Jak přibrat na váze?

0
Jak přibrat

Spousta lidí chce spíše naopak zhubnout. Ale na tomto světě se najdou i lidé, kteří chtějí přesný opak, a to přibrat. Muži chtějí spíše nabrat svalovou hmotu, za to ale ženy chtějí přibrat, aby vypadaly více ženštěji. Divili byste se, ale přibírání umí být mnohdy mnohem těžší než hubnutí.
Než se ale rozhodnete přibírat, tak je potřeba se nejdříve poradit s Vaším lékařem, který odhalí příčinu toho, proč vlastně máte podváhu.

Příčiny nízké hmotnosti

 • Genetika
 • Nedostatečná, nekvalitní a málo kalorická výživa
 • Nedostatečný přísun energie
 • Nedostatek spánku
 • Nedostatečný pitný režim
 • Nepravidelné stravování
 • Nadměrná fyzická nebo psychická zátěž
 • Deprese či jiné duševní problémy
 • Stres
 • Alkoholismus nebo závislost na drogách
 • Porucha příjmu potravy
 • Střevní onemocnění
 • Metabolická porucha
 • Zamoření organismu parazity

Doporučení pro přibrání váhy

 • Denně spěte minimálně 8 hodin
 • Mezi hlavními pokrmy si berte něco zdravého, zeleninu či ovoce
 • Odpočívejte po jídle
 • Omezte nadměrnou konzumaci kofeinových nápojů
 • Omezte alkoholické nápoje a nepijte alkohol půl hodiny před jídlem
 • Přestaňte kouřit
 • Pravidelně cvičte
 • Užívejte protiparazitární kůru; česnek, šťáva z celých listů aloe vera, dýňová semínka, oregánový olej a pelyněk nebo ořešák

Potraviny pro přibrání hmotnosti

Některé potraviny se pro nabírání hmoty hodí více a některé méně. Jsou potraviny, které při kousání spotřebují více energie, než kolik jich tělu věnuje, tak ty nejezte. Mezi výrazněji vhodné se řadí například: kaštany, banány a sladké i obyčejné brambory. Kvalitní mléčné výrobky jako jsou jogurt, smetana, tvaroh.

To, že chcete přibrat na váze, neznamená, že se budete pořád krmit vším co najdete. To vůbec. Ale spíše záleží na tom, co budete jíst, v jakém množství a kdy to budete jíst. I když chcete přibrat, tak je potřeba dodržovat zásady zdravé výživy a přijímat co nejvíce kvalitní potraviny. V žádném případě není vhodné konzumovat tzv. prázdné kalorie a nehodnotná jídla. K přibírání pomohou i sladké a ovocné smoothies, nebo luštěniny (černé, ledvinové a strakaté fazole, a sójové boby, které jsou dobrým zdrojem bílkovin a sacharidů).

Recepty na Smoothie pro přibrání

Kvalitní energický nápoj může být výraznou zbraní v boji proti nízké hmotnosti a může vám pomoci vyhrát nejen bitvu, ale doslova válku.

Smoothie s čokoládou a banány

Připravte si 470 ml mandlového nebo normálního mléka. Do mléka přidejte jeden banán, odměrku čokoládového proteinového prášku a polévkovou lžíci burákového másla. Vše dohromady rozmixujte a můžete si to vychutnat.

Smoothie s vanilkou a lesním ovocem

Opět si připravte 470 ml mandlového či normálního mléka. Do mléka přidejte 240 ml čerstvého lesního ovoce (například borůvky, maliny, ostružiny, jahody-podle chuti, co chcete), led (stačí jen trochu), 240 ml přírodního jogurtu s vysokým obsahem bílkovin a odměrku vanilkového proteinového prášku. Všechno rozmixujte a máte hotovo.

Smoothie s čokoládou a lískovými oříšky

Připravte si 450 ml čokoládového mléka. Do připraveného mléka přidejte odměrku čokoládového proteinového prášku, polévkovou lžíci másla z lískových oříšků a avokádo. Vše rozmixujte a podávejte. Nechte si chutnat!

Smoothie s karamelem a jablkem

Připravte si opět 470 ml mandlového nebo obyčejného mléka. Do Vámi vybraného mléka přidejte jedno, na proužky nakrájené, jablko, 240 ml přírodního jogurtu (s vysokým obsahem bílkovin), odměrku karamelového nebo vanilkového proteinového prášku a polévkovou lžíci karamelové omáčky nebo ochucovadla bez cukru. Rozmixujte a přeji Vám dobrou chuť!

Tipy pro přibrání

Základem toho, co jíte by měly být obiloviny a výrobky z nich, maso (drůbeží, hovězí a libové), vejce (nejvíce živin najdete v žloutku), ryby, mléčné výrobky - to jsou ovšem vhodnější spíše ty více tučné. Součástí každého jídla by mělo být ovoce a zelenina. Hodí se také když budete konzumovat kvalitní sušené ovoce, ořechy (mandle) a slunečnicová semínka. Doporučená dávka ořechů nebo mandlí je přibližně jedna hrst denně. Zdravé tuky získáte navíc ještě z olivového oleje nebo avokáda. Klidně si dejte i kvalitní hořkou čokoládu. Také pomáhá, když si před spaním vypijete sklenici mléka. Nemusíte se vyhýbat bílému cukru, ale zase to s ním nepřehánějte. Nejlepším zdrojem cukru je ovoce a med. Pokud budete chtít jíst pečivo, pak jedině tmavé. Vyhýbejte se červenému masu, protože obsahuje hodně tuku. Omezte ho tak na jednou nebo dvakrát týdně.

Pokud chcete přibrat na váze, tak místo toho, abyste si vzali hromadu jídla najednou, to raději rozdělte do menších porcí a jezte víckrát za den. Doporučuje se jíst tak po 2,5 až 3 hodinách, tedy pětkrát až šestkrát denně. Ale nejdůležitější je samozřejmě vydatná snídaně.

Ve Vašem novém jídelníčku nesmějí chybět kvalitní bílkoviny. Co jsou vůbec kvalitní bílkoviny?Kvalitní bílkoviny jsou například kuřecí, krůtí, hovězí a telecí maso, zvěřina nebo i ryby. Mezi kvalitní bílkoviny patří i vajíčka nebo tvaroh.

Pokud změna Vašeho jídelníčku nijak nepomůže, pak zkuste například nutridrink, v němž se vyskytují převážně potřebné živiny a vitamíny, které jsou dobré pro Vaše tělo. Také je tam spousta energie.

Ani pokud chcete přibrat, neomezujte svůj pohyb. I když chcete ztloustnout, je potřeba sportovat. Nejvhodnější je v tomto případě například pravidelné posilování dvakrát až třikrát týdně. Vhodné je také cvičení nebo klasická jóga. Vytrvalostní běh a vůbec všechny vytrvalostní sporty a kardio cvičení doporučuji vynechat. Zapomeňte na aerobic. Cvičte pravidelně, ale krátce. V případě posilování si berte větší zátěž, ale zase posilujte krátce. Zaměřte se na Vaše svalové partie. Spíše na ty větší. Jako jsou třeba nohy, prsa a záda. Procvičujte jednou týdně a nechte všemu dostatek času na regeneraci a příliš se nenamáhejte.

Po tréninku je důležité se odměnit jídlem. Nejvhodnější jsou například slazené čaje, nebo lehce ředěné šťávy, ovoce, nebo i sušenky

I pro Vás platí pravidlo, snězte více než spálíte.

Stejně jako není vhodné příliš rychle hubnout, také není dobré příliš pospíchat s přibíráním na váze. Na všechno jděte pomalu a s klidem.

Pomůže Vám vitamín B? Na některých zdrojích najdete, že pokud máte podváhu, tak vitamín B je velmi dobrý pro Vás a Vaše tělo. Konkrétně vitamín B12, který podporuje nárůst hmotnosti a chuť k jídlu. Ženám s nízkou hmotností určitě neuškodí vitamín B12 v tabletách. Vitamín B12 má také vliv na fungování L-karnitinu v těle. L-karnitin má totiž schopnost spalování tuku ve Vašem těle, ale za účasti vitamínu B12 k tomu dochází mnohem efektivněji, protože se pak tuk neukládá.

Proč máte nedostatek vitamínu B12?

Nejčastější příčinou nedostatku vitamínu B12 je špatná strava, vegetariánství nebo konzumace nadměrného množství alkoholu. Nedostatkem právě vitamínu B12 ale bývá i porucha vstřebávání tohoto vitamínu. Prvním a nejzávažnějším příznakem nedostatku tohoto vitamínu je anémie.

S krví způsobuje nedostatek vitamínu B12 tvorbu vadných krvinek, takže se jejich počet následně snižuje, což způsobuje v případě červených krvinek právě tu anémii a únavu, ale nízký počet bílých krvinek způsobuje, že jste více náchylnější k nemocím a infekcím, a s poklesem krevních destiček se Vám snižuje sráženlivost krve. Všechno tohle může způsobovat zvracení, nevolnost, ztrátu chutí k jídlu, průjem, anebo podvýživu. Nedostatek vitamínu B12 rozhodně neignorujte.

Kde se vitamín B12 dá najít?

Nejvíce se vyskytuje v živočišných potravinách, takže se není třeba divit, když jeho nedostatkem trpí vegani a vegetariáni. Vegetariáni se ale nemusí bát, protože si svou dávku vitamínu B12 mohou vzít v zelených potravinách. Dále se vyskytuje hlavně ve štice nebo játrech; vepřových, hovězích a telecích ledvinách. Trochu méně tohoto vitamínu obsahují ryby (losos, sleď, makrela a pstruh), králíci, vajíčka, maso (vepřové, hovězí, telecí a kuřecí) a mléčné výrobky.

Potraviny na tloustnutí

Mléčné výrobky obsahují spoustu tuku a pro náš účel jsou velmi vhodné. Jezte kvalitní jogurty, smetanu, tvaroh, máslo a šlehačku. Nebojte se kombinovat a dochucovat.

Kvalitní oleje pro přípravu pokrmů jsou nezbytné a navíc obsahují mnoho dalších užitečných látek pro tělo. Používejte olivový olej, ale prokládejte svůj život i slunečnicovým a dýňovým.

maso a ryby by ve vašem jídelníčku rozhodně chybět neměli, jsou zde tuky a látky nezbytné pro váš organismus.

Pečivo je obávaný nepřítel lidí snažících se zhubnout, ale to vy nejste, tak směle do toho.

Ovoce a zelenina jsou doporučované za všech okolností a nesmí chybět nikdy a nikde. Obsahují vitamíny a podporují chuť k jídlu a tu, vy prostě budete potřebovat.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře