E vitamin (tokoferol) – známý jako “ochranný štít” – pomáhá zabránit oxidaci polynenasycených mastných kyselin volnými radikály v buněčných membránách a tkáních našeho těla, které připomíná složitou chemickou továrnu. Má kladný vliv na funkčnost pohlavních orgánů, svalovou sílu a vytrvalost. Pomáhá předcházet vzniku zhoubného bujení, určitých typů rakoviny i jiných nemocí. Absence se projeví únavou, neplodností, nervovou dráždivostí, stařeckými skvrnami, ochablou kůží.
Vitamín E je možno, a někdy i nutno podávat v dávkách až stokrát větších, než je uznávaná norma. Je to především ideální lék na srdce, na svalové potíže a tzv. ženské nemoci.
Je o něm známo, že ve velkých dávkách vyléčil nemoci, jakými jsou např. zánět ledvin, trombophlebitida, bércové vředy, těžké opařeniny atd. Mimoto pomáhá samozřejmě i při méně těžkých chorobách, např. likviduje noční křeče lýtek (ale spolu s hořčíkem), léčí mnohé kožní neduhy, udržuje živost pokožky, pomáhá léčit rány a odstraňovat jizvy atd. A navíc celkově dodává živost, vitalitu, energii, chuť do života, radost a prý dokonce i sex-appeal.
V každém případě posouvá u žen hranici menopauzy na 50 až 59 let, což s ohledem na produkci estrogenů chrání srdce a kosti. Průzkum odolnosti erytrocytů ukázal, že optimální dávkou vitamínu E pro buňky, aby nepodléhaly deformaci a destrukci, je 400 až 600 m, j. denně. V některých případech může být ještě nevystačující.
Vitamín E může uškodit jen ve dvou případech: při revmatických chorobách srdce a při úporné hypertenzi. Při revmatické chorobě srdce je optimální dávka 90 m, j. denně. Charakteristický je pozvolný počáteční účinek. Např. při koronárních chorobách účinkuje po pěti až deseti dnech a pak ještě 4 až 10 týdnů, ale u zánětu ledvin, při ostré revmatické horečce apod. je třeba trpělivě čekat.
Pozor! Styk vitamínu E se železem jej ničí. Pokud se tedy podává s železem (při anemiích), pak musí být rozdíl mezi podáváním obou látek 6 až 12 hodin. Mastné nenasycené kyseliny (rostlinné oleje ) zvyšují potřebu vitamínu E!
Přerušované kulhání
Někteří nemocní, obyčejně starší muži, po určité době chůze pociťují bolest a křeče v lýtkách a začnou kulhat a klopýtat. Důvodem je produkce nenormálních metabolitů a nedostatek kyslíku ve svalech. Není to ještě nemoc, ale vážný signál nenormálnosti; obyčejně jde o předčasnou sklerózu koronárních cév.
Při těchto potížích pomáhá denní dávka 400 až 500 m, j. vitamínu E, doba léčení je 3 až 4 měsíce, někdy je ovšem úplné zlepšení až po 12 až 18 měsících.
Bolestivé křeče
Mnoho lidí trpí silnými křečemi v lýtkách. Tyto křeče jednak budí ve spaní a jednak velice brzdí každou činnost. Někteří jedinci tím trpí velmi dlouho, nejvíce však tím trpí ženy po 50. roce věku.
Podávání vitamínu E v množství 300 až 400 m, j. denně přináší brzkou úlevu. Toto podávání však pomáhá i při jiných křečích svalů a zároveň léčí i neurologické problémy, především bolesti. Upozorňuji však, že dávky a doba léčby musí být určena odborníkem. Je tu totiž možnost, že křeče jsou způsobovány především nedostatkem hořčíku a ne vitamínu E!
Aby bylo zajištěno maximální přisvojování vitamínu E, musí se pobírat 30 až 60 minut před jídlem. Nesmí se brát současně se železem nebo s potravou obsahující mnoho železa. Nesmí se současně brát ani laxativa a léky proti nemocem štítné žlázy. Pokud se užívají nenasycené tuky (rostlinné oleje), je třeba dávky vitamínu E zvýšit.
Vitamín E se osvědčil i při léčbě jiných potíží spojených s menopauzou. Tokoferol zbavil nemocné různých komplikací, bolestí, návalů krve do hlavy, hysterie atd., ale lékař musel dávky individuálně upravovat. Obecně v takových případech stačí 300 až 600 m, j. denně, ale někdy je třeba nasadit i přes 1000 m, j. a někdy zase dávky snížit na jednu desetinu.
Občas se vyskytnou i nemocní citliví na vitamín E. Taktéž diabetici, nemocní na srdce a lidé s vysokým krevním tlakem by měli léčbu začínat od malých dávek a ve spolupráci s lékařem je pomalu postupně zvětšovat.
V některých případech úporných návalů krve do hlavy se musí kromě 400 m, j. vitamínu E podávat ještě velké množství vitamínu C (2 až 3 gramy denně) a okolo 1 gramu vápníku. K úlevě dochází asi po týdnu, ale většinou později. Vitamín E také často působí poněkud netypicky, ale vždy užitečně. Např. na plíseň nohou, na otoky, na nehojící se rány apod. Postižená místa se potírají vitamínem E v oleji.
V čem je vitamín E?
Vitamín E je v mnoha produktech, ve všech listových zeleninách, v obilí
(nečištěném), v rostlinných olejích (tam je ovšem malé množství). Biologicky
nejaktivnějším je alfa – tokoferol v čerstvé zelenině. Po zmrazení nebo konzervování však z něj mohou zůstat třeba jen 4 %! Několik údajů o obsahu
vitamínu E v mezinárodních jednotkách na 100 gramů hmoty:
listy kopřivy – 39,3, listy máty – 13,5, listy mrkve – 8,1, listy smetanky lékařské –
6,8, chřest – 6,8, listy celeru – 1,9.
Rostlinné oleje, kromě oleje z klíčků a bavlníkového oleje, mají málo vitamínu E a navíc jeho potřebu zvyšují.
Současný jídelníček nezaručuje dostatek vitamínu E ani při racionálním stravování. Nezapomenout, že vitamín E je pouze v rostlinách!
Několik údajů o obsahu vitamínu E v potravinách, v mg%: pšeničné klíčky – 27, kukuřice – 10, mouka – 1,7 až 2,7, vejce – 3,0, chléb – 1,4 až 2,1, máslo – 0,6 až 2,1, sýry – 0,3 až 0,6, mléko – 0,02, olej z obilních klíčků – 320, kukuřičný olej – 250, olej sojový – 92 až 120, sádlo – 0, hrách – 8,0, salát – 8,0, fazole – 4,0, brambory – 0,1.
Obecné normy udávají denní potřebu vitamínu E 14 až 30 mg, ale řada vědců tvrdí, že to je velmi málo. Vitamín E se rozpouští pouze v tucích, je odolný vůči kyselinám, zásadám a vyšším teplotám. Vařením se vitamín E neničí, ale nepříznivě na něj působí přístup světla, kyslíku, ultrafialových paprsků a chemických prostředků (okysličujících). Tabletky vitamínu E se musí skladovat v chladu a temnu.
Zdroje: lískové a jiné oříšky, žloutek, zastudena lisované oleje, obiloviny, listová zelenina, pšeničné klíčky a semena.
Komentáře