Zajímavosti v Praze

0
Zajímavosti v Praze

Praha je podle mnoha anket nejkrásnější město světa. Nemůžeme nesouhlasit a určitě to má své opodstatnění. V Praze se nachází mnoho unikátních míst, které stojí za to navštívit.

Rotunda sv. Martina

Na Vyšehradě se nachází nejstarší dochovaná rotunda v Praze, je pojmenovaná po svatém Martinovi a od své výstavby prošla mnoha změnami. Její historie sahá až k roku 1061 a přestavba proběhla v letech 1878-1880.

Žižkovský vysílač

Žižkovská věž je jednou z hlavních pražských dominant a se svojí 216 metrovou výškou patří mezi úplně nejvyšší stavby. Stavěla se v letech 19851992 a majitelem vysílací části jsou v současnosti České Radiokomunikace.

Karlův most

Nejstarší stojící most přes Vltavu v Praze nahradil Juditin most, který byl při tání ledu v roce 1342 stržen. Karlův most začal o pět let později a dokončen byl v roce 1402. Původní pojmenování bylo jen "Kamenný" nebo "Pražský", název "Karlův" se ujal až po roce 1870.

Pražský hrad

Nejrozsáhlejší hradní komplex světa se nachází v Praze. Pražský hrad disponuje plochou 70 000 metrů čtverečních a není to jenom symbol města Prahy, ale i symbol české státnosti. Byl postaven v 9. století a již od počátku byl sídlem českých knížat a později králů a prezidentů.

Pražský hrad vlastní čtyři nádvoří, pět paláců a devět zahrad. Návštěva hradu je téměř povinnost.

Katedrála sv. Víta

Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha a Panny Marie, zkráceně jen Víta, je nejvýznamnější český římskokatolický kostel. Samotná stavba je vlastně sbírka mnoha různých zajímavostí, které stojí za návštěvu. Určitě je třeba zmínit kapli sv. Václava, mozaiku Posledního soudu či portréty na triforiu.

Katedrála sv. Víta se začala stavět v roce 930 a do současné podoby se formoval v letech 1344 - 1929. Kostel má i svůj oficiální web na adrese www.katedralasvatehovita.cz.

Pražský orloj

Pražský orloj patří mezi významné památky Prahy a poprvé je zmíněn v listině z 9. října 1410. Používal se jako středověké astronomické hodiny a patří k největším turistickým atrakcím v Praze. Pražský orloj je třetí nejstarší na světě a úplně nejstarší fungující orloj na světě.

Nejstarší synagoga v Evropě

Staronová synagoga v Praze vznikla ve druhé polovině 13. století a je stále využívaná k náboženským obřadům. V synagoze působila celá řada velmi významných rabínů. Maharal, Ješaja Horowitz, Šlomo Jehuda Rappaport, Gustav Sicher, Karol Sidon a mnoho dalších.

Kavárna Slávia

Známá pražská kavárna vznikla v letech 1861-1863 a řadí se mezi novorenesanční paláce. Stavba je kombinací reprezentativního šlechtického sídla s činžovním domem. V letech 1863-1869 zde žil i skladatel Bedřich Smetana.

Knihovna Klementinum

Národní knihovna České republiky se nachází v prostorách v Klementinu a je to největší knihovna v Česku a zároveň i nejstarší. Její historická hodnota je vysoce ceněná i v celé Evropě. Knihovna v barokním stylu slouží čtenářům od roku 1722. Nejdříve pouze pro účely jezuitské univerzity a posléze i všem ostatním. Nachází se zde přes 20 tisíc teologických svazků.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře