
Ve čtvrtek časně ráno unikal z chemické továrny v jižní Indii dusivý toxický plyn. Mrtvá těla padala z motocyklů, lidé cestovali do práce a nikdy už nedojeli. Silnice poblíž továrny v největším městě státu Andhra Pradesh, Visakhapatnamu byla plná lidí. Stovky lidí se snažili utéct jedovatému oblaku a při útěku se vyhýbat tělům rozsetých všude kolem.
Záchranáři z indických národních sil pro řešení podobných katastrof (NDRF.gov.in) dorazili na místo v hazmatových oblecích. Podle ředitele NDRF, Shri SN Pradhana se politováníhodná situace dostala extrémně rychle pod kontrolu. To však nic nemění na faktu, že kromě deseti mrtvých lidí se staly obětí i tři děti.
Většina mrtvých řídila motorku a byla na cestě do práce či pila ranní kávu na terase přilehlých domů. Víc než tisíc lidí bylo vystaveno plynu z továrny patřící koncernu LG. Ministr průmyslu, obchodu a informačních technologií Mekapati Goutham Reddy dodal, že někteří lidé zemřeli ve spánku a tak netrpěli.
Smrtící plyn byl identifikován jako styren, hořlavá látka, která se používá k výrobě průmyslových produktů jako polystyren, skleněná vlákna, gumy či latexu.
Policejní mluvčí upřesnil, že v nemocnici je v důsledky katastrofy 285 lidí, 25 lidí je v kritické, ale stabilním stavu a zdroj smrtícího plynu je zabezpečen. Plyn vycházel z továrního komínu a byl roznášen větrem po nejbližším okolí. Přes 5.000 lidí bylo evakuováno.
Co přesně vedlo k úniku není úplně jasné, továrna, kterou vlastní jihokorejská společnost LG Chem. se připravovala na opětovné otevření poté, co byla továrna dočasně uzavřena kvůli karanténě koronaviru. Pracovníci v závodě prováděli pravidelnou údržbu a měření před spuštěním výrobních procesů. Všem poškozeným rodinám byla přislíbena náhrada až do výše 131.000 dolarů. LG zaplatí část a zbytek doplatí vláda. (zdroj: CNN, BBC)
Komentáře