Petržel zahradní

0
Petržel zahradní

Petržel zahradní (Petroselinum crispum) je dvouletá až vytrvalá známá zahradní rostlina, která prvním rokem vytvoří listy a kulovitý kořen, v dalším roce lodyhu se zelenavě žlutými okolíky květů a plody drobné zeleno hnědé dvounažky. Existuje řada odrůd šlechtěných pro sklizeň kořene, jiné jsou prošlechtěny pro sklizeň natě, např. kadeřavá petržel.

Petržel pochází ze Středomoří, byla známa už antickým národům, zprvu jako symbol radosti a slávy. Už ve 3. století se však užívala jako koření. Do střední Evropy ji zavedl císař Karel Veliký a brzy se všeobecně rozšířilo její pěstování po celém světě. Název pochází z řeckého petros = kámen a selinos byl společný název pro mrkvovité rostliny. Jako koření se používají především čerstvé petrželové listy všech pěstovaných variet.

Petrželové semeno kořen i nať, sušené a mleté, jsou součástmi průmyslově vyráběných kořenících směsí. V domácnostech lze rovněž použít ke kořenění sušenou nať (lépe listy), popřípadě i semeno, které má mít spíše zelenou, ne hnědou barvu. Naťová petržel je méně náročná na půdu a dá se vysévat na zahrádce od dubna do července. Vzchází velmi pomalu až tři týdny. Pro zimní potřebu natě lze pěstovat rychlenou nať z drobnějších kořenů založených do lehké zeminy v květináči za oknem v teple. Petržel je možno pěstovat v truhlíčku i ze semene. Nať je možno vypěstovat i v zimě. Vrcholové odřezky kořene položíme řeznou plochou na talíř, zalijeme tenkou vrstvou teplé vody a rychlíme na světle a v teple.

Listy petržele obsahují v čerstvém stavu mnoho vitamínu C (až 200 mg ve 100 g), karotén, flavonoidy, silici, mnoho železa a hořčíku. Mají antibakteriální vlastnosti. Kořen má vitamínu C asi čtvrtinu obsahu, než je v listech, dále obsahuje vitamíny B1, B2 a PP. Celá rostlina je prosycena silicí (s hlavní složkou apiolem), nejvíce však plody a listy. Petržel má i léčivé vlastnosti. Silice dráždí ledviny má močopudné vlastnosti. Protože překrvuje pánevní orgány, není dobře přehánět dávkování petržele v těhotenství. Velké dávky působí i opojně. Petrželové listy i kořen v běžné dávce jsou zdravé, podporují chuť k jídlu a trávení. Lze je i sušit pro zimní potřebu. Na osobu užíváme 1-2 lžíce čerstvé petrželové natě. Vyšší dávky nejsou třeba. Petrželová nať se používá jako zdravé základní zelené koření denní potřeby téměř na celém světě, hlavně v čerstvém stavu. Lze je přidat do všech jídel z masa, zeleniny, salátů, nádivek, pomazánek, omáček a majonéz, vaječných a houbových jídel, ke zdobení studených pokrmů i do houskových knedlíků.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře