Druhy olejů

0

Druhy olejů

Potravinářských olejů je nepřeberné množství, mohou mít jednu nebo více nenasycených vazeb. A každý druh má trochu jiné vlastnosti a hodí se na něco jiného.

Arašídový olej

Stupeň zakouření má 210°C a maximálně 227°C. Olej je vhodný ke smažení a fritování. Například ke smažení řízků. Obsahuje nenasycené kyseliny, antioxidanty, fytosteroly a vitamíny. Typická chuť pro tento olej je oříšková. Je to jeden z nejzdravějších olejů. Využívá se i v kosmetice.

Arganový olej

Arganový olej má výrazné aroma příjemné oříškové chuti. Bod zakouření je velmi nízký. Obsahuje vitamín A, E a F, karotenoidy, steroly a mastné kyselina. Snižuje riziko rakoviny i chorob srdce. Také snižuje cholesterol a krevní tlak.

Avokádový olej

Stupeň zakouření má 270°C. Má jemnou chuť a nepřepaluje se. Je vhodný ke smažení ryb a kuřecího masa, ale hodí se také do salátů. Obsahuje vitamíny, antioxidanty, draslík a proteiny. Snižuje cholesterol, chrání před rakovinou, podporuje nervovou soustavu a využívá se i v kosmetice.

Bavlníkový olej

Má výrazné aroma oříškové chuti. Bod zakouření je 216°C. Vhodný je k tepelným úpravám a k fritování. Je zakázáno ho přidávat do kojenecké výživy, protože obsahuje toxické polyfenolické žluté barvivo gossypol. Každodenní konzumace se nedoporučuje.

Bodlákový olej

Tento olej patří mezi nejlepší oleje na světě. Obsahuje velké množství nenasycených mastných kyselin. Bodlákový olej je snadno stravitelný a zároveň snižuje hladinu cholesterolu. Také upravuje vysoký tlak a podporuje činnost jater, žlučníku a slinivky.

Dýňový olej

Bod zakouření má 140°C. Velmi se hodí pro studenou kuchyni. Dýňový olej neobsahuje cholesterol. Je vhodný pro lidi, kteří mají vysoký krevní tlak, anebo vysokou hladinu "nezdravého" cholesterolu.

Hořčičný olej

Podporuje trávení a používá se převážně ve studené kuchyni. Obsahuje enzymy, minerální látky, sliz a draslík. Ale ve státech USA, Kanadě a EU není určen k použití ani ke konzumaci.

Hroznový olej

Bod zakouření má 216°C. Ale nehodí se na smažení, protože je příliš jemný. Používá se ve studené kuchyni do salátů, zálivek a dresinků.

Kokosový olej

Kokosovoý olej je vhodný ke smažení, ale i k pečení různých sladkostí. Bod zakouření je 200°C. Nijak se nepřepaluje, ani neprská. Navíc je zdravý. Používá se jako antibiotikum a neobsahuje žádný cholesterol. Velmi snadno se tráví a pomáhá proti Alzheimerově chorobě a onemocnění srdce.

Konopný olej

Má výraznou oříškovou chuť a jemnou vůni. Obsahuje omega 3 a 6, spoustu vitamínů A, B, C, D, E, K, bílkovin, fytosterolů, enzymů, draslíku, hořčíku, železa, vápníku a vlákniny. Podporuje trávení a pomáhá proti zácpě a rakovině. Také pomáhá na suchou a mastnou pleť, pomáhá při léčbě kožních nemocí a pomáhá na bolesti kloubů. Nesmí projít tepelnou úpravou, jinak se všechny jeho léčivé látky zničí.

Kukuřičný olej

Čtvtý nejstravitelnější. Má sytě žloutou barvu a vysoký obsah nenasycených mastných kyselin. Používá se ke smažení, k výrobě sladkostí, pečiva a margarínu. Obsahuje vápník, hořčík, železo, zinek a mangan. Posiluje imunitu, upravuje tlak a cholesterol a má regenerační účinky.

Lněný olej

V dnešní době se už téměř nepoužívá, ale má léčivé účinky a prodává se v obchodech se zdravou výživou. arteriosklerózou. Jeho vůně je výrazná. Lněný olej je vhodný do salátů. Jeho stupeň zakouření je 207°C.Obsahuje lecitin, vitamíny a minerální látky. Chrání před arteriosklerózou a infarktem.

Makadamový olej

Zpracovává se z ořechů, kteří jsou jedni z nejdražších na světě. A právě proto i tento olej patří mezi výjimečné.

