Siderodromofobie (z řeckého: Sidêros "železo", Dromos "utíkat" a Phobos "strach") je strach z vlaků, cest vlakem a železničních tratí. Oproti ostatním fóbiím byla diagnostikována velmi vzácně a není dostatek dat pro hlubší analýzu, ale zdá se, že hlavní důvod pro tuto fóbii je u větší části postižených strach z vykolejení vlaku.
Siderodromofobie může vzniknout na základě hlubokého traumatického zážitu spojeného s vlakem či železniční symbolikou. Někteří pacienti trpí záchvaty paniky, zvýšený srdeční tep, studený pot nebo zažívací potíže pokud se vyskytnou poblíž nádraží, často stačí i zmínka. Neléčená fóbie může přerůst k nezvladatelným stavům.
Fobie z vlaků může a často i v praxi bývá přeneseně platné i pro příbuzné dopravní prostředky jako je metro, strach z metra či strach z tramvají. Někteří postižení nemohou používat ani turistické atrakce jako jsou železniční muzea či historické památky s pozůstatky železniční traťě. Taková místa jsou pro osoby trpící siderodromofobií tabu.
Fobii z vlaků lze léčit relativně s dobrými výsledky. Často úspěšná léčba je založena na kognitivně beaviorální terapii a psychoterapii. Byla testována i hypnóza a neuro-lingvistické programování, ale z vědeckého hlediska nebyl učiněn jasný závěr..
Komentáře