Arachnofobie - strach z pavouků

0
Arachnofobie

Arachnofobie se řadí mezi specifické fobie. Jedná se o úzkostí provázený abnormální strach z pavouků a pavoukovců (jako třeba škorpiónů). Je to nejčastěji se vyskytující fobie obvykle provázející neurózy. Arachnofobie postihuje 3,5 až 6,1 % populace.

Příznaky

Lidé s arachnofobií mají tendenci se cítit nekomfortně v jakékoliv oblasti, o které se domnívají, že se tam vyskytují pavouci. Mohou být viditelné známky přítomnosti jako pavoučí sítě, ale není to bezpodmínečně nutné. Pokud arachnofobik vidí pavouka můžou se objevit záchvaty paniky, někteří lidé křičí, pláčou, utíkají, mají potíže s dýcháním, nadměrnou potivost, tluče rychleji srdce a někteří mohou i omdlít. V některých případech stačí pro vyvolání příznaků obrázek či realistická kresba pavouka.

Příčiny arachnofobie

Příčinou tohoto chorobného strachu může být traumatický zážitek z dětství, nápodoba chování rodičů (pokud se matka bojí pavouků, dítě se bude vysoce pravděpodobně bát taky). Nebo to může být přehnaná forma instinktivní reakce, která v minulosti lidem pomáhala přežít. Evoluční důvod pro fóbii zatím zůstává nevyřešen, jeden z názorů spočívá v tom, že některé druhy jsou prudce jedovaté. V každém případě díky své velikosti neodpovídají obvyklému kritériu pro ohrožení, ale tato teorie nezohledňuje iracionální strach v kontextu narušeného duševního zdraví.

Studie z roku 2001 zjistila, že lidé naleznou obrazy pavouků mezi snímky květin mnohem rychleji, než snímek květiny mezi pavouky. Což naznačuje, že by rychlá reakce na pavouky mohla být pro evoluci důležitá. Nicméně komunity v některých oblastech jako jsou například Papua-Nová Guinea či Kambodža jsou pavouci součástí tradičních jídelníčků a to nám naznačuje, že arachnofobie je spíš záležitost kulturní, než genetickou vlastností.

Léčba: tato fobie může být léčena kteroukoli z obecných metod, které se používají pro specifické fobie (např. expozice pod dohledem psychoterapeuta). Významné pokroky v technologii umožňují použití virtuálních pavouků pro terapie a tyto možnosti se ukazují jako silně účinné.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře