Kolik pít vody?

0
Voda / zdroj: Pixabay.com

Voda je pro nás důležitým prvkem, který zaručuje přežití. Udržuje správnou funkčnost vnitřního koloběhu těla v nejlepší formě. Voda nás udržuje v dobré kondici, ale jak poznáme, že ji máme dostatečné množství?

Frekvence močení

Voda patří mezi nejdůležitější látky na Zemi. Při absenci vody by nebyl ani život. Lidé při správném příjmu tekutin močí 6-7 krát denně. Tato číslo je velmi variabilní a liší se člověka od člověka. Někteří lidé pijí více a jiní méně a to je v přímé korelaci s močením. Pokud nebudete mít dostatek tekutin tak se můžete cítit unavení a správnost můžete porovnávat pomocí různých příznaků a jedním z nich je frekvence močení.

Špatná kvalita spánku

Pokud chodíte spát dehydratovaní, tak kvalita vašeho spánku je snížená. Může vést k chrápání, ale i křečím nohou, které narušují spánek.

Lidé často před spaním nepijí, aby se vyhnuli používání toalety uprostřed noci. K tomuto se doporučuje pít dvě hodiny před odchodem ke spánku, napijte se ve 20:00 a ledviny i ostatní orgány vám budou vděčné. Spánek a správná hydratace spolu souvisí, jsou to dva významné faktory pro vaše zdraví.

Vaše pokožka je suchá

Zakladatel kliniky pro zdraví McCaffrey Health Clinic tvrdí, že jedním z významných příznaků, že nemáte dostatečné množství tekutin je suchá pokožka. Voda je důležitá pro všechny orgány těla včetně vaší pokožky, která je nejvíce vidět.

Při dehydrataci naše tělo nefunguje správným způsobem a nemůže vyplavovat toxiny. Bez tekutin se pokožka stává suchá, matnější a natahuje se. Tento efekt využívají kulturisté k vyrýsování svalů před exhibicí, ale v podstatě je to příznak dehydratace a tělu škodí. Cvičit můžete i se správným příjmem tekutin.

Zvýšením příjmu vody pomůžete svému tělu při odplavování toxinů a zlepšíte pružnost a krásu své pokožky.

Pocit žízně

Podle některých lékařů je pocit žízně už přehnaná reakce organismu na nedostatek tekutin. K pocitu žízně by nemělo docházet nebo aspoň ne příliš často. Žízeň není nejlepší indikátor dehydratace, protože nám říká, že už jsme dehydratovaní.

Naše tělo si "půjčí" vodu z jiných oblastí a přerozděluje ji k důležitějším částem těla a to v nás vyvolává pocit žízně. Tím nám tělo naznačuje, že již došlo k akutnímu nedostatku a je třeba ji neprodleně doplnit,“ říká Dr. McCaffrey z již zmíněné kliniky.

Příliš tmavá moč

Mezi další indikátory příjmu tekutin je barva moči, sice to může zdát divně, ale vytvoří vám představu o vaší dehrydatovanosti.

Pokud je vaše moč příliš žlutá, pravděpodobně jste dehydratovaní. Nicméně barva může být ovlivněná i dalšími faktory a to je třeba brát v potaz. V případě dehydratace si tělo uchovává vodu a tak barva žluči může dostat temnější nádech.

Zápach z úst při nedostatku vody

Voda má mnoho efektů a vše špatné ředí a vyplavuje. Jeden z efektů pití vody je, že splachuje bakterie v ústech, které v malém množství člověku prospívají. Příjem tekutin je udržuje ve správném poměru. Pokud nepijete dostatečné množství tekutin, tak se bakterie začnou příliš množit a váš dech se stane výraznější částí vaší osobnosti.

Zvýšená bolest hlavy při dehydrataci

Podle Healthcare může nedostatek vody v organismu způsobovat bolesti hlavy. Když jsme dehydratovaní, tak tkáň v našem mozku ztrácí vodu a v podstatě se smršťuje což uvolňuje receptory bolesti. Další efekt je snížení objemu krve a tím pádem snížení průtoku a přívodu kyslíku do mozku a dalších částí těla. Což indikuje právě bolest hlavy.

Špatná nálada a ospalost

Někdy je těžké si uvědomit souvislosti a původní příčiny různých projevů, která nás doprovází naší cestou životem. Jedním z vedlejších nepříjemných efektů nedostatku tekutin je zhoršení nálady a pocit ospalosti. V extrémních případech by vaše vaše špatná nálada mohla vést až k dystymii a to určitě nechce nikdo.

Naše nálada a bdělost ovlivňuje naší komunikaci s ostatními lidmi, naši práci i schopnost učení a to vše je narušeno případným nedostatkem tekutin. Voda vyplavuje škodlivé toxiny a zároveň slouží jako dopravce živin do různých částí těla. S nedostatkem vody nic nefunguje správně a ve finále může vést ke špatné náladě či letargii.

Zvýšená chuť na sladké

Někteří lidé mívají nutkavou touhu po sladkém, často se to vysvětluje jako signál tělo pro doplnění energie, nebo hladinu glykogenu. Po zvýšeném cvičení může mít tělo nedostatek nebo sníženou hladinu glykogenu a dávat impuls k doplnění. Nicméně to podle některých výzkumníků může být i nedostatek tekutin, které nedostatečně roznášejí živiny po těle. Tělo dává najevo nedostatek, který jen není donesen ve správný čas, protože chybí doručovatel, kterým je voda.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře