Historie zná spoustu knih zakazovaných z nejrozličnějších důvodů, obecně to lze rozdělit na knihy zakazované z náboženských důvodů, z politických důvodů a knihy zakázané autorem či pozůstalými. (A jak to tak už bývá, zakázané ovoce má nejsladší plody a tak i ty knihy často určitou “sladkostí” oplývají.)
Cenzura knih používá spoustu metod, které se vyvíjejí v čase, prostředí i území. Mezi první metody patří zcela jistě pálení knih, čehož počátek můžeme vysledovat do stejné doby jako vznik knih a i naše historie zná spoustu takových případů. S pálením knih se často spalovali i učenci, které knihy měli na svědomí. Později se cenzoři spokojili “jen” se zákazem vydání. Mezi nejslavnější díla se řadí následující seznam zakazovaných knih.
Zakázané knihy
Alenka v říši divů:
V roce 1931 byla kniha zakázána v některých částech Číny z důvodu mluvících zvířat. Úřady se obávaly, že od se děti mohly začít ke zvířatům chovat jako k lidem.
Bible:
Bible byla a pravděpodobně stále je nejzakazovanější kniha vůbec. Z nařízení vlády je zakázána v Severní Koreji, v Rusku je zakázán nový překlad, v Somálsku je vlastnictví Bible pronásledováno Islámskými radikály. Maledivy mají sice status turistického ráje, ale vlastnictví Bible vám může způsobit trable, podle Islámského práva, které zde vládne je Bible zakázaná. Uzbekistán jako muslimský stát si chrání své náboženství zákazem křesťanství, potažmo i Bible. V Maroku, stejně jako v Libyi nesmíte vlastnit Bibli v arabštině. Mezi další Země, kde je problematické vlastnit Bibli patří: Afghánistán, Alžírsko, Čína, Komory, Džibutsko, Irán, Irák, Mauretánie, Severní Korea, Saúdská Arábie, Somálsko, Tunisko, Turkmenistán, Uzbekistán, Jemen.
Brown Bear, Brown Bear, What Do You See?:
Dětská obrázková knížka z roku 1967 od autora Bill Martin, Jr. byla roku 2010 zakázána v Texasu radou pro vzdělávání kvůli záměně autora za marxistického teoretika stejného jména.
Deník Anny Frankové:
byl zakázán v Libanonu pro příliš příznivé zobrazení nepřátelského Izraele, v roce 2010 byl zakázán v jedné škole ve Virginii za sexuálně explicitní a homosexuální podtext obsahu.
Farma zvířat:
Alegorický satirický román poukazující na podobnost mezi politikou a zvířaty z roku 1945 byl v době vydání zakázán v USA pro kritiku válečného spojence, SSSR. V roce 2002 byla kniha zakázána ve Spojených Arabských Emirátech kvůli mluvícím prasatům, kteří mají být kritikou Islámu.
V souvislosti s touto knihou je zajímavý případ z roku 2009, kdy firma Amazon na dálku vymazala ze svých čteček tuto knihu a ještě román 1984 od stejného autora. Důvod sice nebyl politický, ale vyšlo najevo, že Amazon neměl na knihy autorská práva. V celé kauze je zajímavá ta možnost vymazání o které předtím nikdo nevěděl a o propojení tématu knihy 1984 “Velký Bratr tě sleduje” s realitou. (NYTimes 18.7.2009) O rok později vymazal ze “svých” čteček kontroverzní knihu o incestu.
Hrozny hněvu:
román spisovatele Johna Steinbecka z roku 1939 byla po vydání masivně pálena pro vyobrazení chudých venkovanů. V různých státech USA, včetně Kansasu a Kalifornie je zakázána. Román získal jakoby omluvou roku 1940 Pulitzerovu cenu.
Kde je Valda?:
Interaktivní knížka pro děti od 6 let od Martina Hanforda byla v 90.letech minulého století stažena z některých amerických škol pro zobrazení častečně nahé ženy na pozadí.
Kinseyho zprávy:
jsou dvě knihy amerického profesora biologie a entomologie Alfreda Kinseyho z let 1948 a 1953. Knihy popisují sexuální chování muže a ženy a zabývají se mnoha tabuizovanými tématy, které jsou tabuizovány dodnes. Knihy byly zakázány americkou armádou v Evropě a mnoho Zemí k nim přistupovalo jako k velmi kontroverzním publikacím. Sám autor byl obviňován z účastí na zvrácených sexuálních praktikách, které však vysvětloval deníkem pedofila a korespondencí s důstojníkem německé armády.
Satanské verše:
Autor Salman Rushdie se po vydání stal nepřítelem Islámu č.1 pro rouhačské zobrazení Islámu. Ve Venezuele je trest za čtení knihy až 15 měsíců vězení.
Slovníky Merriam Webster a American Heritage:
kvůli “věkově” nevhodným výrazům jsou v některých školách USA zakázány.
Šifra mistra Leonarda:
Kniha amerického spisovatele Dana Browna, která se záhy po svém vydání stala bestsellerem byla roku 2004 zakázána v Libanonu pro svůj ofenzivní postoj pro křesťanství.
Konec civilizace aneb Překrásný nový svět (Brave New World):
antiutopistický sci-fi román anglického spisovatele Aldouse Huxleye byl roku 1932 zakázán v Irsku pro zobrazení sexuální promiskuity. Pro negativní vliv na psychiku člověka se ji snažilo zakázat i několik amerických států.
Červená kniha LIBER NOVUS:
Význačný psychoanalytik švýcarského původu C.G.Jung, kterého jistě není třeba představovat, začal psát ve čtvrté dekádě svého života stěžejní knihu, skoro od se dalo říct deník, který vnikal hluboko do Jungovi duše. A jako intimitu nejvyšší úrovně neměl zájem knihu vydat, i když původně si s tou myšlenkou pohrával. Kniha vázaná v červené kůži a s původním názvem Liber Novus (Nová kniha) popisuje autorovu mýtickou cestu plnou metafor a připodobnění, nezkrocený proud čistých vizí a myšlenek. Kniha je v originále psaná v němčině a latině, provázená autorovými ilustracemi, které jsou vysoko hodnocené a nikdo až do seznámení s jeho “tajným” deníkem neměl potuchy o další Jungově stránce - o Jungovi jako ilustrátorovi. Jeho kresby jsou náhledem do duše, často připomínající mandaly a alchymistické starobylé symboly. Po smrti Junga ležela kniha dlouhá léta v trezoru švýcarské banky a nikdo kdo o ni věděl a měl právo s tím něco dělat neměl většího zájmu o zveřejnění. Příbuzní měli obavy o Jungovo velmi dobré jméno a tak ji tam ponechali. Teprve v roce 2000 se londýnskému profesorovi Sonu Shamdasani podařilo získat přístup ke knize a po důkladném prostudování i právo ji vydat. Tuto knihu lze právem považovat za nejvýznamnější zakazovanou knihu 20.století.
Seznam zakázaných knih
Index librorum prohibitorum (Seznam zakázaných knih):
Katolická církev vydala roku 1559 seznam publikací, které odporují katolickému smýšlení a pod hrozbou trestů zakázala čtení těchto knih. Poslední vydání církevního indexu zakázaných knih vyšlo roku 1948, tento seznam byl pravidelně aktualizován a to až do roku 1966, kde však již bylo pouze doporučení, bez trestů. V příloze je úplný seznam zakázaných knih z roku 1966, i ten z roku 1559, kde červeně označené knihy označují publikace zakázané ve všech vydáních a tak je možné je najít i v tom posledním.
Zakazované knihy v USA
V dřívějších dobách zakazované knihy v USA:
Of Mice and Men (O myších a lidech) od John Steinbeck
The Catcher in the Rye od J.D. Salinger
The Adventures of Huckleberry Finn od Mark Twain
The Chocolate War od Robert Cormier
Bridge to Terabithia od Katherine Paterson
Scary Stories in the Dark od Alvin Schwartz
More Scary Stories in the Dark od Alvin Schwartz
The Witches od Roald Dahl
Daddy’s Roommate od Michael Willhoite
Curses, Hexes, and Spells od Daniel Cohen
A Wrinkle in Time od Madeleine L’Engle
How to Eat Fried Worms od Thomas Rockwell
Blubber od Judy Blume
Revolting Rhymes od Roald Dahl
Halloween ABC od Eve Merriam
A Day No Pigs Would Die od Robert Peck
Heather Has Two Mommies od Leslea Newman
Christine od Stephen King
I Know Why the Caged Bird Sings od Maya Angelou
Fallen Angels od Walter Myers
The New Teenage Body Book od Kathy McCoy and Charles Wibbelsman
Little Red Riding Hood od Jacob and Wilhelm Grimm
The Headless Cupid od Zilpha Snyder
Night Chills od Dean Koontz
Lord of the Flies od William Golding
A Separate Peace od John Knowles
Slaughterhouse-Five [Jatka č. 5] od Kurt Vonnegut (Wikipedie.org)
The Color Purple od Alice Walker
James and the Giant Peach [Jakub a obří broskev] od Roald Dahl
The Learning Tree od Gordon Parks
The Witches of Worm od Zilpha Snyder
My Brother Sam Is Dead od James Lincoln Collier and Christopher Collier
The Grapes of Wrath [Hrozny hněvu] od John Steinbeck (Wikipedie.org)
Cujo od Stephen King
The Great Gilly Hopkins od Katherine Paterson
The Figure in the Shadows od John Bellairs
On My Honor od Marion Dane Bauer
In the Night Kitchen od Maurice Sendak
Grendel od John Champlin Gardner
I Have to Go od Robert Munsch
Annie on My Mind od Nancy Garden
The Adventures of Tom Sawyer [Dobrodružství Toma Sawyera] od Mark Twain (Wikipedie.org
The Pigman od Paul Zindel
My House od Nikki Giovanni
Then Again, Maybe I Won’t od Judy Blume
The Handmaid’s Tale [Příběh služebnice] od Margaret Atwood
Witches, Pumpkins, and Grinning Ghosts: The Story of the Halloween Symbols od Edna Barth
One Hundred Years of Solitude [Sto roků samoty] od Gabriel Garcia Marquez
Scary Stories 3: More Tales to Chill Your Bones od Alvin Schwartz
Zakázané knihy v současnosti
V současném otevřeném světě je velmi těžké něco zakazovat, okamžitě se to stane středem zájmu. Zakazované jsou samozřejmě knihy, které naráží na barieru zákona a v některých zemích i na barieru ideologie. Na některé tabuizované témata jsou v některých státech háklivější než jinde a tak samozřejmě jsou zakazované i knihy týkající se sexu či souvisejících temnějších věcí.
Pokud budeme hovořit o konkrétních knihách, které jsou v současném světě obětí cenzoringu, tak se jedná o následující knihy:
V Argentině je zakázaná Lolita od Vladimíra Nabokova. V Austrálii je zakázaná kniha 120 dní Sodomy od Markýza de Sade pro obscénnost. V Rakousku nemají rádi knihu svého rodáka Mein Kampf. V Bangladéši zakazují Satanské verše od Salmana Rushdie kvůli útokům proti Islámu. V roce 1995 zde zakázali knihu Naree kvůli hluboké kritice postavení žen v Bangladéši. V Kanadě zakázali a policie ničila kopie knihy The Hoax of the Twentieth Century od Artura Butze kvůli nenávistným projevům a zakázaná kniha je i Noir Canada z roku 2008, která se řadí k investigativně dokumentárním knihám. V Japonsku byla v letech 1988-2005 zakázaná kniha Little Black Sambo z roku 1899 kvůli bojkotu japonského kulturního vývozu. V Keni, Nové Guinei, Srí Lance a Libérii je zakázána kniha Satanské verše ze stejných důvodů jako v Bangladéši. V Libanonu je zakázána kniha Sophiina volba kvůli pozitivnímu zobrazení Židů. Kniha Dana Browna - Šifra mistra Leonarda je v Libanonu také zakázaná kvůli negativním vztahům s křestanstvím. V Holandsku zakázali zákonem knihu The Cover-up General, protože bývalý holandský špion tvrdil, že jsou zde nějaké nepravdivé informace o genocidě z roku 1995 v Bosně. V Severní Koreji je zakázaná kniha Farma zvířat od George Orwella. V Rusku jsou zakázané některé kopie nového překladu Bible a Koránu. V USA zakázali knihu The Federal Mafia od Irwina Schiffa z roku 1992, jako odůvodnění se ke knize přilepila nálepka: nepravdivé informace. Farma zvířat patří mezi často zakazované knihy i v současném světě, mezi další zemí, kde tuto knihu nemají rádi patří Vietnam (dle anglické wikipedie).
Zakázané knihy v ČR
V minulosti se ani naší zemi nevyhnulo zakazování knih. Jednou z nejslavnějších byl román Fortinbras, který kritizoval ve své době Edvarda Beneše i s režimem (zakázáno 1930). Následoval román Zapomenuté světlo (1934) Jakuba Demla a spousta dekandentních spisovatelů, kteří byli považováni za střelce do morálky tehdejšího národa. Takže samozřejmě Markýz de Sade byl jedním z prvních, ale oko cenzora spočinulo i na Květách zla (Charles Baudelaire) či Tři dcery své matky (Pierra Louÿse). Z českých spisovatelů jich bylo mnoho zakázáno kvůli erotických scénám, dnes už jich spousta nejde najít ani na Google, ani ne tak kvůli cenzuře jako spíš kvůli chabému uměleckému projevu. Výše zmíněný seznam zakázané náboženské literatury Index librorum prohibitorum platil samozřejmě i u nás znovu ho tedy zmiňuji jen v této větě. V současnosti jsou zakázané pouze knihy, které jsou v rozporu se zákonem, např. s pedofilní tématikou a nabádání na trestnou činnost.
Komentáře