Neznámé zvíře zavraždilo v 18.století stovky lidí

0
Gévaudanská bestie

Ve francii v 18. století útočilo neznámé zvíře na obyvatele provincie Gévaudan. Dobové záznamy jsou poměrně detailně zapsané, ale do dnešních dní se tajemného tvora nepodařilo uspokojivě identifikovat.

K prvnímu útoku došlo v roce 1764 u obce Langogne. Pasačka krav a býků uvedla, že se na obzoru uvedla neidentifikovatelná bestie, která se rozeběhla jejím směrem. "Zachránili mě býci z mého stáda," uvedla do protokolu uloženého v policejním archívu. První potvrzená oběť byla 14 letá dívka zabitá ve stejné lokalitě o pár dní později. Další útoky následovaly bezprostředně. V okolí se objevily části lidských těl. Nebo těla bez hlavy či končetin.

První domněnky vinily přerostlé vlky, ale mnoho pozdějších informací a svědectví tuto hypotézu brzy pohřbilo. Svědci popisovali tvora jako většího psa s mírně načervenalou srstí, velkými tesáky a bílým břichem. Poměrně často zaznívalo slovo vlkodlak a netrvalo dlouho a o celé kauze se dozvěděla celá Francie.

Na Gévaudanskou bestii se pořádaly hony a zemřelo mnoho vlků a jiných zvířat. Lidé rozsévali po lesích pasti a otrávili řeky, aby zničili bestii. V roce 1765 došla tehdejšímu představiteli celého království, Ludvíku XV. trpělivost a poslal do oblasti svého nejlepšího lovce a ten uspořádal velkolepý hon. Kromě stovek různých zvířat zemřel i velký vlk, který dosahoval 60 kilogramů. Nechal ho vycpat a "vylepšit" a prezentoval ho jako Gévaudanskou bestii. Díky tomu zná historie i jeho jméno, byl jím Antoine de Beauterne, zažíval chvilkovou slávu a užíval si i slíbenou odměnu 200.000 livrů. Nicméně ještě ten samý rok udeřila bestie znovu a s větší silou. Jako by chtěla svoji pozornost zpět.

Do oblasti se sjížděli lovci z celé země. V roce 1767 údajně skutečnou bestii zastřelil Jean Chastel stříbrnou kulkou. Bestie byla nějakou dobu přístupná veřejnosti, ale díky zhoršujícímu se stavu a zápachu muselo být tělo zlikvidováno. Zbyla jen kožešina, která byla později také zničena.

Existuje mnoho teorií o druhu, který tenkrát terorizoval Jižní Francii. Žádná z nich však uspokojivě neosvětluje všechny dostupné informace a i když čas zkreslil fakta, tak je spousta dobových záznamů i nákresů. Gévaudanská bestie je nejznámějším případem útoků, ale je jich mnohem víc. Mluví se o bestie z Trucy, Orleánské bestii, bestii z Périgordu a desítkách dalších. Mohl v Evropě v novověku existovat druh útočného zvířete, který napadal lidi? Nebo snad vlkodlak? To už se s jistotou nikdy nedozvíme.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře