Yzop

0
Yzop lékařský
čeleď: hluchavkovité (Lamiaceae)
mezi další druhy této čeledi patří: máta, hluchavka
Vědecký název: Hyssopus officinalis
Jiné názvy: hyzop
Užívané části: listy a květy

MENU

V Knize žalmů (51:9) je psáno: "Zbav mě hříchu, očisti yzopem a budu čistý". Ale tato biblická bylina má mnohem více účinků, lze ji s úspěchem použít jako antiseptikum na záněty, jaký mi jsou například opary na rtech nebo na genitáliích (herpes).

Historie

Zhruba před 2 500 let používali židovští kněží yzop k očištění jeruzalémského chrámu a jiných posvátných míst. Bohužel v té době bylo používáno jméno yzop pro mnoho rostlin a dnes není možné s jistotou zjistit, zda skutečně šlo o nám známou léčivou rostlinu (Hyssopus officinalis).

Navzdory těmto nejasnostem Řekové yzop převzali. zmiňovaný lékař Dioskorides jej předepisoval ve formě čaje na nachlazení, sípání, dýchavičnost; na obklady a potírání hrudi; dále pak k odhlenění dýchacích cest a nosních dutin.

Středověká abatyše a bylinkářka Hildegarda z Bingenu napsala, že "yzop čistí plíce". Také doporučovala kuře vařené v yzopu a víně jako prostředek proti smutku (depresím).

Yzop

V Evropě 17. století se yzop často používal k osvěžení vzduchu nebo jako "bylina ke stlaní". V době, kdy se lidé myli jen výjimečně a sdíleli obytné prostory s domácími zvířaty, byly podlahy sypány drcenými listy a květy, aby překryly nepříjemný zápach. Když se později stalo koupání oblíbenou činností, pokládal se yzop ve vonných košíčcích do pokojů nemocných.

V 17. století navázal anglický bylinář Nicholas Culpeper na Dioskorida a používal yzop k léčbě dýchacích cest: "Vyhání i silné zahlenění, je účinný proti všem bolestem hrudi a plic". Také tvrdil, že "zahubí břišní červy…Vařený s fiky dává vynikající kloktadlo na zánět mandlí (tonzilitidu)…Svařený ve víně je účinný k omývání zánětů…a když je hlava hodně mastná, zabíjí vši."

Přistěhovalci přivezli yzop do Severní Ameriky a používali jej na léčbu otoků dýchacích cest. Získal si pověst prostředku podporujícího menstruaci i potraty. (Ani na jedno však nemá vliv.)

S postupem času užívání yzopu klesalo. V 19. století američtí lékaři eklektické školy, předchůdci dnešních přírodních léčitelů, tuto léčivou rostlinu předepisovali k zevnímu použití na modřiny, vnitřně ke kloktání při bolestech v krku, zánětu mandlí, ale i k léčbě astmatu a kašle.

Dnešní bylináři jej doporučují ve formě obkladů a zábalů na modřiny, spáleniny a rány, jako nálev ho předepisují na nachlazení, kašel, bronchitidu, nadýmání, poruchy trávení, vyvolání menstruace, a dokonce i na epileptické záchvaty. Někteří bylináři považují skutečnost, že na listech yzopu roste mikroorganizmus produkující penicilin (Penicillium), za důkaz, že je vhodný pro použití na rány i na záněty dýchacích cest.

Léčebné využití

Yzop nevyčistí vaši záchodovou mísu tak, jak to dokážou moderní čisticí prostředky, ale tradiční využití byliny má své vědecké opodstatnění.

Kašel: Yzop je blízce příbuzný s mátou; mezi prchavé oleje, které obsahuje, patří několik kafru podobných složek, z nichž jedna uvolňuje hleny, a tak usnadňuje jejich vykašlávání (tzv. expektorační látka zvaná marrubiin). Vědci potvrzují, že je yzop "poměrně účinný" lék proti kašli a podráždění dýchacích cest způsobených nachlazením nebo chřipkou.

Opary: Yzop zabraňuje růstu viru oparu prostého (herpes simplex), který je původcem pohlavních oparů a oparů na rtech. Pokud máte tento chronicky se opakující problém, zkuste použít obklad připravený z nálevu léčivé rostliny.

Krečové žíly: diosmin je látka posilující cévní stěny, která tvoří až 6 procent sušené natě yzopu. Pouhých 5 gramů byliny (přibližně 2 čajové lžičky) obsahuje 300 miligramů diosminu, což je minimální množství nutné k posílení cévních stěn.

Hemeroidy: hemeroidy jsou vlastně druhem křečových žil, proto se z pochopitelných důvodů ošetření yzopem doporučuje.

Výhledové možnosti

Několik laboratorních pokusů ukázalo, že výtažek z yzopu má nepřehlédnutelný inhibiční vliv na HIV, virus AIDS. Bylo by unáhlené nazývat yzop lékem proti AIDS, ale tato bylina by mohla být v budoucnosti v tomto směru velkým přínosem.

Léčitelské pověry

Penicillium skutečně na yzopu roste. Ale tvrzení, že yzop je léčivý proto, že se na něm tento mikroorganizmus vyskytuje, je nepravdivé.

Recepty a doporučení

K přípravě obkladů na opar použijte 3 dkg sušené byliny na půl litru vroucí vody. Nechte 15 minut louhovat. Ve vychladlém nálevu pak namočte čistou látku a přiložte na opar.

Pokud chcete léčit kašel, křečové žíly nebo hemeroidy, použijte 2 čajové lžičky na jeden šálek vroucí vody, 10 minut louhujte a sceďte. Doporučená dávka jsou 3 šálky denně. Yzop má silnou, kafru podobnou vůni a hořkou chuť.

Pro vylepšení chutě přidejte cukr, med nebo citron, případně smíchejte nálev s jiným bylinným čajem.

V případě užívání podomácku vyrobené tinktury je maximální dávka 1 čajová lžička 3 krát denně. Při používání v obchodě zakoupených přípravků se řiďte uvedeným návodem.

Yzop není vhodný pro děti mladší dvou let. Starším dětem nebo dospělým nad 65 let podávejte slabší přípravky a pak zvyšujte dávkování podle potřeby.

Bezpečnost a rizika

U yzopu nebyl dokázán vliv na dělohu, ale jeho tradiční užití k vyvolání potratu by mělo být varováním pro těhotné ženy.

V celosvětové lékařské literatuře není o nebezpečnosti yzopu žádná zmínka. Nejnovější výzkumy však poukazují na skutečnost, že po injekčním podání těkavých olejů yzopu se u zvířat dostavily křeče, které v několika případech skončily smrtí. Radili bychom tedy doporučené dávky nepřekračovat.

Dále se ujistěte, že yzop, který užíváte, je skutečně Hyssopus oficinalis. V Severní Americe je yzopem nazýváno i několik dalších bylin, například yzop plotní (Gratiola officinalis), yzop obrovský (několik druhů rodu Agastache) a yzop vodní (několik druhů rodu Bacopa). Tyto rostliny mohou být nebezpečné. Kupujte proto yzop pouze od prodejců, kteří uvádějí jeho latinsky název.

Rozumné využití

FDA řadí yzop mezi léčivé byliny označené za celkově bezpečné. Pro dospělé, s výjimkou těhotných nebo kojících matek, je rostlina podávaná v běžně doporučovaných dávkách považována za bezpečnou.

Léčebné dávky yzopu užívejte pouze po konzultaci se svým lékařem. Jestliže se dostaví drobné zdravotní potíže, například podráždění žaludku nebo průjem, snižte dávkování nebo léčbu úplně přerušte. Když si povšimnete nežádoucích vedlejších účinků nebo se váš zdravotní stav výrazně nezlepší během dvou týdnů užívání, informujte o tom svého lékaře.

Informace o pěstování

Pokud si přejete mít na své zahradě včely, vysaďte tam tuto krásnou odolnou trvalku křovitého vzhledu. O yzopu se tvrdí, že zdůrazňuje chuť hroznů nedaleko pěstované vinné révy a zvyšuje produkci poblíž pěstovaného zelí.

Yzop má drobné kopinaté listy a hranatou, na průřezu čtvercovou lodyhu, která je pro čeleď hluchavkovitých typická. Dosahuje výšky 60 centimetrů a má příjemnou vůni, která po rozemnutí listů připomíná mátu. V létě a zpočátku podzimu se tvoří bohaté shluky modrých nebo fialových květů na přibližně 15 centimetrových vrcholech stonků.

Yzop preferuje suchá slunná stanoviště, ale snáší i půdy mírně vlhké. V částečném stínu má tendenci řídnout. Množí se semeny, řízky nebo dělením trsů. Sejeme ho na jaře, když už minulo nebezpečí mrazů, do hloubky přibližně půl centimetru. Řízky a rozdělené trsy můžeme nechat zakořenit na chladném stinném místě uvnitř nebo venku.

Předpěstované sazenice sázejte v rozestupu 30 centimetrů. Každoročně je potřeba rostliny na jaře přihnojit; sazenice zalévejte několikrát týdně. Dospělé rostliny dávají přednost suššímu stanovišti a nejsou náročné na péči.

Když rostlina dosáhne přibližné výšky 45 centimetrů a začne vydávat charakteristickou vůni, doporučuji zastřihnout její výhonky, aby se podpořila tvorba listů. Listy lze sklízet během celé vegetační doby. Pokud nemáte v úmyslu používat květy, zastřihněte těsně před rozkvětem celou rostlinu 10 centimetrů nad zemí. Bylinu usušte a uskladněte ji v hermeticky uzavřených nádobách.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře