od sebe a s chodidly položenými rovně na zemi.

Začněte cvičit. Zlepšíte tím krevní oběh, jak v nohou, tak i celkově. Jestliže chcete třeba méně intenzivní cvičení, tak vyzkoušejte jógu.

Důležité je nosit pohodlné boty. A ne vysoké podpatky nebo těsnou obuv. Tím omezíte krevní oběh z nohou k srdci. Noste tenisky či mokasíny. Místo bot do špičky, noste spíše zakulacenou špičku. Pokud podpatky nosit musíte, tak noste boty na klínu.

Byliny, doplňky stravy pro lepší krevní oběh

Pijte čaj z březové kůry. Ta podporuje krevní oběh. Březovou kůru můžete brát jako tablety, nebo pít v čaji společně se zázvorem.

Také pijte čaj s kajenských paprik. Ostré kajenské papriky pomáhají zlepšovat krevní oběh a také Vám roztáhnou cévy. Pokud sníte alespoň trochu kajenského pepře každý den, tak se Vám po nějaké době zlepší krevní oběh.

Konzumujte bylinu Ginkgo biloba, která pomáhá na paměť, se soustředěním, proti závratím, demenci, prokrvení a krevní oběh. Ginkgo působí jako silný antioxidant. Bylina Ginkgo není vhodná pro těhotné nebo pro osoby, které užívají antidepresiva a léky na snížení krevní srážlivost.

Berte rybí tuk omega 3. Jakmile budete mít v těle dostatek zdravého cholesterolu, tak budete mít i zdravější oběh. Rybí tuk omega 3 můžete brát ve formě gelových kapslí.

Dopřávejte si vitamíny C a E, protože podpoří správné prokrvení.

Zlepšete si krevní oběh pomocí aloe very. Zlepšuje relaxaci.

Jídlo a krevní oběh

Omezte sůl. Snižte její konzumaci. Sůl zadržuje v těle vodu a otoky, které mohou na žíly tlačit a zhoršit tak krevní oběh. Pijte hodně vody, abyste případnou sůl ze svého těla dostali pryč. Doporučuje se pít minimálně dva litry vody denně.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře