Panická porucha je nezvladatelný strach, které graduje až v paniku. Je to velmi nepříjemné, ale lze to zvládnout.
Panická porucha je psychická porucha, která je v poslední době relativně rozšířená. Jedná se o opakované záchvaty vnitřního strachu, které gradují a v určitých chvílích dosahují maxima, a těmto vrcholům říkáme panická ataka
Příznaky panické ataky
- Zvýšená tepová frekvence - tachykardie
- Pocení
- Břišní nevolnost, Nausea
- Tremor (třes)
- Sucho v ústech
- Svírání v oblasti hrudníku
- Sevření hrdla
- Depersonalizace
- Pocity na zalknutí
- Napětí ve svalech
- Pocity derealizace
- Zvýšení krevního tlaku
- Návaly horka nebo chladu
- Strach ze smrti, z nemoci
- Obtížné dýchání
- Zrychlené dýchání
- Závratě
- Zvracení
Příčina panické poruchy
Behaviorální psychologie tvrdí, že se jedná o naučené chování, kdy původní spouštěč byla stresová situace ve které mozek neviděl únikovou cestu a tak spustil panickou ataku. Něco ve stylu zahnání do kouta odkud není úniku. Spouštěčem pak může být stejné místo, kde k tomu došlo, nebo připomínka. Jedná se vlastně o nepřirozený, zveličený strach z nereálně reálné situace. Například nezvladatelný strach z nemoci, kterou čistě teoreticky občas někdo může dostat a při připomínce té nemoci má dotyčný pocit, že ji dostal.
Jedná se o aktivaci nejstarších částí mozku, která v dnešní době nemá opodstatnění, nemůže utéct a vlastně už ani nemá kam. Tělo se připravuje na obranu, útěk, ale ten není možné a tak mozek reaguje kolapsem. Jedná se o naučené chování a tak jej lze i odnaučit a toho je třeba si být vědom.
Klasická léčba panické poruchy
Klasická léčba panické poruchy se řeší pomocí psychofarmaky a psychoterapií, kde obzvlášť vhodná je hypnoterapie nebo kognitivně-behaviorální psychoterapie. Medikace, léčení pomocí léků, se používají převážně antidepresiva ze skupiny SSRI (Citalec, Citalon, Seropram - Wikipedie) nebo SNRI. Často se používá kombinace antidpresiv, antipsychotik a léky na úzkost. Neléčená porucha může postiženého provázet celý život, u léčeného případu závisí na mnoho faktorech a délka léčby může být od několika měsíců až po léta. Při neléčené poruše může dojít až hospitalizaci.
Alternativní léčba úzkosti a panické poruchy
Bylinky na zklidnění: Meduňka (působí na centrální nervovou soustavu, uklidňuje mysl), Mučenka, Třezalka (pomáhá při depresivních náladách) Pozor na alergii a případné vedlejší účinky, konzultovat s lékařem, například Třezalku je lépe nekombinovat s některými antidepresívy, protože může zvýšit negativní účinky léku jako bolest hlavy, nevolnost či úzkost. Určitě aspoň vyzkoušejte meditaci, třeba se stane vaší celoživotní přítelkyní.
Celkové posílení nervového systému vám taky může pomoci, proto určitě nezapomeňte na duševní hygienu, která zahrnuje kvalitní spánek, relaxaci i správné jídlo.
Borůvky - mangan pro normální funkci nervové soustavy (Recepty a doporučení)
Vlašské ořechy - významná potravina pro správnou funkci mozku i nervové soustavy
Banány - bohatý na obsah hořčíku
Další potraviny, které nevynechávejte: černý rybíz, šípek, pomeranče, kakao, zelené fazolky, zdroje B12 jako vejce, sýry, potraviny obsahující vitamín B1, B3, B5, B6. Aneb pestrou stravou nic nezkazíte.
A je třeba dodat, že vše konzultujte s lékařem, jen ten může posoudit, jestli vám to už nepřerůstá přes hlavu, nebo vám bylinky budou stačit.
Komentáře