Symbol

0

Symbol je abstraktní nástroj umožňující přenos myšlenek, významů a znalostí beze slov. Symbol hraje na společnou strunu po celém světě, jeho komunikativní schopnost přesahuje psaný, mluvený i vizuální jazyk. Symbol kopíruje to, co je všeobecně známo, ale zůstává nevysloveno. Zachycuje to abstrakcí a dává tomu srozumitelnou formu. Symbol zjevuje (jako caduceud) protiklady a možnosti dosud nevyřešené lidské záhady. Symbol je vnímán jako takový a není jenom připomínkou ale také vodítkem. Je to čistý výraz pravdy a jako takový vychází přirozeně z univerzálního neformulovaného moře uvnitř něhož je sebeklam nemožný. Toto je prvořadá představa, co to je.

Účinný symbol není výlučný, ale odhaluje mnoho významových úrovní za jakýmkoliv zřejmým místním, náboženským nebo sociálním kontextem. Svastika nepatří jenom nacismu. Slunce může svítit na muže, měsíc může zahalovat ženu, ale každý sám neznamená nic bez toho druhého. V tradičním symbolismu jsou nebesa prvořadá a země je jen odraz. Symboly přenášejí znalosti od dřívějšího k následujícímu - část výchovné služby z ne(nad)vědomí.

Poznáte symbol, když se s ním setkáte: pohled, zvuk, usměv, zamračení nebo náhlá vnitřní vize, stěžejní námět malby nebo barevného okna katedrály, vysvětlující fráze nebo významný sen. Ignorujte je na vlastní nebezpečí. Dean Inge o symbolech řekl: "Být k nim lhostejný není, jak se mnozí domnívají, znamení osvícení nebo spirituality. Ve skutečnosti je to symptom nemoci."

Mohlo by se vám líbit

Komentáře