Oxfordský slovník definuje psychokinezi (také nazývanou "telekineze" a zkráceně "PK") jako "pohybování hmotnými předměty pomocí mentálního vlivu bez fyzického kontaktu". Což znamená: uplatnit moc mysli nad věcí, jak nejlépe dokázal Uri Geller ohýbáním lžiček.
V sedmnáctém století navrhl sir Francis Bacon, že míchání karet nebo vrhání kostek by mohl být způsob jak otestovat "upoutání myšlenek". V roce 1854 v době spiritualistické horečky vyvodil hrabě Agénor de Gasparin na základě experimentu s otáčejícím se stolečkem, že lidská vůle může ovlivnit předmět na dálku a že v tomto případě "duchové" nejsou přítomni. V roce 1870 přesvědčilo médium D. D. Home sira Williama Crookese, že může levitovat lidi a předměty, měnit váhu bezvládných těl i předvádět další účinky PK Crookes se také domníval, že PK (on to nazýval "psychickou silou") naznačuje existenci jiných dimenzí, kdy je pozorovatel v nekonečně malém a nevysvětlitelném kontaktu s plánem existence, jež není jeho vlastní. Pozdější význační badatelé společně s médii jako Eusapia Palladinová a Stanislawa Tomczyková tuto teorii jenom potvrdili. Tým Společnosti pro psychotronický výzkum při studiu schopností Palladinové zaznamenal 470 událostí, které považovali za nevysvětlitelné. Tomczyková předváděla spontánní účinky svého normálního stavu: v hypnóze zvedala lžičky a krabičky od zápalek do vzduchu tak, že položila ruce do jejich blízkosti. Zdálo se, že žádný další důkaz o reálné existenci PK není potřeba. Jen bylo zapotřebí tuto sílu vysvětlit a spoutat.
Když v roce 1934 dr. J. B. Rhine publikoval první výsled y svých ESP experimentů, byl okamžitě obviněn z podvodných technik přestože (pro své PK testy) vymyslel stroje vrhající kostky, aby zamezil subjektům fyzicky ovlivnit dopad kostek. Po celý život nepřestal zaznamenávat statisticky signifikantní výsledky, dospěl k závěru, že PK je "často opakovaný předváděný experimentální fakt", ale žádné vysvětlení z toho nevzešlo.
V šedesátých letech uspěl psycholog Kenneth Batcheldor s několika přáteli v předvedení (a zaznamenání) ťukání stolečku a levitací dosažených jen trpělivým pozitivním myšlením bez pomoci duchů. Později dosáhla téhož s Philipem torontská skupina veřejně v televizi. Nicméně všechny tyto předvedené účinky PK se nějak vymkly kontrole a ubíraly se neočekávaným směrem, což by ukazovalo buďto na podvědomé aktivity nebo možná na mírnou přítomnost netělesných bytostí, jak se domnívají spiritualisté.
Potom přišel Uri Geller. Testovali ho ve Stanfordském vý zkumném ústavu a jeho schopnosti naprosto ohromily americ ké zpravodajské služby ne pro to, čeho dosáhl, ale kvůli "téměř nekonečnému počtu výpadků přístrojů", který provázel jeho návštěvy včetně vymazaných počítačových programů. Jelikož bylo známo, že se Rusové také zajímají o potenciální vojenské využití PK, financovaly zpravodajské služby další výzkum Článek z roku 1980 v časopise Military Review dával jasně mezi řádky najevo, že jak CIA tak Pentagon vzaly možnost zapojit psychotroniku do vojenství vážně. V roce 1982 byla popsána situace v SSSR, když vyšel anglický překlad knihy Dubrova a Puškina Parapsychology and Contemporary Science (Parapsychologie a současná věda). Věnovali v ní prostor leningradskému médiu, Nině Kulagině, která byla schopna předvádět účinky PK po 85 procent času. Autoři konstatovali že odpor vůči realitě ESP a PK je naprosto stejný jak na západě tak na východě. Podrobili zdrcující kritice kolegy, kteří odmítají zkoumat důkazy a přirovnali je k "lidem, kteří mají důkazy o zločinu, ale skrývají je". Dospěli k závěru, že ESP i PK jsou natolik důležité, "že ani věda, ani lidstvo nemá právo je ignorovat".
Komentáře