Magický realismus

0
Magic realismus

Magický realismus je realita s mýtickými či přímo magickými prvky, je to reakce na surovost realismu. V podstatě by se dalo říct, že se jedná o eufemizaci realismu. Tento směr byl primárně určen pro literaturu, ale zasahuje i do umění a filmového žánru.

První román, který odstartoval tento umělecký směr se udává Pan prezident od nositele Nobelovy ceny za literaturu za rok 1967 Miguela Ángela Asturiase, který vyšel roku 1946 (česky 1971). Autor zde zúročuje své rodinné kořeny (matka byla indiánského původu, konkrétně z kmene Mayů) a mísí zde politickou situaci s prvky mayských mýtů.

Prvky magického realismu

Postupem času se magický realismus vyprofiloval v plnohodnotný žánr, který obsahuje určité znaky, které často obsahují:

  • Části mýtů, magických prvků a prvky folklóru. Tyto jednotliviny jsou do příběhů zasazeny přirozeně, vyplouvají na povrch aniž bez složitého vysvětlování a nehledá se logická stránka věci.
  • Mnoho detailních smyslových vjemů a počitků.
  • Čas se často uzavírá do smyčky či se prolínají různé roviny.
  • Vznik nových kultur, míchání zažitých vlastností v nové.
  • Příčina i následek nemusí navazovat a často mohou působit obráceně.
  • Často protest proti systému, kritika surové reality či totality.
  • Různé úhly pohledu, efekt vážky, která má tisíc očí.

Magický realismus ve filmu

Ve filmovém průmyslu se pojem magický realismus běžně neužívá, pro prolínání fantazie s realitou se ustálil pojem fantasy. I když to nemusí vždy být jedno a to stejné. V každém případě občas někdo tento terminus technicus použije, například ve spojení filmu Čarodějnice z Eastwicku, kde bychom mohli použít pro identifikaci žánru název tohoto směru. Mezi další filmy, které splňují identifikaci magického realismu se jistě řadí Zelená míle (1999), Amélie (2001), Faunův labyrint (2006), Purpurová růže z Káhiry (1985), Alice (1990) a mnoho dalších.

Spisovatelé magického realismu

Mezi autory koketující s žánrem magického realismu se především řadí Gabriel García Márquez, Jorge Luis Borges, Elena Garro, Rómulo Gallegos, Isabel Allende, Juan Rulfo a Miguel Angel Asturias. V anglické literatuře to jsou spisovatelé v čele se Salman Rushdie, Alice Hoffman a Nick Joaquin. V bengálské literatuře jsou prominentní spisovatelé Nabarun Bhattacharya, Akhteruzzaman Elias, Shahidul Zahir, Jibanananda Das, Syed Waliullah, Nasreen Jahan a Humayun Ahmed. V japonské literatuře se pohybuje jeden z nejvýraznějších představitelů magického realismu a tím je Haruki Murakami. V české kotlině se magickým realismem zabýval především, nebo je k tomu žánru dnes přiřazován, hlavně Gustav Meyrink (např. Golem).

Knihy

Sto roků samoty od Gabriela Garcíi Márqueze
Golem od Gustava Meyrinka
Pan prezident od M. A. Asturiase
Dcera sněhu (2012) - E. Ivey
Mistr a Markétka (1969) - M. A. Bulgakov
Kafka na pobřeží (2006) - H. Murakami
Děti půlnoci (2009) - Salman Rushdie
Valérie a týden divů (1945) - Vítězslav Nezval
Láska za časů cholery - G. García Márquez
Bratr spánku - Robert Schneider
a tisíce dalších

Obrázek: pixabay

Mohlo by se vám líbit

Komentáře