Bakterie Oleispira antarctica

0
Bakterie Oleispira / zdroj: pixabay

Bakterie, která likviduje ropu i naftu byla objevena v roce 2003. Úsloví příroda je mocná čarodějka se neustále potvrzuje a stále překvapuje. Po velké havárii plovoucí vrtné plošiny a největším úniku ropy do otevřeného moře se zjistila, že nenápadná bakterie Oleispira antarctica objevená v roce 2003 si dokáže poradit i se škodou napáchanou lidmi.

Oleispira antarctica

Oleispira je uhlovodíková mořská bakterie, člen kmenu proteobakterie. Jedná se o psychrofilní, aerobní a gramnegativní bakterii s polárním bičíkem. Její genom byl dešifrován a uznán jako důležitý organismus schopný degradaci ropy pod hladinou moří a oceánů. Bylo zjištěno, že genové sekvence nejsou z 90 % podobné žádné jiné sekvenci.

Oleispira antarctica byla izolovaná ze vzorků mořské vody z nejjižnější části Tichého oceánu, v oblasti Rossova moře.

Oleispira lenta

O devět let po objevení bakterii likvidující ropu v oceánu byla objevena další bakterie se stejnými schopnostmi. Oleispira lenta byla izolovaná ze Žlutého moře u subprovinčního města Čching-tao v Číně. Sekvenční podobnost je z 91 - 97% stejná jako u druhu Oleispira antarctica.

Důležitost a využití

V poslední době je Oleispira antartica a lenta zvažována pro možnou aplikaci v postižených oblastech. Příroda by si však pravděpodobně poradila s lidskými prohřešky dřív nebo později sama.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře