Je svět přelidněný?

0
Přelidněný svět?

Svět čelí celé řadě velkých problémů a pokud se zaměříme na jeden konkrétní, tak to může působit depresivně. Chudoba, hlad, změna klimatu, ekonomika, či pandemie koronaviru, zpravodajství nás neustále masíruje emotivními zprávami. Jedna z ožehavých témat světa je přelidněnost světa.

Názor o přelidněnosti planety si žije vlastním životem již mnoho desítek let, ale přelidněnost je třeba brát v potaz jen s porovnáním k něčemu. Je zde přemouchováno (ve smyslu více much než jich planeta zvládne), to asi ne i když jich je víc než by se nám líbilo. Obecně vzato pokud planeta bude hostit více lidí než kolik má zdrojů k jejich uživení tak to bude ta správná chvíle říct, že je přelidněno. Nicméně, ta doba je ještě velmi daleko. Navíc přicházíme neustále s úspornými řešeními, dnešní žárovka spotřebuje desetitísíckrát méně proudu než před sto lety i když jich je mnoho tisíckrát více.

Pokud se jedná o prostor, tak opravdu přelidněných je jen pár míst na Zemi, kde je přelidněno. Například čínské Macao má hustotu 20.000 lidí na čtvereční km, ve srovnání s ČR, kde je "pouhých" 131 lidí na čtvereční km je 150x méně. Takže prostoru na zemi je pro tisíce miliard lidí a více. Můžeme stavět mrakodrapy do výšky, umělá města pod vodou, pod zemí, na vodě. Co se týká potravin, tam teprve nastává problém, ale i ten lze vyřešit. Údává se, že jedna kalorie živočišné stravy stojí devět kalorií rostlinné, takže máme stále velké rezervy. Je spousta prostoru pro nová pole, "umělé" potraviny a výzkum neustává.

Další problém je spotřeba výrobků a služeb, ale ta jen zvyšuje ekonomickou prosperitu a ta dává finance pro výzkum. Dochází ropa? Už teď máme alternativy, které se neustále rozšiřujeme. Navíc si příroda umí poradit pomocí zemětřesení nebo občasnou pandémii, které díky globalizaci kráčíme vpřed. Ne, planeta není přelidněná a nejspíš nikdy nebude. Až tu bude desetkrát víc mozků, kteří dokáží budovat a vytvářet nové možnosti, tak už nejspíš budeme i osidlovat nové planety aktivně. Přelidnění je poslední věc, které se máme obávat.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře