Nevyřešené otazníky evoluce

0
Evoluce

Věděli jste, že okolo evoluce je spousta nevyřešených věcí? Sice nám evoluci předkládají jako hotovou věc, ale nic není tak jak vypadá. Sice se tato teorie drží nezvykle dlouho, ale všechny kostičky stále nezapadají do mozaiky stvoření.

Živoucí fosílie - zatímco se druhy podle evoluční teorie vyvíjejí postupně a přizpůsobují se okolí, aby přežívají. Tak se našlo několik málo druhů, kteří evoluci ignorují, mezi nejznámější patří ryba latimérie podivná (Wikipedie), která vypadá stejně jako před 70 miliony lety a až do roku 1938 se soudilo, že vlastně vyhynula, ale pak se objevila...a živá. Těchto živých fosílií jde na Zemi nalézt více, ale i jedna by prostě byla argument proti evoluci. Mezi další živoucí fosílie patří například žraloci, obzvlášť podivný tvor je žralok šotek.

Panda, tento symbol Číny se pro evoluční teorii vůbec, ale vůbec nehodí. Roztomilý medvídek co žije jako vegetarián, nemá zájem o sex a většinu svého času jen jí a vyměšuje (až 40x za den). Jak tohle zvíře mohlo přežít zůstává záhadou.

Vzpřímená chůze: existuje více teorií proč hominidé začali chodit po dvou, ale žádná z nich není plně uspokojující, žádnou evoluční výhodu to nedává. Opice také používají nástroje a k ničemu se nevyvinuly, také vykazují prvky inteligence. A člověk údajně vznikl z nich, proč lidé získali tak obrovský náskok?

Srst, na otázku jak, proč a kdy lidé ztratili srst je vlastně další otázka bez odpovědi. Teorie říkají, že se výrazně oteplilo, že v srsti žilo spousta parazitů a tak. Jenže proč se to nestane třeba u jiných chlupatých zvířat?

Orgasmus u žen není nutný pro početí a žena ho může prožít i bez reprodukčního sexu, pro evoluci je docela zbytečný. V současnosti se touto otázkou věda moc nezabývá.

Cyklus cikád - cikády jsou nejzáhadnější tvorové v živočišné říši. Nikdy nevysvětlil, proč některé druhy žijí v podzemí až 17 let a pak se prostě vynoří, aby se pářily.

Velký mozek u lidí dal člověku podle teorie obrovskou evoluční výhodu, ale co způsobilo enormní nárůst kapacity a velikosti mozku? To není známo.

Používání nástrojů byl článek v evoluci, udávalo se, že homo habilis nebo člověk zručný počal s aktivním používáním nástrojů před 2 miliony let. Jenže nové studie ukazují, že nástroje člověk používal už i mnohem dřív. Opice vlastně také používají jednoduché nástroje, třeba z nich taky něco bude.

První hominidé, linie primátů vedoucí až k člověku také stále není známá. Navíc se nedávno vyvrátila dlouholetá téze, že všichni lidé pochází z Afriky. Studiem DNA se zjistilo, že hominid Graecopithecus freybergi vlastně s Afrikou neměl nic společného. (zdroj: Wikipedie [EN])

Chybějící mezičlánky jsou kapitola sama pro sebe. Je identifikováno pár předchůdců člověka, ale mezičlánky prostě neexistují. Občas se ukáže na nějaký ten "článek", jako třeba na Eucritta, což byl malý bizarní zvíře žijící před 350 miliony let a který je občas označován za přerod vodních organismů na zemské. Někteří naznačují, že to byl první obojživelník. Ale bylo bezprostředně po něm? O tom a dalších článcích se ve slušné společnosti přece nemluví. (Eucritta na wikipedii [EN])

Abiogeneze, vznik života - jak se z neživé hmoty stala živá, je zásadní a jedna z nejhlavnějších otázek. Na což odpověď není známa. Nejjednodušší organismy dnešního světa jsou pravděpodobně stále mnohem složitější než prvotní živé buňky. Na otázku prvotního vzniku života dává sice věda některé odpovědi, ale jsou to spíše filosofické smyšlenky, které se neustále upravují. Podle teorie vznikl život na více místech současně, ale zároveň byl i mnohokrát zničen. Nicméně podle studie DNA má všechen současný život univerzálního společného předka - LUCA (odkaz na wikipedii) což je zkratka last universal common ancestor.

Nově objevení hominidi, v roce 2010 byl objeven nový druh hominida ze kterého se však našlo jen pár kostí a není znám celkový vzhled. Tento tvor zůstává záhadný, navíc se jeho DNA objevila mezi živými lidmi žijící převážně v Nové Guineji a okolí. V roce 2013 byl objeven Homo Naledi, který také úplně nepasuje do evoluce, byl by to kříženec různých linií. Věda tak tápe dál... (Denisované na wikipedii, Homo Naledi)

Dlouhověkost není pro evoluci úplně nejlepší řešení, takové želvy se dožívají i 200 let. Pro zajímavost želva Jonathan, což je samec želvy obrovské se narodil roku 1832 a v současnosti žije na Svaté Heleně. (Jonathan na wikipedii)

Partenogeneze, neposkvrněné početí je jev, který se vyskytuje u některých rostlin, bezobratlovců a i některých obratlovců. Je to vzácný jev, ale existuje a vlastně tak trochu popírá evoluční teorii.

Evoluce hadů, jak a proč vlastně ztratili hadi své nohy zůstane asi navždy záhadou i když se uvádí, že mohli být uzpůsobeni pro život v norách, ale asi to nevědí.

Konec evoluce - o tom se také vedou spory, někteří přírodovědci, mimo jiné i slavný David Attenborough, věří, že u lidí se minimálně na fyzické bázi evoluce zastavila. Je to vůbec možné? Někteří však oponují a tvrdí, že stále probíhá, na to odpoví jen čas.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře