Mentiony

0

Věda zná mnoho hypotetických částic, které se používají k doplnění teorií, kde cosi pokulhává, je to taková berlička. Současná věda zná neexistující částice, kterým se říká hypotetické, případně modelové: graviton, tachyon, axion, chargina, neutralina, gluino, selektron, skvarky a spousta dalších. Pro použití částic stačí, aby se o něm zmínil některý vědec, pak záleží na komunitě zda-li částici alespoň částečně přijme, či odsoudí i vědce. Historie zná spoustu příkladů i v novodobém věku, kdy například autor teorie superstrun nemohl jednu dobu sehnat ani práci, protože jeho názor šel proti názorům všech. Zmiňuje se o tom osobně v dokumentárním filmu Elegantní vesmír - Einsteinův sen a terie superstrun (youtube.com).

Jedna z mnoha hypotetických částic, která se však týká okrajové vědy a tak není současnou vědou brána vážně je Mention, která měla vysvětlit přenos psychických sil a vysvětlila by záhadné úkazy jako je telepatie, telekineze, jasnovidectví a další. Podle autora, českého vědce, který byl v letech 1954-1963 ministrem školství by se psychická částice pohybovala světelnou rychlostí, byla by tedy pro oko neviditelná a uměla by přenášet sílu či informaci na jakoukoliv vzdálenost. Teorii se snažil prokázat v laboratořích VŠCHT a jako přední propagátor psychotroniky ji společně s druhou hypotetickou částicí, kterou nazval psychon, představil roku 1973 na pražské mezinárodní konferenci o výzkumu psychotroniky. Tím by se dle jeho slov vysvětlila celá škála schopností, kterými disponují senzibilové, proutkaři, telepati i ostatní lidé s výjimečnými schopnostmi.

Nicméně jeho pokusy o propagaci nenacházejí živnou půdu a možná i díky neoblíbenosti svého autora, kdy ministr školství je titulován všelijakými jmény a básnička: "Dejte nám Kahudu, my mu dáme na hubu." způsobila v tehdejší době problémy spoustě studentům, což mu na oblíbenosti také nepřidalo mu klade pod nohy jen překážky. Jeho přednášky jsou, možná nejen díky tomu, studenty odsuzovány a články v odborných časopisech podléhají kritice ze všech stran. Podle hlavního proudu kritiků mají neexistující částice prokázat nikdy neprokázané fenomény a tak není důvod pro jejich obhajování.

Profesor Kahuda si vzal příliš velké sousto, když se snažil novou teorii protlačit hned do hlavního proudu. Jak víme, tak nové teorie nikdy nenacházejí živnou půdu rovnou a je potřeba je nějakou dobu nechat uzrávat. Pro jevy jako proutkaření, telepatie by existence mentionů mohla být jakási odpověď, která hlubšímu pochopení těchto jevů chybí.

František Kahuda i díky svému postavení v tehdejším Československu si mohl dovolit zkoumat mentiony a potažmo i psychony ve velmi dobře zařízené laboratoři Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Existenci mentionů ani psychonů se mu však přesto prokázat nepodařilo a i přes slova profesora Kahudy, že "s využitím neverbální informace zprostředkované mentiony můžeme komunikovat i s neživou hmotou a tato informace je v centrálním nervstvu transformována na svalový pohyb rukou, která drží proutek či kyvadélko a prostřednictvím neverbální řečí můžeme poznat vlastnosti hmoty se kterou komunikujeme.", podléhal kritice, kterou později již odmítal pouze slovy: "Mentiony existují, protože dosud nikdo neprokázal opak.".

Mohlo by se vám líbit

Komentáře