V dnešním světě má voda mnoho výhod, naše tělo může fungovat v optimální fázi, protože vnitřní mechanismus má vše co potřebuje. Jsme složeni z velkého množství vody a tak má smysl doplňovat vodu, abychom lépe fungovali. Správná hydratace nám pomáhá cítit se lépe, vypadat lépe, ale není voda jako voda.
Pokud nejsme dostatečně hydratovaní, tak těla začne mít různé problémy jako: nedostatek energie, ledvinové kameny a další. Voda je klíč a získáváme minimálně 20 % vody z potravin a tak je dobré si vybírat. Voda v potravinách je přefiltrovaná samotnou přírodou. Nebo by aspoň být měla.
Okurky
Možná vás to překvapí, ale okurky disponují ohromujícím množstvím vody, které dosahuje 96 %. Což z okurek dělá výjimečnou potravinu co se týká vodních potravin. Zaroveň je skvělá i pro hydrataci pokožky a tak už víme, proč si ji ženy rády přikládají na oči a další části hlavy. Okurky obsahují: Fosfor, vápník, mangan, jód, draslík, zinek, fluor, hořčík, kobalt, železo, chrom, měď, sodík, molybden a z vitamínů se může pyšnit: A, B1, B2, B3 niacin, B6, C, E.
Vodní melouny
Vodní meloun je synonymum pro vodu v potravině, už to slyšíte i v názvu potraviny. Kromě vody, která dosahuje 90 %, se v melounu nachází spousta soli a živin, které jsou pro správnou hydrataci nezbytné. Meloun navíc obsahuje Fenylalanin, kobalt, železo, měď, sodík, molybden, jód, vápník, hořčík, fluor, chrom, draslík, pektin, zinek, mangan, fosfor a z vitamínů: A, B1, B2, B3, B5, B6, B7, C, E a kyselinu listovou. Vodní meloun má pozitivní vliv na kosti, vlasy, nehty, zažívání i zuby.
Jahody
Jahody jsou plné antioxidantů, vlákniny a nízkého množství přírodního cukru, jahody obsahují kolem 90 % vody a mimo jiné obsahují vitamíny: vitamín A, vitamín B2, vitamín B3, vitamín B5, vitamín B6, vitamín C, vitamín E, cholin a kyselinu listovou. Z minerálních látek se jahody mohou pyšnit s kobaltem, vápníkem, hořčíkem, vlákninou, zinkem, draslíkem, fosforem, fluorem, měďí, selenem, manganem, železem a sodíkem.
Špenát
Získat vodu a být dostatečně hydratovaný není jen o vodě, je potřeba i minerálů, které pomáhají absorbovat vodu z jídel. Špenát je plný významných minerálů a látek. I když v sobě nemá tolik železa jako se uvádělo (chyba v desetinné čárce), tak i přesto je významným dodavatelem esenciálních elektrolytů a vysokým obsahem vody, které atakuje hranici 92 %. Z vitamínů disponuje: vitamín A, vitamín B, vitamín B1, vitamín B2, vitamín B3, vitamín B5, vitamín B6, vitamín B7, vitamín C, vitamín E, vitamín K, kyselina listová. Špenát obsahuje minerální látky jako: Pektin, molybden, vápník, chróm, zinek, kobalt, železo, fosfor, měď, mangan, selen, hořčík, sodík, jód, draslík, fluor. Špenát má díky široké škále živin pozitivní vliv na srdce, svaly, zrak, spánek, krev, vlasy, imunitu, nervovou soustavu, kosti, mozek, kůži, metabolismus, nehty, slinivku, cévy i zuby.
Komentáře