Jak vyndat klíště

0

Chytli jste někde klíště a chcete ho co nejdříve, opatrně a správně vyndat? Máme tu pár návodů, které by Vám mohli vyhovovat.

Jak odstranit klíště?

1. Klíště odstraňujte nejlépe pinzetou, nějakými speciálními kleštičkami na klíště nebo speciální kartou, kterou ho vlastně uchopíte co nejblíže ke kůži a mírným tahem doplněným mírnými kývavými pohyby pomalu vytáhnete. Na směru nezáleží. S klíštětem se rozhodně netočí. Pinzeta, nebo jakýkoli jiný nástroj, nesmí tlačit na zadeček.

Pokud klíště vytahujete holýma rukama, pak pozor na to, aby se Vám neutrhla hlavička, a ihned po tom, co ho vyndáte, si pečlivě umyjte ruce mýdlem a teplou vodou. Nejlépe si ale vezměte nějaké rukavice.

Jak vyndat klíště

Klíště uchopte co nejblíže ke kůži a pomalým otáčením ho pomalu vyndejte, nebo kývavými pohyby. Opatrně, abyste klíště nezmáčkli.

Pokud máte malé klíště, použijte navlhčenou vatovou štětičku nebo sirku a klíště poté vyviklejte.

Kdyby se Vám nepodařilo vyndat klíště i s kusadly, která zůstanou v kůži, nepropadejte panice. Ze samotných kusadel už přenos infekce nehrozí a tělo si s nimi poradí. Ale je třeba ránu sledovat, aby se nezanítila. Někdy se může na místě, kde je klíště přisáto, objevit taková zarudlá boulička. Jen se nebojte, je to jen lokální reakce, která za nějaký čas zmizí. Takže zarudnutí nebo svědivost rány po klíštěti nemusí znamenat nákazu.

Přetrhnuté klíště

Ale kdyby se Vám nepodařilo vyndat celé klíště a ono se Vám přetrhlo, tak je třeba vyhledat lékaře. Zbytek může bez újmy vyhnít, ale riziko jde na vaše bedra a je doporučeno vyhledat lékaře. Tisíckrát se nic nestane a po tisící...znáte to.

Ránu, která zbyla po klíštěti, po vyjmutí klíštěte je třeba ihned vydezinfikovat. Vydezinfikujte ji běžným dezinfekčním prostředkem.

Pokud byste chtěli vědět, jestli bylo klíště infikováno, odešlete ho do laboratoře na vyšetření. Pro co nejspolehlivější testování odešlete klíště ihned po odstranění z kůže. Vložte ho do igelitového sáčku a sáček s klíštětem uzavřete tak, aby se klíště nedostalo ven a nevypadlo. Jestliže jste klíště vydezinfikovalo předtím, než jste ho vyndali, nebude to mít na analýzu žádný viv.
Jestliže byste to vědět nechtěli, tak pro bezpečnost, klíště spláchněte do záchodu.

Na přisáté klíště nenanášejte žádné oleje či masti, které by ho udusili. Klíště totiž může vyvrhnout obsah střev do rány, které obsahují infekční patogeny, čímž se zvyšuje pravděpodobnost toho, že budete nakaženi.

Po vyjmutí klíštěte, vydezinfikujte i použité nástroje (tzn. pinzetu, kleštičky...)

Pokud by nefungoval žádný z těchto způsobů, jak vytáhnout klíště, pak nezbývá nic jiného než vzít ostrou pinzetu, klíště chytit přímo u kůže a vytrhnout.

Jak poznat, že jste klíště celé nevytáhli?

Objevila by se Vám infekce, jejíž příznaky jsou následující: bolest, otok, zarudnutí pokožky v okolí kousnutí klíštětem, červené pruhy na pokožce a horečka nebo zimnice. V případě těchto příznaků nebo příznaků chřipky, co nejrychleji vyhledejte lékaře.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře