Ordo Templi Orientis

0
Ordo Templi Rientis

Ordo Templi Orientis (O.T.O.) v překladu znamená "Řád východního chrámu" nebo "Orientální chrámový řád". Na přelomu 19. a 20. století jej založili Karl Kellner, Franz Hartmann a Henry (Joshua) Klein. Kellner byl blahobytný vídeňský velkoprůmyslník, člen několika zednářských řádů a mystických bratrstev. Henry Klein zdědil půl milionu říšských marek a založil v Horním Bavorsku jakousi ranou venkovskou komunu pod názvem "Erdsegen" (Požehnání země). V době svého založení se na O.T.O. pohlíželo jako na jakousi "Academia masonica" (zednářskou akademii), jejímž vyhlášeným cílem bylo spojit pod jednou střechou strukturu a učení několika zednářských systémů a především ritus hermetického bratrstva Luxoru. Kellner byl zasvěcencem obou řádů. Kromě zednářského učení předával O.T.O. údajně vlastní tajné učení. Šlo přitom o jakýsi druh tantry, do které prý Kellnera zasvětili dva Bengálci z Lahaúru. Zdá se tedy, jako by O.T.O v prvních letech existoval jen na papíře. Teprve když se jeho členem stal Theodor ReuB, všechno se změnilo. V tu dobu byli do příslušných stupňů O.T.O. zasvěceni členové Starého a přijatého skotského zednářského ritu, známého také pod zkratkou AASR, snad nejslavnějšího systému vysokých stupňů. Zájemci kteří nebyli členy AASR, dostali od O.T.O. příslušné stupně tohoto ritu předem. To vedlo v průběhu doby k vážným těžkostem s AASR, který toto právo O.T.O. upíral. Proto pověřil nejvyšší představitel řádu Theodor ReuB byl nástupcem Karla Kellnera, který zemřel v roce 1905 pověřil Aleistera Crowleyho, aby předepsal nové zasvěcovací rituály a tyto problémy tak odstranil.

Když byl ReuB v roce 1922 postižen záchvatem mrtvice, byl do čela Ordo Templi Orientis zvolen Crowley. Za jeho vedení se "Kniha zákona" stala jedním z pilířů učení O.T.O. Část členů to neakceptovala a řád opustila. Crowley stál v čele O.T.O. až do své smrti v roce 1947. Po něm následoval Karl Germer a po jeho smrti v roce 1962 byla situace okolo vedení O.T.O. značně neprůhledná. Existuje takzvaný švýcarský O.T.O., v jehož čele po dlouhá léta stál Hermann Joseph Metzger (1919-1990). Metzger se pokládal spíše za člena řádu iluminátů a O.T.O. pokládal za podskupinu tohoto řádu. Metzgera zvolili hlavou řádu jen jeho přívrženci. V šedesátých letech vystoupil na veřejnost Angličan Kenneth Grant s tvrzením, že je hlavou O.T.O., svůj nárok však nedokázal dostatečně podepřít. Na konci šedesátých let předložil Američan Grady Louis McMurtry Crowleyho dopisy, které ho zmocňovaly k vedení O.T.O. v době nouze. Podle jeho názoru takové časy nastaly, protože řád neměl na celém světě více než deset členů. Reorganizace provedená McMurtrym (jeho magické jméno znělo Hymenaeus Alpha) se ukázala jako velice úspěšná a přinesla značný nárůst členstva. McMurtry zemřel v roce 1985. Dnes stojí Ordo Templi Orientis pod vedením jistého Američana, jenž nosí magické jméno Hymenaeus Beta.

V širším smyslu má Ordo Templi Orientis tři stupně: člověk země, milující a usedlý. Tyto tři stupně jsou však dále rozděleny do řady podstupňů, takže se často hovoří o deseti stupních (nultý až devátý). Navíc existuje ještě další stupeň (desátý), ale to je čestný titul nejvyššího představitele. Existuje dokonce ještě jedenáctý stupeň, ten však není součástí vlastní struktury řádu. Přísně vzato sestává O.T.O. jen ze tří nejvyšších stupňů sedmého až devátého (to jsou stupně usedlých). Oficiální označení jiných stupňů zní Mysteria Mystica Maxima (Nejvyšší mystické tajemství), přesto se O.T.O. většinou používá pro celý řád. Rudolf Steiner, zakladatel antroposofie, byl členem O.T.O. několik let a vedl dokonce německou sekci. O.T.O. se často uvádí do souvislosti se satanismem, ale podle názoru mnoha znalců ezoterické a magické scény je toto obvinění pro minulost stejně jako pro přítomnost liché. V době první světové války a po ní se O.T.O. vyčítalo, že je součástí spiknutí světového židovstva. Nacisté O.T.O. v roce 1935 zakázali a členové emigrovali nebo byli uvězněni, resp. posláni do koncentračních táborů.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře