čeleď: mučenkovité (Passifloraceae)
mezi další druhy této čeledi patří: další mučenky, marakuja ([maracuja] mučenka jedlá)
Vědecký název: Passiflora incarnata
Jiné názvy: mučenka červená, maypop
Užívané části: listy
MENU
V 60. letech 16. století, 20 let poté, co Francisco Pizarro brutálně potlačil poslední povstání Inků a donutil je přijmout křesťanství, se patrně u lékaře Nicolase Monarda ze Sevilly hnulo špatné svědomí kvůli krutostem, které jeho krajané na tomto kontinentě páchali. A protože byl tento lékař zároveň nadšený botanik, hledal mezi rostlinami zaslanými z Nového světa nějakou známku božího souhlasu s činy španělských dobyvatelů. Našel popínavou rostlinu s krásnými velkými květy, jejichž blizny a pestíky v něm probudily hněv nad ukřižováním Ježíše Krista.
Doktoru Monardovi připomněly tři čnělky tři hřebíky, jimiž byl na kříž Kristus přibit. Prašníky květů se mu zdály jako kladiva, koruna se podobala trnové koruně a 10 korunních plátků v něm vzbudilo vzpomínku na 10 věrných apoštolů (z původních 12, Jidáš byl zrádcem a Petr Ježíše zapřel). Dr. Monardes tuto liánu pokřtil mučenkou (passionflower: květ hněvu nebo květ utrpení).
Historie
Léčitelé Inků připravovali z mučenky povzbuzující čaj. Z jejích listu díky příjemné chuti rostliny i jejímu křesťanskému symbolizmu, brzy stal oblíbený uklidňující prostředek Evropanů.
Když kolonisté osídlili pobřeží Mexického zálivu, zjistili, že místní původní obyvatelé připravují ze zde rostoucí mučenky čaj se zklidňujícím účinkem a rozdrcené listy přikládají na řezné rány a modřiny.
Jižané přijali mučenku pletní jako okrasnou květinu i léčivou bylinu. Součástí lidové medicíny byla až do roku 1839, kdy eklektici z pobřeží Mexického zálivu zveřejnili v New Orleans Medical Journal, že je to nenávyková léčivá rostlina s uklidňujícími účinky, která podporuje trávení.
Eklektici, předchůdci dnešních přírodních léčitelů, si mučenku osvojili jako "důležitý lék" proti nespavosti, neklidu, menstruačním potížím, průjmu, epilepsii a černému kašli. Dále předepisovali zevní aplikace šťávy z listů na spáleniny, opařeniny, rány a bolest zubů. Současní bylináři doporučují mučenku zejména pro její uklidňující a sedativní účinky. Dále ji považují za prostředek podporující trávení a tisící bolest.
V National Formulary, kde byly uvedeny všechny používané lékařské předpisy, byla mučenka v období od roku 1916 do roku 1936 jmenována jako uklidňující a sedativní prostředek. Roku 1978 ji však FDA pro nedostatek důkazů o její účinnosti zakázala používat při přípravě prostředků na spaní
Léčebné využití
FDA měla rozumný názor na zákaz používání mučenky pletní, dokud nebude farmakologicky prozkoumána. Bohužel však tato organizace nedokázala držet krok se současnými vědeckými poznatky.
Stres, úzkostné stavy a nespavost: mučenka obsahuje látky, které mají bezesporu uklidňující účinek (maltol, flavonoidy a passiflorin, jenž je chemicky velmi podobný morfinu). Dále obsahuje i látky s možným povzbuzujícím účinkem (harmalové deriváty). Různí vědci došli nezávisle na sobě k závěru, že rostlina má složitě definovatelný účinek na centrální nervovou soustavu, který je vcelku mírně uklidňující až sedativní, přestože obsahuje i látky povzbuzující.
Bylina má jednoznačně sedativní účinky na zvířata, což bylo později vědci potvrzeno i na lidech. Francouzští vědci podávali 91 lidem trpícím úzkostnými stavy bud léčebně neaktivní placebo, nebo bylinný přípravek obsahující mučenku spolu s několika dalšími léčivými rostlinami (včetně hlohu a kozlíku). Po 28 dnech udávali lidé užívající rostlinný přípravek výrazně větší úlevu od úzkosti.
V Evropě je mučenka pletní součástí mnoha uklidňujících a sedativních přípravků. Protože není návyková, nemusí být vydávána jen na předpis není u ní žádné riziko vzniku závislosti. Komise E, která vyhodnocuje rostlinné léky pro německou obdobu FDA, schvaluje mučenku k léčbě nervozity a neklidu.
zažívací potíže: mučenka pletní uklidňuje hladké svalstvo lemující trávicí soustavu - je to tedy spazmolytikum. Tato vlastnost podporuje její tradiční využití k uklidnění trávení.
Ženské zdravotní potíže: spazmolytika neuvolňují pouze hladké svalstvo zažívací soustavy, ale mají stejný účinek i na hladké svalstvo nacházející se v děloze. To svědčí ve prospěch jejího tradičního využití při léčbě menstruačních potíží.
Poraněni: z jedné studie vyplývá, že mučenka poskytuje úlevu od bolesti, a jiné dvě studie dokazují její schopnost hubit mnoho choroboplodných organizmů, mezi které patří houby i bakterie. Tyto výsledky jen potvrzují klasické využití mučenky mezi domorodými indiány a eklektiky při léčení ran.
Výhledové možnosti
Podle výzkumů prováděných na zvířatech mají harmalové alkaloidy v mučence obsažené vliv na otevření (dilataci) koronárních arterií. Zablokované koronární arterie často vedou k srdečnímu infarktu, takže by tato léčivá rostlina mohla mít v budoucnu využití v prevenci srdečních onemocnění.
Je samozřejmé, že onemocnění srdce je vážná indikace, která vyžaduje odbornou péči lékaře. Jestliže máte zájem o zařazení mučenky do svého celkového léčebného programu, poraďte se o tom nejprve se svým lékařem.
Recepty a doporučení
Jako první pomoc na zahradě či v bytě rozemněte několik listů nebo květů mučenky a přiložte na drobné poranění kůže, než budete mít čas si poranění odpovídajícím způsobem ošetřit.
Příjemně chutnající nálev, který vám může pomoc se uvolnit, uklidnit nebo usnout, připravíte následovně: vložte 1 malou lžičku sušených listů mučenky pletní do šálku vroucí vody. Nechte odstát 10 až 15 minut a poté sceďte, V případě nespavosti si jeden šálek nálevu udělejte před spaním. Na ostatní indikace se doporučuje pít až 3 šálky denně.
U doma vyrobené tinktury užívejte 1/4 až 1 malou lžičku až třikrát denně. Když se rozhodnete zakoupit si přípravek v obchodě, držte se návodu uvedeného na obalu.
Mučenku pletní nepodávejte dětem mladším dvou let. U starších dětí a lidi nad 65 let začněte nejprve s nižšími dávkami, které můžete dle potřeby zvýšit.
Bezpečnost a rizika
I když naprostá většina zdrojů vychvaluje bezpečnost mučenky, jedna zpráva udává poškození jater u malé skupiny lidí, kteří užívali velká množství mučenkového čaje po dlouhou dobu. Neužívejte proto větší dávky než doporučené. Lidé s onemocněním jater by se měli raději této rostlině vyhnout.
Harmalové deriváty mají povzbuzující účinek na dělohu. Celá mučenka nebyla nikdy spojována s potraty, nicméně těhotné ženy by se jí měly raději vyhnout, vzhledem k jejímu složitému působení na centrální nervovou soustavu.
Některé zdroje tvrdí, že mučenka obsahuje silný jed - kyanid. Jde však o botanickou chybu, protože tento jed obsahuje jen modře kvetoucí mučenka pěstovaná pro okrasu, Passiflora caerulea.
Pro léčebné účely pěstovaná P. incarnata kyanid rozhodně neobsahuje. Až si půjdete koupit mučenku, ujistěte se, že skutečně jde o druh P. incarnata.
Rozumné využití
Pro dospělé, s výjimkou těhotných a kojících žen a lidí užívajících další sedativní přípravky, je mučenka užívaná v běžně doporučovaných dávkách považována za bezpečnou.
Než začnete užívat mučenku z léčebných důvodů, měli byste se nejprve poradit se svým lékařem. Když během užívání nastanou drobné zdravotní potíže, například bolest břicha nebo průjem, snižte dávkování nebo rostlinu přestaňte užívat úplně. Jestliže se váš zdravotní stav nezlepší během dvou týdnů nebo si povšimnete nepříjemných vedlejších účinků, zpravte o tom svého lékaře.
Informace o pěstování
Mučenka má vytrvalý kořen, ze kterého každoročně vyhání dlouhé popínavé šlahouny s úpony o celkové délce stonků kolem 10 metrů. Listy jsou tmavě zelené, 8 až 15 centimetrů dlouhé dlanitě laločnaté se 3 až 5 laloky s pilovitými okraji. Její sladce vonící bílé květy mají průměr až 8 centimetrů a mají fialkový nádech. Kvetou v květnu, později vytvářejí žluté nebo oranžové jedlé plody.
Mučenku můžete snadno rozmnožovat ze semen, stonkových nebo kořenových řízků oddělených nejčastěji na podzim.
Dává přednost bohaté, jemně kyselé, dobře zalévané a propustné půdě. Vyžaduje slunné stanoviště, ale přitom v létě nesnáší prudké polední slunce.
Vytrvalé kořeny jsou poměrně odolné, ale nemusely by vydržet teploty pod -26 °C. Úponky rostliny potřebují něco, čeho by se mohly chytit, jako je například plot nebo mříž. Listy se sklízejí zhruba v době, kdy rostlina kvete. Když má rostlina dostatek vláhy, jsou její plody jedlé a sladké.
Komentáře