Duch Christiana Platze v Liberci

0
Kostel Nalezení svatého Kříže v LBC - obr: wikipedia.org

Pokud v Liberci zaslechnete podivné zvuky, pohyby nábytku či jiné nadpřirozené jevy, tak se může jednat o ducha Karla Christiana Platze, který ve své krutosti nenalezl klid ani ve smrti. A občas údajně opouští svoji hrobku uprostřed města.

Karl Christian Platz se narodil roku 1663 a je považován za zakladatele rodu Platz von Ehrenthal. Původně se narodil v rodině pláteníka, ale vlastní pílí a vzděláním se vyšvihl až na panského úředníka a odtud už byl jen krůček do šlechtického stavu, který získal roku 1702. V roce 1706 byl Karl Christian Platz povýšen do rytířského stavu a stal se správcem grabštejnského panství. Podle dobových záznamů se jednalo o krutého pána, který si šel tvrdě za svým, poddané trestal krvavě a zanechával za sebou doslova mrtvoly. Z toho vychází jeho přezdívka "zlý představený", která ho provázela po většinu jeho života a i dlouho po smrti.

Zlé síly provázely panského hejtmana Christiana Platze již za jeho života, traduje se, že se upsal ďáblu. Sice podporoval církevní stavby, ale jen jako šachový tah v jeho životní partii, aby se jevil z jiných úhlů jako zbožný muž i když je to v rozporu s posuzováním jeho charakteru ze strany jeho podřízených. Hrobku si nechal vystavět na místě bývalého morového hřbitova, aby vládl i po smrti zesnulým nad kterými byl pohřben. Na stejném místě byl postaven roku 1761 Kostel Nalezení svatého Kříže. Jenže mrtví, chtěli mít po smrti klid...

Mohlo by se vám líbit

Komentáře