Bolesti zad

0
Bolesti zad

Bolest zad je třeba řešit už od dětství. Čím později řešíte tyto problémy, tím horší to bude. Bolest zad patří k nejrozšířenějším nemocem. Je to nejčastější problém, který může nastat v jakémkoli věku.

Jak bolesti zad nejčastěji vznikají?

  • Když delší dobu opakujeme jeden a ten samý pohyb nebo dlouho stojíme.
  • Když máte špatné držení těla. Nejčastěji bolí záda pracovníky sedící u stolů.
  • Lidi bolí krční páteř, za kterou může nejčastěji stres. Stres celkově vede ke ztuhnutí. Lidé, hlavně v dlouhodobém stresu, se většinou hrbí a předklánějí hlavu dopředu mezi ramena.
  • Za bolesti zad mohou hlavně různá onemocnění páteře.
  • Vysoká váha. Ta má špatný vliv na funkce vašeho celého těla. Hlavně zad.

Pokud vás bolí v bederní oblasti, tak za to může zvedání těžkých předmětů, posunutý obratel nebo prochladnutí.

Natažený šlach je většinou, když uděláte nějaký prudký či silný pohyb svalů, vazů a šlachů. Nebo také při různých pádech.

Bolest zad je nejčastějším problémem hlavně v těhotenství. Cítíte tupou bolest a ztěží můžete vstát.

Chronická bolest zad je často způsobena ochabnutím svalů. Například, když nesprávně sedíte či prostě nesprávně držíte tělo. Projevuje se to omezením pohybu, brněním (mravenčením) či bolestí hlavy.
Bolestí zad se může projevovat spousta onemocnění. Nádory, záněty, různé choroby a podobně.

Pokud nás bolí záda, tak si většinou vezmeme prášek a čekáme, až nás zbaví bolesti. Tedy uvolní stažené svaly. Ale to není správné. Raději začněte cvičit.

Pokud jsme v jedné a té samé poloze dlouhou dobu, tak nás začínají bolet záda.

Jsou tu i různé činnosti, které má někdo na denním pořádku, ale neví o tom, že mu to vlastně škodí. Jako například nošení nákupu v igelitové tašce, špatné sezení u počítače či notebooku, spaní na břiše, anebo čtení v postleli.

V našem těle souvisí všechno se vším. Příčin, proč nás vůbec záda bolí, je spoustu. Může jít o prudký pohyb, zvednutí něčeho těžkého nebo i o prochladnutí. Za bolesti zad může i stres, úzkost a deprese.

Jestliže máte bolesti v oblasti krční páteře, tak může dojít k motání hlavy a k slabosti celého těla.

K lékaři není potřeba spěchat. Nechoďte hned při prvních příznacích bolesti zad. Jděte až když se vám po 48 hodinách nepodaří příznaky alespoň trochu zmírnit.

Jak se bolestem zad vyhnout?

Při bolestech zad pomáhá řebříček, přeslička, kopřiva nebo křen.

Kupte si vhodnou, balanční židli, která má sedák na pružině. Nastavte si ji správně podle vaší velikosti. Zajistí totiž pohyb vaší pánve a to zpevní břišní i zadní svaly. Při sezení na jakékoli židli byste měli mít celá chodidla na zemi. Nezůstávejte v jedné a té samé pozici déle než 30 minut. Protahujte se při práci.

Po probuzení se pořádně protáhněte.

I v autě je třeba si dělat pauzy a protáhnout se. Hlavně protahujte nohy.

Buďte co nejvíce v pohybu. I obyčejná chůze pomůže. Nejlepší je však plavání, které je vhodné hlavně pro lidi, které mají sedavé zaměstnaní nebo prostě jen často sedí.

Přestaňte kouřit, jezte zdravě (zeleninu, ovoce, celozrnné obiloviny, živočišné bílkoviny, nejlépe v bio kvalitě) a cvičte. Také se vyvarujte nadměrného pití kafe a alkoholu. Kafe totiž snižuje vstřebávání vápníku.

Cvičte a posilujte svalový korzet. Třeba tréninkem v posilovně. Posilujte svaly na břiše.

Mějte správný pitný režim.

Posilujte vaše ledviny.

Pokud zažijete blokádu, tak je důležité být v klidu. Nesnažte se ji rozhýbat. Pokud se jen pokusíte, může se to zhoršit.

Na spaní a odpočinek si pořiďte nejlépe zdravotní matraci.

Choďte denně s knihou na hlavě přibližně 10 minut, klidně i víc. Trénujete tak správné držení těla.

Mějte kvalitní spánek. Bolest zad je s ním spojená. Je to nejčastější příčina nespavosti.

Na bolestné místo si položte studený či teplý zábal. Výhody studeného zábalu: Snižuje zánět a působí jako lokální anestetikum. Výhody teplého zábalu: Zabraňuje, aby se bolest dostala až do mozku.

Dopřejte si teplou sprchu či vanu. Teplo pomáhá na bolest zad. Může pomoci koupel ze smrkového jehličí či z rozmarýnu, nebo také třezalkový olej. Nedávejte si teplotu vyšší než 35 stupňů.

Také pomáhají tyto byliny, Harpagofyt ležatý (čertův spár), vrba bílá a kozlík lékařský.

Procvičujte si denně hamstringy, což jsou tři svaly na zadní straně stehna. Jsou totiž častým důvodem, proč vás bolí záda.

Choďte na masáže nebo se namasírujte sami. Nejčastěji je nejvíce napjatý trapézový sval, takže by bylo dobré si ho masírovat.

Na bolavá záda si pokládejte přibližně dvakrát týdně zázvorový obklad. Tak to dělejte minimálně měsíc. Jak to připravit? Nastrouhejte si zázvor a vylouhujte ho v horké vodě. Horká voda se už ale nesmí vařit, protože by unikly ze zázvoru jeho účinné látky.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře