Zmizelý kontinent - Lemurie

0

Pokud má Atlantida konkurenci, pak je to Lemurie. Mytický kontinent, který se při dávné katastrofě potopil hluboko do moře. Zrodil se během 19. století jako berlička řešící zoologické záhady.

Dedukce Lemurie

V roce 1864 se britský zoolog Philip Sclater (1829-1913) pozastavuje v článku pro vědecký magazín Quarterly Journal of Science u případu lemuru, jejichž fosilie našel na Madagaskaru a v Indii, ale nenašel je v Africe ani na Blízkém východě. "Tyto anomálie lze nejlépe vysvětliti předpokladem, že Madagaskar a Indie byly kdysi součástí velkého kontinentu," tvrdí a nazve ho Lemurie. Původně je tedy jen jedním z hypotetických pevninských mostů mezi kontinenty, které se vynořují a mizí podle toho, jak je třeba vysvětlit neobvyklé shody u fauny na různých kontinentech oddělených oceány. S objevem teorie deskové tektoniky a kontinentálního driftu se Lemurie jako můstek pro lemury stává zbytečnou a může být jako přebytečná odložena.

Starší než Atlantida

odložená však nezůstane dlouho. Zalíbí se totiž okultistům. Jako první po ní sáhne slavná Ruska Helena Petrovna Blavatská (1831-1891). Ta tvrdí, že nahlédla do knihy Dzyan, jež je starší než Atlantida, a dočetla se tam, že Lemuřané žili v období třetihor a šlo o mentálně zaostalé vejcorodé hermafrodity, vysoké přes dva metry. Jejich tupostí byli bohové tak znechucení, že ani nezasáhli do jejich genetického kódu, ale celou zemi svrhli do moře a začali znovu. Vytvořili místo nich inteligentní Atlantiďany, kteří ovšem nakonec taky skončili na dně oceánu. Tolik tedy Blavatská. Na její tvrzení navazují později další. Jako William Scott-Elliot (1849-1919), který roku 1906 vypracovává propracovanou mapu Lemurie.

Lemuřané skončili v Kalifornii

V roce 1894 píše Frederick S. Oliver (1866-1899), že zbytky Lemuřanů žijí v komplexu tunelů hory Shasta v severní Kalifornii. Což dodnes opakují různé sekty. Tamilové ze Srí Lanky zase tvrdí, že Lemurie je jejich mytický, taky při katastrofě potopený kontinent Kumari Kandam. I když propadlé pevniny existují, jako Zealandia v Tichém oceánu nebo v Indickém oceánu ostrov Kerguelene Plateau, který se potopil před 20 miliony lety a objeven byl při podmořských vrtech v roce 1999. Žádný z nich však jako geologický útvar neodpovídá hypotetické Lemurii. Což jí kupodivu na přitažlivosti nijak neubírá a pro své příběhy ji využívá řada spisovatelů. Objevuje se dokonce i v Čapkově Valce s mloky.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře