Bylinky pro ženy

0

Moderní léky jsou čím dál tím dražší. Přírodní medicína představuje smysluplnou, většinou cenově příznivou alternativu a její účinky nejsou slabší.

Arnika: Z aktuální studie vyplynulo, že ženy trpí kloubními obtížemi častěji než muži. Šalvěj s extraktem z květů arniky pro vnější použití je uznávaným léčivým prostředkem.

Světlík lékařský: I "suché oči" jsou většinou ženským problémem. Kolísání hormonální hladiny narušuje produkci slz. Proti tomu, ale i proti zánětům spojivek, při oční únavě spojené se světloplachostí či k odstraňování slzení světlík pomáhá. Světlík lékařský se využívá i při duševní přepracovanosti.

Březové listy: Záněty močového měchýře jsou typickou ženskou nemoci. Při léčení zánětu se osvědčily extrakty z březových listů společně se zlatobýlem (např. v urologických čajích).

Kopřiva: Při zadržování vody v těle z hormonálních příčin (edémy) je výborná kopřiva: 2 lžičky směsi přelijte 1/4 l horké vody, nechte 10 minut louhovat a přeceďte. Pijte denně dva až tři šálky.

Kontryhel: Tato rostlina. s kalichovitými listy se tradičně používá při PMS, hormonální nerovnováze, endometrióze a klimakterických obtížích. Čaj se připraví ze 2 lžiček kontryhelu a 1/4 l horké vody. Maximálně 4 šálky denně.

Vilín virginský: Ženy mají slabší vazivové tkáně trpí proto častěji hemoroidy. Extrakt z kůry severoamerického keře vilínu virginského zmírňuje otok, svědění a pálení. Ve formě čípků je k dostání v lékárnách. Vilin virginský obsahuje četné léčivé třísloviny.

Chmel: Známá surovina používaná v pivovarnictví se používá také v léčitelství. Přípravky na chmelové bázi se používají především na poruchy spánku způsobené neklidem a nervozitou, typickými ženskými obtížemi.

Třezalka: Podporuje krevní oběh, vylučování žluči a působí protizánětlivě. Klasikou je její pomoc při depresivních náladách. U kapsli, dražé i kapek se musí dodržovat předepsané dávkování.

Meduňka: Bolesti hlavy, návaly horka, nervozita, bušení srdce - těmito problémy trpí téměř 85 procent žen během klimakteria. Na to je nejlepší meduňka, která působí hlavně jako uklidňující prostředek. Zvyšuje take sekreci žluče a zabraňuje tvorbě plynů. Ale také zpomaluje tep a mírně snižuje krevní tlak.

Mučenka: Ženy onemocní dvakrát tak často atakami paniky. Zde se osvědčily kombinované přípravky, mimo jiné obsahující mučenku. Mučenka často pomáhá v kombinaci s baldriánem a třezalkou.

Jírovec maďal: Důsledkem elastičtějšího vaziva to mají žíly žen těžší. Kolísání hormonální hladiny a těhotenství přispívají ke vzniku křečových žil. Extrakt jírovce žíly zevnitř posiluje.

Ptačinec: Každá třetí žena v průběhu svého života onemocní osteoporózou. Prevence pochází z přírody: ptačinec. Bud čerstvý jako příloha k salátům, nebo ve formě kapek (v lékárnách). Ptačinec chutná jako kukuřice a obsahuje spoustu vitaminu C.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře