Mancinella obecná

0
Mancinella zdroj: darwinfoundation.org

Mancinella obecná (angl.: The manchineel tree, lat.: Hippomane mancinella) je druh stromu z čeleďi rostlin pryšcovitých (Euphorbiaceae), tolik praví encyklopedie s pár dalšími odbornými výrazy. Ve skutečnosti je to statný strom s jedovatými plody, které připomínají jablko z ráje. A nejenom plody, ale i samotný strom je natolik jedovatý, že se nedoporučuje ani se pod něj schovat před sluníčkem nebo deštěm. Přirozeně roste v tropickém pásmu Severní a v severní části Jižní Ameriky.

Španělský název stromu manzanilla de la muerte znamená "malé jablíčko smrti" a odkazuje na fakt, že v čase dobývání Ameriky si do plodů stromu namáčeli indiáni své šípy.

Jedovatost: všechny části stromu jsou silně jedovaté nebo neidentifikované. Mléčně bílá šťáva obsahuje forbol, což je přírodní organická sloučenina, která byla poprvé izolovaná roku 1934 z krotonového oleje, který pochází ze semen krotonu počistivého, což je jedovatý keř ze stejné čeledi jako Mancinella. Pouhá kapka stékající ze stromu při dešti vám může způsobit puchýře na kůži (zdroj: wikipedia). Pojídání ovoce ze stromu by mělo teoreticky fatální důsledky, nicméně v současné literatuře o tom nejsou žádné záznamy, možná, že nikdo není tak pošetilý a jedovatost stromu je v oblasti, kde jedovatý strom roste široce známá. Podle teorie by požití způsobilo: "těžkou gastroenteritidu s vnitřním krvácením, šokem z bakteriální superinfekce a potenciální ohrožení průchodnosti dýchacích cest v důsledku edému". Jinak se traduje, že ovoce je údajně "příjemně sladké" s následným pikantním pocitem, který se prudce zhoršuje v pálení, slzení a těsnosti hrdla, nesnesitelné bolesti a následném kolapsu.

Stromy bývají často označené červeným "X" nebo červenými pruhy zvýrazňující nebezpečí. Některé oblasti však značení stromů neprovádí, například v oblasti Bonaire jsou stromy neznačené.

Mezi známé oběti stromu patří například španělský průzkumník Juan Ponce de León, který zemřel krátkou dobu po zasažení otráveným šípem s jedem z Mancinelly. Podle deníku Nicholase Cresswella (1750-1804 wikipedia) se v zápisu pod datem 16.září 1774 zmiňuje, že: "Mancinella má vůni a vzhled anglického jablka, ale s mnohem menšími plody roste na větších stromech podél pobřeží. Jediné jablko z toho stromu postačí k zabití 20 lidí a jediná kapka deště či rosy padající ze stromu okamžitě vytvoří puchýř."

V kultuře: Hrdinka opery L Africaine, Giacomo Meyerbeer spáchá sebevraždu tím, že si na chvíli lehne pod Mancinellu a vdechuje výpary rostliny.
V americkém filmu z roku 1958 Wind Across the Everglades přiváže pytlák svoji oběť ke stromu Mancinella.

Strom je uveden v Guinessově knize rekordů jako nejnebezpečnější strom světa.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře