Kritika: Žítkovské bohyně

0
Žítkovské bohyně

Žítkovské bohyně je český román Kateřiny Tučkové na který lze nahlížet z mnoha úhlů a pod různými prizmaty. Často "chválený" přístup faktografické "přesnosti" je podle mě naopak u tohoto románu tahání za nos. Úspěch knihy leží na pilířích touhy po informacích, které v románu jsou pod hromadou beletristického nánosu a prolíná se fantazie s fakty. Autorka několik let studovala dostupné prameny, navštěvovala archívy a pak z toho vznikl román tvářící se jako dokument. Autorka samozřejmě ví, že by přesnost neuhájila a tak nikde netvrdí, že je to přesný popis, jen tvrdí, že strávila shromaždováním faktů moře času. Pokud si někdo ověří základní informace z románu, tak samozřejmě "objeví", že ta postava existovala, ale bohužel omáčka, kterou je precizně připravený pokrm zalita poněkud zkysla. Je to druh fake news, tváří se to jako fakta, ale jsou překroucená.

Další nepřehlédnutelný pohled je tvrdě feministické jádro samotné autorky, kdy sice označení feministka odmítá, ale zároveň se chová a píše jako Mary Wollstonecraftová, matka Mary Shelleyové, feministka tělem i duší. V románu Žítkovské bohyně se vyskytuje mnoho postav: ženské, mužské i děti. Pokud se však jedná o muže, tak tam hlavní mužská postava je idiot (v lékařském slova smyslu), další mužské role jsou bez výjimek udavači, násilníci a vrah. I popis nevinného souseda, který se mihl jakoby mimochodem je vykreslen jako člověk nevalného vzhledu i charakteru.

Žítkovské bohyně byl pojem, který se rozléhal napříč časem, prostorem i vrstvami lidí. Paní Tučková se svezla na úspěchu přitažlivého tématu a ozvěnu pojmu poslintala feministickou vzteklinou a pseudodokumentaristickým přístupem. Největší problém knihy Žítkovské bohyně je míchání naprosto přesných faktů s fantazií, kde hranice není viditelná. Žítkovské bohyně je knižní Blair Witch, fikce obohacená o fakty, která jsou však rozpuštěná v míse autorčiny fantazie.

Fakty o knize (opravdové, bez fikce): Kniha vyšla v roce 2012 v nákladu 60 000 ks, počet stran: 450. Vyšla i audiokniha Žítkovské bohyně, kterou načetla Tereza Bebarová s Miroslavem Táborským. Dramatizaci knihy pro divadlo natočil Dodo Gombár.
Film Žítkovské bohyně: v roce 2013 koupila práva na zfilmování společnost FilmBrigade a s velkou pompou vytroubila do světa, že do roku 2014 budou mít scénář, začnou natáčet a nejpozději roku 2015 přijde film do kin. Nyní v roce 2018 už víme, že se opakuje scénář typický pro politickou scénu, slíbím a šáteček...

Kniha Žítkovské bohyně má samozřejmě i světlé stránky a některé scény vás mohou vtáhnout do děje, většinou je to čtivě napsané. Vstupy, které se tváří jako dokumenty se však hrubě dotýkají čtenářovy naivity a ten má snahu podlehnout falešným zápisům z úřadů. Faktické fikce prostupují celým dílem jako provazy, které stahují vaši důvěru do spisovatelčiny fantazie.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře