2000 let starý mechanismus

0
Počítač z Antikythéry

Minulost skrývá mnoho záhad a nikdy se o nich už nedozvíme, ale některé artefakty se po tisící letech objeví. Takový osud čekal prastarý mechanismus z Antikythéry, který ač starý přes 2000 let vykazuje podobu relativně nedávné minulosti. Ozubené soukolí přece před Kristem nikdo neznal! Nebo snad ano? Vypadá to tak.

V roce 1902 se ve vraku římské lodi potopené padesát let před našim letopočtem objevil záhadný mechanismus. Ten putoval do muzea v krabici s rozsypanými ozubenými kolečky i částmi pohyblivého mechanismu. Celý mechanismus je ukotven v bronzové bedýnce a po mnoho let průzkumů a testování se ukazuje, že mechanismus ukazoval pohyb Slunce, Měsíce a planet. Dokázal předpovídat i zatmění Slunce i Měsíce. Zařízení předběhlo svoji dobu o víc než se některým lidem libí a tak se historie prostě přepisovat nebude a nemělo by to existovat.

Není to ojedinělý vynález z hlubokém minulosti, který by neměl vůbec být, v roce 1983 byl poblíž Bagdádu nalezena hliněná nádoba s měděným válcem a železnou tyčí vyrábějící elektrický proud. Doba vzniku 100 let před Kristem, kdo tenkrát potřeboval baterii. Co potřeboval napájet? Vznikají pouze otázky bez odpovědí.

Pokud shrneme známé vynálezy minulosti, tak by se měla přepsat historie jak ji známe. Staří Řekové používali automatické dveře, staří Číňané dokázali detekovat zemětřesení. Myšlenek bylo mnoho, chyběl jen materiál nebo chuť vyrobit věci z myšlenek. Leonardo da Vinci by mohl vyprávět, jeho nadčasové vynálezy našli uplatnění až mnoho set let po jeho smrti.

Starý mechanismus z Anitkythéry odpočívá v Národním archeologickém muzeu v Atenách a i když se jedná v současnosti o ojedinělý přístroj. Tak z historických knih jich známe celou řadu, jen se považovaly za neuskutečněné vize. Většinu podobných zařízení zničil zub času, tento se zachoval jen díky mumifikaci mořskou vodou v hlubinách bez světla, kde přečkal přes dva tisíce let.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře