Prokletí

0

Prokletí se odlišují od kleteb v tom smyslu, že vyvolané neštěstí zřídka pochází od zlého úmyslu ať už skutečného nebo smyšleného, ale spíše je náhodnou smůlou. Takové náhodné neštěstí zanechává své stopy a "opakuje se" potom stále jako by se točila smyčka na magnetofonovém pásku.

Prokletí se od kletby liší také v tom smyslu, že se týká obvykle jednotlivých osob nebo věcí. Kletba je mnohem obecnější, působí na celé rodiny nebo dokonce národy po celá staletí. Nicméně obojí má svoji podstatu v jednom základě. Magických zákazů (geasa) museli uposlechnout dávní irští hrdinové když je Cuchullin proklel, dal do klatby a zabil je - pokud porušili geas.

Historek o prokletých nebo "nešťastných" autech, lodích nebo letadlech je celá spousta. Vezměme si např. otevřený červený vůz arcivévody France Ferdinanda, ve kterém jel, když na něj byl v roce 1914 spáchán atentát v Sarajevu, čímž započala 1. světová válka. Další osudy tohoto auta znamenají smrt těžká zranění nebo šílenství těch, kteří jej vlastnili. Dalším vlastníkem byl rakouský generál Potiorek. Ten zemřel šílený po porážce v bitvě. Následující vlastník zemřel při autonehodě devět dní po tom, co si toto auto koupil. Další vlastník, jugoslávský guvernér, v něm přišel o paži. Další v řadě se v tomto autě zabil, švýcarský automobilový závodník zemřel, když ho to z auta vymrštilo přímo proti zdi. Nakonec byl tento smrtonosný automobil umístěn ve vídeňském muzeu.

slavné Porsche, ve kterém se zabila filmová hvězda James Dean v roce 1955 přinášel neštěstí i poté, co byl rozmontován. Nejdříve sklouzl z odtahového vozu a zlomil mechanikovi nohu. Motor byl vmontován do jiného vozu, který boural v závodě a řidič se zabil. Druhé auto v závodě, které obsahovalo z osudného Porsche hřídel, se převrátilo a zranilo řidiče. Dvě pneumatiky z Porsche ve třetím voze bez jakékoliv příčiny na ráz explodovaly. Karoserie auta použitá pro výstavu "Bezpečnost na dálnicích" spadla z podpěry a zlomila jakémusi mladíkovi kyčel. Nákladní auto, kterým byla převážena na další místo konání výstavy, havarovalo. Řidič při nehodě zemřel. Jinému nákladnímu vozu, jenž tuto karoserii převážel, přestala fungovat ruční brzda a auto sjelo do výkladní skříně obchodu. Nakonec se karoserie rozpadla v roce 1959 na jedenáct kusů když stála na stabilních podstavcích.

V červnu 1859 měla být spuštěna na vodu největší loď na světě Great Eastern, o výtlaku 19 000 tun. Během její stavby zmizel nýtovač a jeho učeň. Když ji chtěli spustit na vodu zadrhla se v korytě a trvalo tři měsíce, než se podařilo ji vyprostit. Konečně byla spuštěna na vodu a tehdy se na její palubě zhroutil hlavní konstruktér a zemřel o týden později. Soustavná smůla provázela loď i později. Explodoval komín a zabil pět lidí. Jednoho člověka rozdrtilo koleso a kapitán se utopil Když loď pokládala transatlantický kabel, ztratila ho uprostřed oceánu. Také ji poničila bouře, zkrátka po celých patnáct let existence jí stíhaly nehody, až byla nakonec odsouzena k rezivění v docích. V roce 1889 byla demontována na šrot a přitom se našly kostry obou ztracených mužů nýtaře a jeho učně uvězněné mezi dvojitou kostrou. Během druhé světové války byla podobnou sérií nehod stíhána německá bitevní loď Scharnhorst. Nakonec se potopila zasažena náhodnou střelou britského dělostřelectva, vypálenou v noci ze vzdálenosti 16 000 yardů.

Takové události se stávají, i když zůstávají nevysvětleny.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře