FESTO - Robotický pták

0
Festo bird

Německá firma Festo je technologický tahoun a spolustvořitel celého pneumatického průmyslu. Občas se účastní zajímavých projektů, jako třeba robotický pták s realistickým průběhem letu - BionicSwift.

Firma uznává, že robo-pták nemá obchodní využití a žádný zisk z něj nebude, ale jako marketingkový projekt, čeho všeho je moderní technologie schopna slouží velmi dobře.

Firma FESTO se už v minulosti zabývala výrobou různých robotů, více či méně miniaturizovaných, ale nic co by se přibližovala dokonalosti robo-ptáka. Robo-pták je schopen mávat křídly a přizpůsobovat ocas letu a proudům vzuchu, je schopen klouzavým letem plachtit vzduchem a je možné ho řídit pomocí rádiového systému.

BionicSwift je robot nové generace, který je obalen imitací ultra lehkého peří a to mu dodalo tu lehkost létání, která chyběla všem předchůdcům. Jeden robotický pták váží pouhých 42 gramů, což znamená, že 24 těchto robotů by vážilo stejně jako litr mléka. Nebo piva chcete-li.

Procesor imitující umělou inteligenci dostává do interakce motory a mechanické části a koriguje s frekvencí a úhlem křídel při různých manévrech,“ vysvětluje firma FESTO tajemství úspěchu jeho technologického výtvoru.

Baterie, která pohání tento zázrak moderního inženýringu váží pouhých šest gramů a umožňuje let po dobu sedmi minut. Lety jsou přísně omezené pomocí naprogramovaných GPS souřadnic za které by se robo-pták neměl dostat. I když poryv větru ho může vychýlit z dráhy, tak celý projekt je nastaven, aby se BionicSwift případně vrátil do vyhraničeného území.

I když BionicSwift je pouhá hračka, tak je velmi působivá. Firma hledá využití v komerční sféře.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře