Nejzáhadnější knihy všech dob

0
Pět nejzáhadnějších knih

Historie je plná nevysvětlitelných částí, které se potichu ignorují, ale popřít často nejdou. Podívejme se dnes na knihy, které nezapadají do konceptu světa jak ho známe a často z něj úplně vybočují. Pět nejzáhadnějších a nejtajemnějších knih lidské společnosti.

Voynichův manuskript

Knihou z 15. století začíná nebo končí každý seznam záhadných a tajemných knih, ani tento seznam nemůže Voynichův manuskript ignorovat. Kniha disponuje textem, který se nikdy nikomu nepodařilo rozluštit, ale navíc se zde nacházejí ilustrace objektů, které na Zemi neznáme. Je zde mnoho rostlinných exemplářů, které na Zemi nenajdeme. Nachází se zde i mnoho astrologických a astronomických map.

Knihu koupil v roce 1912 knihkupec Wilfrid M. Voynich a mezi předchozí majitele se řadí německý císař Rudolf II. a mnoho význačných alchymistů. Někteří lidé věří, že autor je anglický filosof Roger Bacon, což je pouze hypotéza, kterou nejde potvrdit ani vyvrátit. Navíc to neosvětluje text ani obrázky v knize.

Originál se nachází v knihovně na univerzitě v Yale, fotokopii si můžete koupit třeba na Amazon.com za cca 75,- Kč.

Červená kniha

Kniha, která šokovala svět, i tak by se krátce dala charakterizovat unikátní kniha Carla Gustava Junga, která ležela 90 let v trezoru. O její existenci se vědělo, dokonce bylo známo i pár fragmentů a o to víc budila kniha zvědavost. Po Jungově smrti se kniha dostala do trezoru a blízcí měli strach o pověst slavného předka, protože knize nerozuměli. Vlastně ji porozumí jen málokdo.

Tajemnou knihu začal psát Carl Gustav Jung ve věku čtyřiceti let a byl to hluboký výlet do jeho nitra, mysteriózní cesta na dřeň samotné duše, která dodávala jeho pracím kreativitu. Kniha je plná maleb i mystických zážitků. Je těžké uvěřit, že autorem je slavný vědec, který na knize pracoval celých šestnáct let. Původně se jmenovala Liber Novus (Nová kniha) a její pojmenování "Červená kniha" se odvíjí od červené kůže ve které je originál vázán.

Rohoncký Kodex

Kniha, která se objevila v 19. století v rakouském městě Rechnitz (dříve Rohonc). Místní šlechtic daroval svoji knihovnu Maďarské akademii věd a mezi nimi byl nalezen tento záhadný klenot. Po bedlivém zkoumání se zjistilo, že papír pochází ze 16. století a celá kniha je psaná šifrou, kterou do dnešní doby nebyl nikdo schopen rozluštit.

Samotný text je nerozluštitelný, ale kniha obsahuje i spoustu obrázků, které zobrazují průběh válečných scén a některé náboženské rituály. Textem se zabývalo mnoho jazykovědců a žádný nedokázal rozluštit ani slovo, pomůže kvantový počítač, který v současnosti testuje Google?

Smithfieldský decretals

Kniha, kterou zadal papež Řehoř IX. ve 13. století nutí člověka pozdvihnout minimálně obočí. Kniha je sbírkou kanonického práva a doprovází ji mraky bizarních výjevů, obří králíci, medvědi bojující s jednorožci a spousta výjevů z mýtického světa.

Obří králíci, kteří popravují hříšníky, tajemní lidé připomínající Yodu z hvězdných válek i Sokrates v hlemýždí ulitě na kterém sedí králík s kopím. Co to má znamenat a jaký je symbolický význam těchto bizarních psychedelických výjevů? Na to už dnes nikdo s určitostí neodpoví.

Kniha Soyoga

Kniha, kterou vlastnil alžbětinský okultista John Dee, kniha o magii, která byla starší než její první známý majitel. Kniha byla ztracená po celá staletí, 200 stran návodů na vyvolávání démonů a provádění magie je původní pramen všech magických rituálů.

Vlastnictví samotné knihy přinášelo prokletí, na začátku knihy je magický zámek, který dovolí číst jen zasvěceným, aspoň podle legendy. V roce 1994 ji objevil vědec v archívech Britské knihovny.

Kniha obsahuje spousta textu, které dávají smysl, ale pak mnoho tabulek s textem, který věda nezná. Kód, který skrývá nejhlubší podstatu magie, jak ji znali staří mistři.


Výčet záhadných knih by vydal na samostatnou knihu a to by obsahoval pouze názvy. Určitě by zde mělo být spousta svitků od mrtvého moře, kterých je nepřeberné množství a často nezapadají do námi vystavěné historie. Vatikánská knihovna vlastní mnoho knih, které nikdy nezveřejnila a i když je zpřístupněná valná část vatikánské knihovny, tak nejzajímavější rukopisy vidělo jen pár lidí na planetě. Například po knize Andělé a démoni od Dana Browna byl Vatikán nucen zpřístupnit mnoho knih, aby ukojil hlad a slovní útoky na jejich archívy. Ale netýká se to všech knih.

Záhadnými knihami disponuje i česká kotlina, mezi známé kousky patří Ďáblova kronika, která se však trnitou cestou dostala do Švédska, ale když požádáme tak nám ji půjčí, naposledy tu byla k vidění před pár lety. Druhá záhadná česká kniha je Smržovský grimoár, kterou údajně napsal sám doktor Faust. Rukopis je datován až do roku 1496 i když kopie z roku 1929 je pouhý opis, kterou učinil učitel ve Smržovce. Podle znalců je kniha cenná i díky obsaženému klíči, který obsahuje.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře