
Na začátku roku 2020 se z čínského města Wu-chan ležící v Čínské provincii Chu-pej rozšířil do celého světa smrtelný virus jako ve filmu Světová válka Z z roku 2013. Do té doby se o podobné možnosti jen diskutovalo v teoretické rovině, občas někdo natočil na podobné téma horor či postrašil zlobivé dítě. Nicméně jedna z nejhorších globálních nočních můr se stala realitou.
Čínská vláda reagovala na první známky rozšiřování postavením celého města s virem do karantény, sousední města přidala nedlouho poté. De facto byla celá provincie čítající zhruba 50 milionů lidí v karanténě. Jenže v dnešním globalizovaném světě je těžké uzavřít dodávky a transporty a tak se virus postupně rozšířil do celého světa. V Číně se pomalu karantény ruší a původní ohnisko se přesunulo do USA na americkém kontinentu a do Itálie v Evropě, kde mu zdatně sekunduje Španělsko.
Jak šel čas s Covid-19
31. prosince 2019 vyslechla Světová zdravotnická organizace (WHO) v Číně první zprávy o novém viru, který postihl několik případů v 11 milionovém městě. To co začalo jako lokální epidemie se po několika málo měsících stalo globální pandemií.
30. ledna 2020 oznámila Světová zdravotnická organizace WHO, že Covid-19 považuje za "ohrožení veřejného zdraví v mezinárodním měřítku", ale označit nový typ koronavirusu pandemií zcela rezolutně odmítla se slovy: "Pandemie rozhodně není slovo, které by se mělo užívat neopatrně a vyvolávat pomocí něj nepřiměřený strach", řekl tehdy Tedros Adhanom, předseda WHO. K tomuto datu bylo: 9 823 nakažených lidí.
11. února 2020 oznámila WHO oficiální pojmenování nové nemoci jako Covid-19. Virus způsobující onemocnění se jmenuje Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2, zkráceně Sars-CoV-2. Do té doby se virus i onemocnění označovalo různě, nejčastěji lidově koronavirus často s přívlastky "wuchanský", "čínský" či "nový". Počet nakažených: 45 134 lidí celosvětově.
11. března WHO oficiálně prohlásila Covid-19 za pandemii. Počet nakažených: 126 215 lidí.
19. března předstihla Itálie v počtu obětí Čínu a uzavřela celou zemi, všechna kina, diskotéky, hospody, zakázala pohřby i svatby. Ostatní státy šli podobnou cestou, výjimkou jsou státy, které neplavou s proudem jako Nizozemí a Švédsko. Počet nakažených: 245 019 lidí.
2. dubna 2020 počet nakažených na celém světě přesáhl milion lidí. Počet nakažených: 1 020 920 lidí.
15. dubna 2020 počet nakažených přesáhl další milník. Počet nakažených: 2 076 502 lidí.
27. dubna 2020, počet nakažených přes 3 miliony lidí. Počet nakažených: 3 057 280 lidí.
Top 10 nejvíc nakažených zemí koronavirem
Počty nakažených se v průběhu časové osy průběžně mění. Na počátku stála na první příčce relativně dlouhou dobu Čína. Pak se začalo pořadí měnit.
Pořadí květen 2020 (procenta z celkového počtu nakažených):
- Spojené státy americké 33 %
- Španělsko 7 %
- Itálie 6 %
- Velká Británie 5 %
- Francie 5 %
- Německo 4 %
- Rusko 3 %
- Turecko 3 %
- Brazílie 3 %
- Irán 3%
Hororové statistiky
Slavný britský státník kdysi řekl, "jsou tři druhy lži: normální, sofistikovaná a statistika". Je to vlastně lež, která v sobě skrývá hlubokou pravdu. Ve statistikách si totiž můžeme najít to co potřebujeme. Je to vlastnost, kterou využívají firmy, aby ta jejich byla v něčem nejlepší, výrobek vysoko nad ostatními atp. Záleží jen na vybraném okruhu, místě či jiném třídění. Dovolili jsme si za vás vybrat takové skupiny, které vyzní nejhororověji, nebo můžeme říkat bez přiklašlování, statistiky bez přetvářky.
Úmrtnost hospitalizovaných pacientů s koronavirem může přesáhnout 50 %, v závislosti na oblasti a věku pacienta. To nám říká statistika.
Průběh nemoci od nakažení po smrt
1. den může nastat horečka, únava, svalová bolest, bolest hlavy, zimnice nebo suchý kašel.
2. den nastává obtížnější dýchání, při nádechu máte pocit nedostatku kyslíku, musíte se nadechnout víc a i to nestačí.
7. den: obtíže ṕři dýchání jsou natolik závažné, že je to důvod k hospitalizaci v nemocnici.
8. den: akutní respirační potíže.
10. den nakažení Covidem-19: převezení na jednotku intenzivní péče.
12. den: horečka končí, ale to není známka obratu k lepšímu, jen organismus nemá sílu vzdorovat.
13. den se rapidně zrychluje dýchání.
18. den nastává smrt pro ty nejhůře postižené.
22. den nemoc končí.
Komentáře