Makový olej

Vysoký obsah vitaminu E, hořčíku, železa a vápníku. Používá se na přípravu sladkých jídel. (wikipedia.org)

Mandlový olej

Mandlový olej se řadí mezi nejvzácnější rostlinné oleje, je vhodný jak k vnějšímu, tak k vnitřnímu užití. Obsahuje širokou škálu látek i vitamínů, mastnými kyselinami, vitamínem A, E a F. Má silně regenerační účinky a při aplikaci na pokožku ji hydratuje a vyživuje, pro užití v kuchyni dodává pokrmům jedinečnou chuť.

Olivový olej

Olivový olej je zcela bez chemických přísad a jde pouze o přírodní tuk. Obsahuje nenasycené kyseliny a vitamín E, který je v olivovém oleji velmi důležitým antioxidantem. Stupeň zakouření je 210°C. Kouřit se začíná při 210°C až 220°C. Je vhodný na restování a k jakékoli tepelné úpravě. Také se hodí do salátů a na těstoviny. Je ze všech nejstravitelnější. Mezi olivové oleje patří například olej Extra Virgin či Virgin. Panenský olivový olej ale pro teplou kuchyni není vhodný. Lépe se využije v té studené kuchyni.

Oleje

Ořechový olej

Bod zakouření 160°C. Vhodný k pečení moučníků či do salátů. Své využití má i jako masážní olej při relaxaci.

Palmový olej

Stupeň zakouření je 210°C až 300°C. A protože palmový olej není zrovna dvakrát kvalitní, tak i jeho cena tomu odpovídá a je nízká. Obsahuje vitamín E a nenasycené mastné kyseliny. Přidává se do různých potravin a margarínů. Využívá se ve výrobě kosmetiky a mýdel. Zvýšená konzumace palmového oleje zvyšuje výskyt kardiovaskulárních a civilizační onemocnění.

Rýžový olej

Bod zakouření je 254°C. Vhodný ke smažení, pečení i vaření. Považuje se za jeden z nejvýznamnějších přírodních antioxidantů, protože obsahuje vitamín A, vitamíny skupiny B a E. Pomáhá snižovat hladinu škodlivého cholesterolu. Chrání pokožku před ultrafialovým zářením a obnovuje poničené vlasy.

Řepkový olej

Je vhodný ke smažení a pečení. Bod zakouření je až při 240°C a víc. Může se použít do salátů nebo nálevů. Obsahuje omega 3 a 6. Využívá se k výrobě majonéz, tatarských omáček a rostlinných tuků. Také jako přísada do nafty. A pomáhá na srdeční činnosti.

Sezamový olej

Třetí nejstravitelnější. Má tmavou barvu a voní jako oříšek. Má velmi výraznou chuť. Je dobrý do zálivek nebo různých omáček. Rychle se přepaluje. Začíná se přepalovat na 210°C. Vysoký obsah lecitinu působí jako antidepresivum a posiluje paměť. Také obsahuje vitamín B, C, E a selen. Zlepšuje kůži, vlasy, chrup a kosti.

Slunečnicový olej

Slunečnicový olej obsahuje vitamín E, kyselinu linolovou, olejovou a palmovou a omega 6 nenasycené kyseliny a je vhodný spíše do salátů. Stupeň zakouření je 110°C a nejvíc 170°C. Lehce se připálí, a proto se hodí spíše na studenou kuchyň. Například do salátů. Je druhý nejstravitelnější hned po olivovým oleji. Prodlužuje trvanlivost produktů a využívá se i v kosmetice.

Sójový olej

Bod zakouření má 257°C. Obsahuje nenasycené kyseliny a je vhodný k dušení. Hodí se k syrové zelenině nebo do salátů. Obsahuje provitamín A, vitamíny B, K a E, draslík, železo, lecitin, kyselinu linolovou a aminokyseliny. Sójový olej je vhodný pro diabetiky, protože neobsahuje sacharidy. (Sójový olej na wikipedii)

Bod zakouření je, když olej už není vhodný ke spotřebě, protože je už přepálený. Olej, který má nejvyšší bod zakouření, je vhodný ke smažení. Ale neměli bychom smažit často, protože to našemu zdraví vůbec neprospívá.

Restování je smažení bez tuku.

Smažení je naopak v rozpáleném tuku a při vysoké teplotě.

Spermový olej

Spermový olej se získává z dutin lebek vorvaňů, někdy se označuje jako spermacetový či spermacet. Spermový olej je velmi lehký, takřka bezbarvý a nevýrazný olej. Nicméně obsahuje plnou řadu nenasycených mastných kyselin. Název pochází z tekutiny, kterou obsahuje - spermacetu. Jedná se o jeden z nejzdravějších, ale zároveň i nejvzácnějších olejů, který se v dnešní době příliš nepoužívá a je těžké ho sehnat.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře