Deprese je závažné onemocnění, které se vplíží do života neviditelně a pak vás vysává jako upír a těžko se proti tomu bojuje. Protože kdy je ten správný okamžik to řešit? Z nepřítele se stane součást života a člověk to bere za samozřejmost.
Informativní fakta o depresi
Na každých 100.000 pacientů trpících depresí v USA je k dispozici pouhých 13 psychiatrů.
Možná si myslíte, že existuje jen jedna deprese, ale existují různé typy. Někteří psychiatři hovoří až o 9 různých druhů depresí. A vyžadují rozdílné způsoby přístupu.
Klinická deprese je nejčastější a je vám diagnostikovaná lékařem. Další druh nazývají někteří lékaři jako depresivní epizodu a jedná se o situaci, kdy vám do normálního života občas vstoupí depresivní krátké epizody s mírnými, středními nebo těžkými příznaky. Opakující se depresevní poruchu můžete získat pokud budete mít diagnostikovanou klinickou depresi více než dvakrát.
Mezi další typy deprese se řadí reaktivní deprese, kterou způsobuje traumatický zážitek nebo stresující životní události. Může se jednat o ztrátu člena rodiny nebo finanční problémy. Dystymii se také někdy říká chronická deprese nebo přetrvávající depresivní stavy a označuje mírnou, ale dlouhodobě trvající depresivní stavy a to většinou po dobu delší než 2 roky.
Manická deprese, častěji označovaná jako bipolární porucha, není sama o sobě typickou depresí, ale lidé trpící bipolární porucou zažívají těžké depresivní události. Některým lidem se diagnostikuje psychotická deprese a to jsou depresivní epizody, které provázejí halucinace nebo klamy, tato deprese je známá jako psychóza.
Poporodní deprese se nazývá prenatální deprese nebo postnatální deprese po porodu. Tyto stavy mohou postihnout i otce novorozeně. Nejčastější druh deprese je sezónní afektivní porucha, která se skrývá pod anglickou zkratkou SAD a je důsledkem klimatických změn a měnícího se počasí kolem nás.
Depresi zažil nebo má jeden člověk z deseti. Národní ústav duševního zdraví odhaduje, že v USA zažije každý rok hlubokou depresi na 20 milionů lidí, Světová zdravotnická organizace WHO odhaduje, že depresí na celém světě trpí více než 300 milionů lidí. I když se za spouštěče depresí uvádí traumatický zážitek tak spousta depresí nemá zjevný důvod a může přijít jako reakce na zážitek z dětství, který pamět potlačila a už ani nevím proč je nám úzko. Často přichází deprese se změnami chemikálii v našem mozku nebo hormonálními změnami.
Příznaků deprese je velmi mnoho, většina lidí si depresi spojuje jen se smutkem, ale deprese je víc než jen smutek. Deprese se ohraničují příznaky jako neklid, pocit prázdnosti, podrážděnost, pocity úzkosti, ztráta chuti k jídlu, málo energi a mohou pokračovat až k fyzickým příznakům jako bolesti hlavy, těla nebo zažívacích potíží.
Hodně lidí věří, že depresi můžete "překonat", ale skutečná deprese je onemocnění, která si vyžaduje léčbu.
Depresi mohou odstartovat i neurotransmitery, které regulují náladu. Dva hlavní představitelé této kategorie se jmenují serotonin a dopamin a svojí nevyvážeností mohou způsobit depresi. Serotonin má na starosti "dobré pocity" v mozku a hraje významnou roli v našem zdraví. Dopamin v druhé hlavní roli se stará o emoce, myšlení a motivaci, která nás žene dopředu. Vědci neustále zkoumají vlivy na nevyváženost těchto složek.
Depresi můžete získat i v útlém věku, podle některých výzkumů se může začít objevovat už ve věku 3 let, ale je nesmírně obtížné ji detekovat proto u mladších 3 let nikdy diagnostikovaná nebyla. Není se čeho chytit projevy takto malých lidí nejsou ještě zformované a pláč za projev brát nelze. Nejvíc zmítané státy depresemi jsou zároveň i ty nejvyspělejší, USA se řadí na třetí místo v poměru k počtu obyvatel. Podle jedné ze studií Světové zdravotnické organizace se na druhém místě umisťuje Indie a na neslavném prvním místě v počtu depresí se vyšvihla Čína. Jako jeden z důvodů je uváděn nedostatek přístupu ke službám duševního zdraví, kdy v některých lokalitách je návštěva psychiatra kvůli absenci těchto doktorů úplně nemožná.
Deprese jako nálada na ošklivé počasí se může bagatelizovat, ale skutečná deprese by nás měla donutit navštívit lékaře. Oporou by mělo být především blízké okolí a rodina, protože člověk stižený depresí se sám od sebe nikdy neodhodlá věc řešit.
Komentáře