čeleď: čajovníkovité (Theaceae)
mezi další druhy této čeledi patří: kamélie
Vědecký název: Camelia sinensis (čajovník čínský)
Jiné názvy: zelený čaj, bílý čaj, černý čaj, kamélie čínská
Užívané části: listy
MENU
Čaj je druhým nejoblíbenějším nápojem na světě (tím prvním je voda). Většina Evropanů a Američanů jej pije jen jako slabý povzbuzující prostředek, ale to se pomalu mění s tím, jak se objevují poznatky o mnoha antioxidačních účincích čaje. Je pravda, že několik šálků čaje denně - hlavně toho zeleného - má preventivní účinek proti vzniku mnoha vážných onemocnění spojených se stárnutím, kam patří zejména rakovina a srdeční onemocnění.
Mnoho lidí, včetně některých bylinářů, používá termín čaj pro nápoj připravený zalitím rostlinného materiálu horkou vodou. Výraz čaj s uvedeným významem je často používán v hovorovém jazyce, nicméně v rostlinném lékařství může být toto pojmenování zdrojem mnoha nesrovnalostí. Když tuto skutečnost vezmeme doslova, pak je káva vlastně čaj, protože i při jeho přípravě zaléváme rostlinný materiál vroucí vodou.
V odborné terminologii jsou však rostlinné výtažky v horké vodě nazývány nálevy, nikoli čaji. Ve fytoterapii se pojem čaj vztahuje jen na nálev připravený z listů čajovníku (Camellia sinensis).
Několik atlasů léčivých rostlin používá termín čaj namísto nálevu A mnoho lidí ani nepovažuje čajovník za léčivou rostlinu. Většinou se ptají: "Dáte si kafe, čaj, nebo bylinný čaj?" Samozřejmě, čaj i káva jsou léčivé rostliny, a stejně tak je tomu i u dalších nálevu z léčivých bylin. Výše uváděná otázka pod pojmem "bylinný čaj" většinou zamýšlí bylinný nápoj neobsahující kofein.
Existují tři druhy čaje: zelený, černý a oolong (tmavý druh čínského čaje). Všechny se připravují z listů Camellia sinensis. Zelený čaj, nejoblíbenější forma čaje v Japonsku a Číně, je připravován ze sušených a někdy i drcených čajových lístků. Je to právě ten léčebně nejúčinnější druh čaje. Černý čaj, preferovaný ve Velké Británii a Spojených státech, se připravuje z usušených listů, které jsou pak fermentovány. Proces fermentace dává listům tmavší barvu a bohatší, plnější chuť. Oolong čaj je polofermentovaný. Čaje také často nesou názvy oblastí, ze kterých pocházejí (například cejlonský čaj nebo Darjeeling).
Čaj je velmi odlišný od tzv. tea tree, což je komerční označení pro výtažky ze stromu (kajeput střídavolistý - Melaleuca alternifolia) rostoucího v Austrálii, jehož silice má silné antiseptické (dezinfekční) účinky.
Historie čaje
Čaj je součástí čínského léčitelství nejméně 3 000 let; byl užíván k léčbě bolestí hlavy, průjmu, úplavice, nachlazení, kašle, astmatu a dalších onemocnění dýchacích cest. Číňané považovali čaj také za prostředek snižující hladinu tuku a doporučovali jej pít k tučným pokrmům.
V 8. století n. 1. se čaj stal oblíbeným nápojem v Indii a Indonésii. Holandská společnost Východní Indie (Dutch East India Company) přivezla čaj do Holandska roku 1610 a již kolem roku 1640 byl černý čaj oblíbeným nápojem anglické vyšší společnosti. Pili jej za účelem povzbuzení kolem 4. hodiny odpoledne, což se stalo dodnes známou "dobou na čaj" (tea time).
Číňané nazývali černý čaj pek-ho a Britové převzali název pekoe. Tolik si tohoto nápoje považovali, že jeho název odvodili z řeckého thea, znamenajícího "bohyně".
Poptávka Angličanů po čaji podnítila kolonizaci Indie, Srí Lanky (dříve nazývané Cejlon) a Hongkongu. V 18. století již byl čaj zcela samozřejmou součástí britského kulturního života; nikde ve světě Angličané netolerovali ohrožení svých čajových zásob. Takže, když roku 1773 uvalil britský parlament daň na čaj dovážený do kolonií Severní Ameriky, vzbouřili se proti tomu místní milovníci čaje v Massachusetts. Zaútočili na lodě dovážející čaj v bostonském přístavu a vysypali velké množství dovezeného čaje do moře. Bostonské pití čaje pak bylo počátkem Povstání za nezávislost.
V Evropě i Severní Americe byl čaj vždy považován za povzbuzující nápoj. Tradiční bylináři a lidoví léčitelé jej dále doporučovali proti průjmu, nachlazení, kašli a jiným onemocněním dýchacích cest.
Léčebné využití čaje
Čaj obsahuje tři povzbuzující látky: kofein, teobromin a teofylin. Všechny účinně působí při léčbě onemocnění dýchacích cest. Dále nápoj obsahuje stahující třísloviny.
Polyfenoly, silné antioxidanty v čaji obsažené, jsou však hlavní příčinou nedávno závratně zvýšeného zájmu o čaj. Japonští vědci je v čaji objevili na začátku 80. let. Podobně jako ostatní antioxidanty i tyto látky předcházejí poškození buněk, které vyvolává onemocnění srdce, většinu druhů rakoviny a mnoho dalších generativních nemocí spojených se stárnutím, včetně šedého očního zákalu a degenerace makuly, popřípadě uvedená poškození eliminují.
Rakovina: protirakovinné působení zeleného čaje bylo dokázáno při výzkumech na laboratorních zvířatech již na počátku 80. let 20. století. První studie, která zjistila stejný účinek i na lidech, byla publikována roku 1988.
V této studii srovnávali japonští výzkumníci jídelníček a životní styl 139 lidí s rakovinou žaludku a 2 852 lidí bez rakoviny. Po zahrnutí dalších možných vlivů vědci zjistili, že s vyšší konzumací zeleného čaje se riziko vzniku rakoviny snížilo. Silný ochranný účinek byl zjištěn u lidí pijících alespoň 10 šálků denně.
Od doby této studie byl dokázán preventivní účinek čaje proti vzniku několika dalších druhů rakoviny, včetně karcinomu jícnu, tlustého střeva, slinivky břišní, plic a prsu. Výzkum rakoviny prsu provedený v Japonsku je poněkud dvojznačný. V porovnání se ženami s rakovinou prsu, které nepily žádný zelený čaj nebo ho pily jen v malém množství, měly ženy pravidelně pijící hodně zeleného čaje (8 až 10 šálků denně) mírnější rakovinu (méně pozitivních mízních uzlin), větší pravděpodobnost pozitivního vlivu estrogenu na nemoc (odpovídající zlepšené prognóze), menší riziko metastáz (rozšíření do dalších částí těla), menší riziko recidivy a větší procento úspěšného výsledku léčení.
Onemocnění srdce: antioxidanty v zeleném čaji pomáhají předcházet vzniku srdečních onemocnění. Výzkumníci z Kansaské univerzity zjistili, že některé antioxidanty v zeleném čaji jsou 25krát účinnější než vitamin E, který obsahuje mnoho antioxidantů a úspěšně působí proti vzniku srdečních onemocnění v mnoha studiích. Holandská studie zjistila, že v porovnání s lidmi, kteří čaj nepijí, je u lidí pijících 1 až 2 šálky denně výrazně menší aterosklerotické zužování arterií, které často způsobuje srdeční onemocnění a většinu mrtvic.
Dýchací potiže: všechny povzbuzující látky obsažené v čaji rozšiřují dýchací cesty, čímž se potvrzuje tradiční využití rostliny při léčbě dýchacích onemocnění. Ještě donedávna předepisovalo mnoho lékařů při léčbě astmatu teofylin, látku izolovanou z čaje.
Průjem: stahující třísloviny obsažené v čaji posilují stmelující účinek při průjmu. Čaj je jednou ze součástí diety BRATT, oblíbeného domácího přípravku na průjem, který se skládá z banánů, rýže, jablečné štávy, čaje a praženého chleba.
Zubní kaz: čaj je výtečným zdrojem fluoridu, který působí preventivně proti vzniku zubního kazu. Jak zelený, tak i černý čaj obsahují více fluoridu než fluoridem obohacená voda. Čajové třísloviny by také mohly svým působením hubit bakterie způsobující zubní kaz.
Výhledové možnosti
Výsledky výzkumu na zvířatech publikované v Journal of Nutrition Science ukazují, že čaj snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Rostlina by mohla mít obdobný účinek i na lidi.
Třísloviny mají antivirové působení a Číňané prohlašují, že čaj pomáhá v léčbě hepatitidy. Jde o vážné onemocnění vyžadující odbornou lékařskou péči, během které by vám pití čaje mohlo jen prospět.
Recepty a doporučení
Antioxidant, u něhož se předpokládá preventivní účinek proti vzniku rakoviny, se nazývá epigallokatechin galát (EGCG). Lze jej nalézt ve všech druzích čaje, ale v zeleném čaji je v bezkonkurenčně největší koncentraci. V laboratorních výzkumech bylo prokázáno, že v černém čaji je jen 1/10 až 1/100 množství uvedeného antioxidantu obsaženého v čaji zeleném.
Některé výzkumy, včetně výše zmiňované holandské studie, zjistily že černý čaj má také své zdraví prospěšné účinky. Nicméně jiná holandská studie zahrnující 58 279 mužů a 62 573 žen, kteří byli sledováni déle než 4 roky, prokázala, že černý čaj neměl žádný preventivní účinek proti vzniku rakoviny prsu, plic nebo tlustého střeva, tří nemocí, u kterých byl prokázán kladný preventivní účinek čaje zeleného.
Konečná bilance: zelený čaj je pro prevenci rakoviny a kardiovaskulárních onemocnění nejlepší. Černý čaj obsahuje výrazně méně antioxidantů než čaj zelený.
Jestliže jste si již zvykli na plnou, bohatou chuť černého čaje, je možné že se vám bude zelený čaj zpočátku zdát slabý a vodnatý. Ale po čase jeho chuť zcela jistě také oceníte.
Jak silný by měl zelený čaj být, aby maximální obsah antioxidantů? Výzkumníci Havajské univerzity porovnávali obsah těchto látek v čaji louhovaném 2, 5 a 10 minut. Všechny srovnávané čaje obsahovaly srovnatelné množství antioxidantů. Podle všeho se totiž antioxidanty rozpouštějí v horké vodě velmi rychle a louhování čaje po dobu delší než 3 minuty jejich množství nijak nezvyšuje.
Příjemně hořký nálev připravíte z jednoho sáčku nebo 1 až 2 malých lžiček sušené drogy na jeden šálek vroucí vody. Nechte odstát 10 až 15 minut a podle chuti sceďte. Ve studii dokazující protirakovinné působení zeleného čaje pili její účastníci více než 5 šálků denně, někdy dokonce i více než 10. To by však vašemu tělu mohlo dodat více kofeinu, než je váš organizmus schopný tolerovat. Čaj louhovaný 3 minuty obsahuje kolem 40 miligramů kofeinu, zatímco šálek turecké kávy jej obsahuje 100 miligramů. Deset šálků čaje bude tedy obsahovat přibližně stejné množství kofeinu jako 4 šálky turecké kávy.
Slabé čajové prostředky můžete opatrně podávat i dětem mladším dvou let. U starších dětí a lidí nad 65 let začněte se slabšími nálevy, které můžete později podle potřeby zesílit.
Bezpečnost a rizika
Kofein patří mezi typické návykové látky, které mohou způsobovat nervozitu, neklid, nespavost a mnoho dalších potenciálně nebezpečných účinků.
Kofein byl spojován se zvýšeným rizikem vzniku vrozených vad, proto by jej neměly konzumovat těhotné ženy.
Velké dávky čaje by mohly způsobit podráždění trávicího ústrojí.
Rozumné využití
Pro dospělé, s výjimkou těhotných a kojících žen, je čaj podávaný v běžně doporučovaných dávkách považován za bezpečný.
Léčebné dávky čaje byste měli užívat jen po předchozí poradě se svým lékařem. Když během užívání nastanou drobné zdravotní potíže, například bolest břicha, snižte dávkování nebo drogu přestaňte užívat úplně. Jestliže se vaše zdravotní problémy výrazně nezlepší během dvou týdnů nebo si povšimnete nežádoucích vedlejších účinků, sdělte to svému lékaři.
Informace o pěstování
Čajovník čínský se ve střední Evropě za účelem získání čajoviny nepěstuje. Většina u nás prodávaného čaje pochází zejména z Indie, Srí Lanky a Indonésie. Jde o malý stálezelený stromek dorůstající ve volné přírodě výšky až 10 metrů. Pěstované kultivary jsou však zastřihovány do tvaru hustého keře, aby bylo možné listy snáze sklízet.
Komentáře