Barevná symbolika

0

Barvy v esoterice, v okultismu i v magii, ale i ve Feng-Shuei a bytovém designu mají značný symbolický význam. Jejich úkolem je navodit určité vibrace či náladu. Barvy se tak přiřazují např. k náladám, pocitům, bohům, planetám nebo znamením zvěrokruhu. Jednotné schéma přiřazení však neexistuje, liší se podle škol, někdy však značně.

Barvy podle Kabaly

Podle kabaly: Slunce = zlatá, žlutá;
Měsíc = fialová, azurově modrá, indigo;
Mars = červená;
Venuše = smaragdově zelená, olivově zelená;
Merkur oranžová;
Saturn černá, tmavohnědá;
Beran = červená;
Býk = tmavé indigo;
Blíženci = slézová;
Váhy = modrá;
Štír tmavohnědá;
Střelec = žlutá;
Kozoroh = černá;
Vodnář = nebeská modř;
Ryby stříbřitě bílá

Magie a symbolika barev

Barvy podle typologie

Základní barevná typologie se rozděluje podle ročních období, takže máme čtyři typy:
Jarní typ (žlutá, světlé a veselé barvy)
Letní typ (modrá, tlumené a lehké barvy)
Podzimní typ (červená, syté a těžší barvy)
Zimní typ (modrá, tvrdá a jasná)

Vlnové délky barev

Barva Rozsah vlnových délek Rozsah frekvencí
červená ~ 625–800 nm ~ 480–375 THz
oranžová ~ 590–625 nm ~ 510–480 THz
žlutá ~ 565–590 nm ~ 530–510 THz
zelená ~ 520–565 nm ~ 580–530 THz
tyrkysová (azurová) ~ 500–520 nm ~ 600–580 THz
modrá ~ 430–500 nm ~ 700–600 THz
fialová (purpurová, nachová) ~ 400–430 nm ~ 750–700 THz

Červená

Červená barva symbolizuje krev, je přiřazována k planetě Mars a Bohu Války.
V křesťanství je červená barva asociována s krví mučedníků. Často je červená barva chápána jako královská, slavnostní. Červená barva je výrazná a často používaná pro upozornění nejvyššího druhu. Červená barva také symbolizuje láska a erotiku, ale i komunisty a často štěstí (třeba v Číně). Červená čísla jsou záporná, špatná.

Oranžová

Oranžová barva se používá pro upozornění nižší důležitosti. V Indii je oranžová symbolem hinduismu, u nás je oranžová barvou ČSSD.

Žlutá

Žlutá barva symbolizuje upozornění, ale i slunce. Žlutá bývá často brána jako zlatá a tím pádem je to i barva bohatství, ale žlutá je i barva moči. Žlutá znamená pomíjivost, ale i symbol Židů, označení asiatů pro Evropany. Žlutá je symbol věčnosti.

Zelená

Zelená barva je symbol přírody, většina rostlin je zelená a tak i ekologická hnutí všeho druhu má v logu ve větší míře zastoupenou zelenou. Zelená znamená život, zelená je bezpečí a barvou rajských zahrad. Zelená je barva Islámu, ale i závisti ("zezelenal závistí"). Zelená je znakem nezkušenosti (zelenáč, greenhorn). Zelená je symbolem bezpečí.

Tyrkysová

Tyrkysová barva je pro mnoho starých civilizací barvou posvátnou, symbolizující štěstí a ochranu. Tyrkys je kámen stejnojmenné barvy. Tyrkysová ozdobou mešit.
Azurová barva je velmi podobná tyrkysové a často významově splývá. Azurová barva se často označuje jako cyan, což řecky znamená "modrá". Azurová je stejný poměr zeleného a modrého světla.

Modrá

Modrá symbolizuje důvěru, důstojnost, věrnost, klid, chlad, loajalitu. Modrá krev symbolizuje aristokracii, modrá je symbolem ODS. Modrá je i synonymum pro smutek a deprese; anglický idiom "feeling blue" (cítit se modře) je označení smutku a deprese (Bůh Zeus, když byl smutný, tak se spustil déšť). Modrá je symbolem svobody.

Fialová

Fialová je barvou pro sváteční okamžiky západního náboženství. Fialová je barva pro advent a ctnost. Fialová je symbolem naděje.

Základní barvy

Základní barvy pro použití se mění podle způsobu použití a v čase narůstají. Podle nejzákladnějšího rozdělení jsou barvy tři (model RGB red-green-blue), červená, zelená a modrá z kterých se dají složit ostatní. Lidské oko má receptory pro tyto tři barvy (někteří živočichové mají i čtyři). Barvy se pak skládají z různých poměrů těchto tří základních barev, barvy mají i vlnové délky. Pro použití v symbolice jejich počet v čase narůstá.

Prapůvodní nejzákladnější rozdělení bylo na dvě barvy (černá a bílá), poté si jednotlivé civilizace a hlavně jejich jazyky přidávají, a může jich být podle studie z roku 1969 až 12 základních barev, mezi kterými panuje všeobecná shoda. Pokud skupina rozlišuje tři barvy, tak se k těm základním (černá a bílá) přidává červená (bez výjimky). Složitější jazyky, skupiny a civilizace si dlouho nevystačí s pouhými třemi barvami a tak se přidávají postupně další. Jako čtvrtá bývá nejčastěji přidávána zelená (příroda, listy) nebo žlutá (slunce), následuje skoro vždy modrá. Pokud má skupina, jazyk či civilizace ve své komunikaci šest barev, tak to jsou: černá, bílá, červená, zelená, žlutá a modrá. Později se vyvíjejí další a další. Český jazyk používá ve všeobecné shodě jedenáct základních barev: černá, bílá, červená, zelená, žlutá, modrá, hnědá, šedá, oranžová, růžová a fialová. Rumuni a Italové jich v běžné řeči rozlišují dvanáct; modrou si rozdělují na světle modrou a tmavě modrou. Světle modrá alias tyrkysová si pro běžné používání začalo přisvojovat i anglicky mluvící skupina lidí. Podle studie Arona Jacoba z roku 2015 si angličtina pro běžnou mluvu rozšířila další barvy (světle fialovou), takže si rozdělila modrou a fialovou na dva odstíny a dohromady jich má již 13. Tento trend lze předpokládat ve většině vyspělých jazycích a v čase se jistě přidají další barvy. Některé osoby (často ženy) rozlišují pro svoje módní kreace mnoho různých odstínů, které však jiní lidé nevnímají a růžová je prostě růžová ve všech odstínech a to nelze brát za základní chápání barev. I když to jsou vlastně průkopnice rozšiřování barev.

Kolorterapie

Vliv barev na lidskou psychiku je nepopiratelný, ale také často nevypočitatelný a toho se chytli různé alternativní skupiny a používají barvy pro léčení. Kolorterapie je léčení barvami, které přímo ovlivňují psychiku lidí. Barvy vyzařují různé eletromagnetické vlnění, které má různé vlivy na psychiku. Pro kolorterapii je důležité hlavně prostředí, takže zdi, oblečení, dekorace, ale i povlečení a světelné prosvícení prostředí, všechno musí mít danou barvu pro daného člověka. Kolorterapie (někdy nazývaná chromoterapie) se často používá v různých lázních a wellness. Oblíbená je kolorterapie růžovou barvou, která má symbolizovat lásku, ale i sebelásku.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře