Potraviny na podporu mozku

0
Mozek, podpora myšlení / zdroj: Pixabay.com

Ořechy ovlivňují psychiku i mozek

Ořechy obsahují nenasycené mastné kyseliny, které blahodárně ovlivňují naší psychiku i mozek. Vlašský ořech má podobu mozku a podle mnoha alternativních lečitelských systémů se podobné léčí podobným. Nemusíte věřit alternativnímu léčitelství, ale moderní lékařské výzkumy nalezli mnoho benefitů spojených s pojídáním vlašských ořechů. Pozitivní souvislost mezi rakovinou, cukrovkou, ischemickou chorobou srdeční a mnoho chronických onemocnění byla prokázána.

Kolik ořechů denně pro lepší funkci mozku? Na tuto otázku není jednoznačná odpověď, všeobecně se doporučuje pestrá strava, která by měla zahrnou všechny vitaminy a minerály, které tělo žádá a potřebuje. Nicméně pod vlivem výzkumů můžeme říct, že hrst ořechů denně příznivě ovlivní nejen funkci mozku. Můžete si tradiční dopolední svačinku obohatit ořechy a tak zcela přirozeně zahrnete tuto superpotravinu do svého jídelníčku.

Podle AJM (The American Journal of Medicine) byla v roce 2002 provedena studie, která prokázala pravidelnou konzumací vlašských ořechů znatelné snížení rizika onemocnění Alzheimerovou chorobou. Ořechy mají vysoký obsah vitamínu C a především vitamínu E, který je v souvislosti s Alzheimerovou chorobou citován o něco více. Samozřejmě antioxidanty a hořčík také plní velmi významnou roli. Navíc vlašské ořechy disponují kyselinou elagovou, která má antikarcinogenní účinky. Látek je zde samozřejmě mnohem více, za všechny namátkou: fosfor, selen, měď, zinek a železo.

Avokádem zlepšíme soustředění

Avokádo je superpotravina s mnoha látkami, které prospívají celému tělu. Zcela přirozeně tedy i mozku. Avokádo obsahuje Vitamín B1, B2, B6, vitamín C, vitamín K, vitamín E, spoustu omega-3 mastných kyselin a to vše ve vyvážené kombinaci, která podpoří soustředění a paměť. Navíc spoustu železa, vápníku, fosforu i draslíku. Avokáda mají i protilátku proti cholesterolu s názvem lecitin. Avokádo je vlastně taková malá vitamínová bomba.

Avokádo se doporučuje kupovat tvrdší, které se nechá dozrát do měkkosti. Při pokojové teplotě by to nemělo trvat déle než 3 dny. Občas se doporučuje zabalit avokádo do papírové kuchyňské utěrky pro udržení stálejší teploty po dobu zrání. Avokáda se skvěle hodí na pomazánky všeho druhu, dresinků, ale i k přímé konzumaci.

Banánem podpoříme logické myšlení

Banány jsou výborné na rychlou energii a často vidíme sportovce před výkonem jíst banány. Banán totiž obsahuje přírodní cukry, které dodají dávku energie na cvičení nebo sportovní výkon. Banány jsou však výborné i na podporu mozkových funkcí. Obsahují sacharidy, draslík a fosfor. Mozek spotřebuje spotřebuje spoustu energie, kterou mu banán dokáže dodat poměrně rychle.

Čokoládou k lepší koncetraci

Čokoláda byla odedávna považovaná za stravu bohů, není divu, že si ji Aztékové chránili. Ale do Evropy se nakonec dostala a tak si božský pokrm můžeme dopřávat i my. Čokoláda má zřetelný vliv na mozkové neurotransmitery a zlepšuje výrazně pamět a podporuje koncetraci. Můžeme si ji dopřát i jako nápoj. Doporučuje se čokoláda s vysokým obsahem kakaa.

Lososem k restartu mozku

Samozřejmě i jiné mořské ryby mají spoustu benefitů, ale losos samozřejmě v mnoha ohledech převyšuje ostatní. Losos obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které jsou pro náš mozek jako pro pandu eukalyptové lístky. Obsahuje vysoce kvalitní bílkoviny, které pomáhají udržovat zdravé kosti, udržují svalovou hmotu. V lososu se nachází i významné množství vitamínu ze skupiny B, jmenovitě thiamin (vitamín B1), riboflavin (vitamín B2), niacin (vitamín B3), pantothenic acid (vitamín B5), vitamín B6, kyselina listová (vitamín B9) a vitamín B12.

Pro vyváženou funkci mozku je potřeba mnoho vitamínů a vitamíny skupiny B jsou naprosto nepostradatelné a losos skrývá skvělý poměr živin, které jsou pro mozek jako mana. Losos je zdrojem i draslíku a to dokonce více než tolik doporučovaný banán. Lidské tělo vyžaduje i stopové množství selenu a jedna porce lososa (100g) nám dodáva něco kolem 50-70 % DDD selenu. Losos navíc skvěle chutná, takže nic nestojí v cestě k obohacení jídelníčku lososem.

Borůvkami proti zapomínání

Borůvky jsou skvělý obsah antioxidantů, které mají schopnost chránit pamětové buňky. Chrání obsah uložený v paměti a bojuje proti Alzheimerově nemoci. Borůvky obsahují antioxidanty, bioflavonoidy, karotenoidy, třísloviny, resveratrol, vitamíny B, vitamín C a stopová množství látek jako: chrom, draslík, hořčík, mangan, měď, zinek a železo. Navíc mají málo kalorií, snižují krevní tlak a chrání proti mnoha nemocem.

Brokolicí dokáže regenerovat mozek

Brokolice je významný zdroj vitamínu C, provitamínu A, vitamínu E, vitamínu B1, B2, B9 a mnoha minerálních látek. Brokolice obsahuje látku sulforafan, která má velmi silné protirakovinné účinky. Spousta studií prokázala, že brokolice pomáhá proti rakovině prsu, nádorových onemocněních lymfatické tkáně, močového měchýře i prostaty. O tom, že zelenina podporuje zdraví se ví dlouho, ale teprve relativně nedávno se zjistilo, že třeba brokolice obsahuje chemickou látku I3C, která má schopnost opravovat DNA buněk a tím zabránit šíření rakoviny.

Některé potraviny dokáží mozek zregenerovat a mezi významnou členkou této skupiny potravin patří brokolice. Díky mnoha látkám, které by článek zaplnili spoustou neznámých výrazů právě brokolice vyčnívá nad ostatními. Za všechny látky zmiňme ar-tumeron, isothiocyanates, glukorafanin (glucoraphanin) a již zmíněný sulforafan.

Zelený čaj stimuluje mozek

Zelený čaj je bohatý zdroj antioxidantů a živin, které ovlivňují mozkovou činnost. Nalezneme zde i kofein, který je považován obecně za stimulant. Vlastně hlavní důvod pití kávy je právě kofein, který však nalezneme i v zeleném čaji. Zelený čaj však obsahuje i mnoho zdraví prospěšných látek. Zelený čaj umí stimulovat svými účinky mozek.

Nejmoudřejší přístup ke stravě je v jeho bohatosti. Pokud budete jíst pouze a jenom avokádo, tak i přes jeho nepopiratelnou výživnou hodnotu a rozsáhlou škálu živin vám budou chybět jiné. Proto jezte bohatě. Výše uvedené potraviny nejsou pro lidský organismus nepostradatelné, je mnoho jiných, které je dokáží zastoupit, ale je to spíš seznam inspirací. Lidé disponují širokou škálou smyslů, které jim pomáhají dobrat se k tomu, co je pro ně dobré. Naslouchejte svému tělu.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře